Pozsony bírálja azt az osztrák törvényjavaslatot, mely szerint az Ausztriában dolgozó, külföldi szülőknek juttatott családi pótléknak arányosnak kell lennie a saját országuk megélhetési költségeivel. „Ha valaki ugyanolyan összegű társadalombiztosítási járulékokat és adókat fizet az adott országban, mint a helyi lakosok, akkor ugyanazokat a szociális kedvezményeket is kell élveznie” – hangsúlyozta Peter Pellegrini szlovák miniszterelnök, miután találkozott Sebastian Kurz osztrák kancellárral Bécsben.
A szlovák kormányfő szerint a juttatásokról szóló törvénymódosítás
nem biztos, hogy teljesen összhangban van az Európai Unió jogrendjével.
Hozzátette ugyanakkor, hogy tiszteletben tartja az osztrák kormány nézőpontját. A következő hetekben a pozsonyi osztrák nagykövet részletesen is tájékoztatni fogja a szlovák kormányt az új támogatási rendszerről. „Több információra van szükségünk ahhoz, hogy véglegesen állást tudjunk foglalni” – mondta Pellegrini.
Sebastian Kurz a sajtótájékoztatón elutasította a vádat, hogy az osztrák törvény diszkriminatív lenne.
„Ha egy szlovák Ausztriában dolgozik és a gyerekei is Ausztriában élnek, ugyanakkora összegű családi pótlékot kap, mint bármelyik másik osztrák, cseh, vagy dán dolgozó” – szögezte le a kancellár.
A szlovák kormányhivatal közleménye szerint a két ország közötti kapcsolatokról, valamint az uniós elnökséget július 1-jén átvevő Ausztria elnökségi programjáról is tárgyaltak a felek. Pellegrini tájékoztatta osztrák tárgyalópartnerét Szlovákia prioritásairól, amelyeket a V4-es elnökség során a legfontosabbnak tartanak majd. Szlovákia a V4-ek elnöki posztját július 1-jén veszi át, egy évre.
A szlovák miniszterelnök leszögezte, Pozsony határozott álláspontot képvisel a migránskérdésben, s egyben üdvözölte Sebastian Kurz kormányának az EU külső határainak megerősítésére vonatkozó törekvéseit. Pellegrini megismételte, hogy a menekülteket szétosztó kvótarendszer helyett más, szolidaritásra alapuló megoldása is van a migránsválságnak, melyet Szlovákia gyakorol. Díjazta, hogy az osztrák kancellár szerint sem lehet az unió tagállamait rossz és jó országokra osztani.
A szlovák miniszterelnök emlékeztetett arra, hogy Szlovákia az atomenergia támogatója, de a kormány mindent megtesz annak érdekében, hogy az országban működő atomerőműveket a lehető legszigorúbb ellenőrzésnek vessék alá.
A döntést korábban a magyar kormány is bírálta: Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerint az méltánytalan és tisztességtelen a magyar emberekkel szemben.