eur:
411.1
usd:
395.19
bux:
79283.92
2024. november 22. péntek Cecília
Washington, 2018. április 9.Donald Trump amerikai elnök kabinetjének ülésén a washingtoni Fehér Házban 2018. április 9-én. (MTI/AP/Evan Vucci)
Nyitókép: Evan Vucci

Már nyíltan háborúval fenyeget Oroszország

Összeállni látszik a nyugati szövetség, de nem tudni, mikor indul a Szíria elleni amerikai büntetőcsapás. Donald Trump amerikai elnök egyelőre kivár. Mindeközben Oroszország szerint a lépéssel háború robbanhat ki Washington és Moszkva között.

A hét elejei fenyegetőzés után a hét végére vacillálni kezdett Donald Trump. Az amerikai elnök péntek hajnalban már arról beszélt, hogy „rövid időn belül dönt” a szíriai fellépésről, amellyel az Aszad-kormányt akarja büntetni az állítólagos dúmai vegyi támadásért.

Az elnök témába vágó Twitter-üzenete arról szólt, hogy „soha nem mondta, hogy mikor jön a Szíria-elleni akció, lehet nagyon hamar, vagy nem nagyon hamar”.

Közben Theresea May brit miniszterelnök megszerezte kormánya támogatását a britek részvételéhez a műveletben.

Macron francia elnök Trumpnál is határozottabban fogalmazott, amikor azt mondta: konkrét bizonyítékai vannak, hogy az Aszad-rezsim mérgezett meg civileket Dúmában – így a franciák részvétele is biztosnak látszik. Amerikai illetékesek pedig azt mondták: az áldozatoktól gyűjtött minták klór és egy vegyi anyag jelenlétére utalnak.

Már csak az a kérdés, hogy mit és mivel támadnak majd – egy brit miniszter csütörtök este egy vitaműsorban értésre adta, hogy erről még nem született döntés.

Trump egy éve rendelt el cirkálórakéta-támadást az Aszad-erők ellen.

Az akció miatt később bírálták és gúnyolták, mert a kritikusai szerint csak pár bombatölcsért produkált egy katonai reptéren.

Közben Oroszország ENSZ-nagykövete azt mondta,

„nem lehet kizárni”, hogy háború robbanhat ki az Egyesült Államok és a szíriai rezsimmel szövetséges és a közel-keleti országban katonákkal jelenlévő Oroszország között.

„Az első számú prioritás a háború elhárítása” – mondta Vaszilij Nyebenzja.

Ez volt az első, viszonylag magas rangú orosz politikustól származó figyelmeztetés arról, hogy Moszkva reagálhat, ha a nyugatiak támadást indítanak.

Az oroszok kérésére péntekre ismét összehívták az ENSZ Biztonsági Tanácsának ülését – ha itt nem érnek el megállapodást a vegyifegyver-támadás kivizsgálásáról, akkor az elegendő indok lehet a nyugatiak akciójára. Moszkva közben úgy állíthatja be: mindent megtett, hogy megelőzzék a katonai fellépést.

A CNBC közben katonai forrásokra hivatkozva azt írja:

az amerikaiak nyolc célpont elleni támadást mérlegelnek Szíriában.

Ezek között két katonai reptér, egy kutatóintézet és olyan gyárak vannak, amelyek Washington szerint vegyi fegyvereket állítanak elő.

Ezzel párhuzamosan a szíriai légierő gépeit orosz légitámaszpontokra küldik, abban a reményben, hogy azokat nem támadják majd a nyugatiak. Az orosz média pedig azt közölte: a csapásra készülve a nyílt tengerre küldtek 14 orosz hadihajót a szíriai Tartusz kikötőből és az orosz támaszponton csak egy tengeralattjáró maradt.

Címlapról ajánljuk
Téli gumi nélkül most senki ne induljon útnak Budapesten!
Berontott a hó

Téli gumi nélkül most senki ne induljon útnak Budapesten!

Ahogy a meteorológia előre jelezte, éjjel leesett az első hó Budapesten. A takarítási munkálatokkal kapcsolatban az InfoRádió Varga Csabát, a BKM FKF Köztisztasági Divízió főigazgatóját kérdezte.

Orbán Viktor: mi nem a háborút akarjuk megnyerni, hanem a békét

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Döntött a kormány a különadókról – Mit jelent ez a Mol számára?

Döntött a kormány a különadókról – Mit jelent ez a Mol számára?

Sok Mol-befektető által várt (és talán rettegett) nap jött el tegnap, döntött ugyanis a kormány a 2025-ben is érvényben maradó különadók ügyében. Egyebek mellett döntés született a Brent-Ural különbözetre kivetett különadóról, az árbevétel-arányos adótételről és az extra bányajáradékról is, cikkünkben megnézzük, hogy összességében mennyire számítanak meglepőnek a kormány döntései, illetve azt is, hogy mit jelent mindez a Mol számára.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×