eur:
411.24
usd:
392.65
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Csehország megnyitja a határait, és Szlovákia is készül

Csehország megnyitja a határait, és Szlovákia is készül

A cseh külügyminisztérium megerősíti konzuli szolgáltatásait, hogy a közeljövőben több külföldi vendégmunkást fogadhasson be – közölte Martin Stropnický cseh külügyminiszter. A kormány határozatának egyik célja, hogy felgyorsítsa elsősorban az ukrán, a mongol és a Fülöp-szigeteki állampolgárok csehországi munkavállalásának adminisztrációs folyamatát.

Prága célja, hogy 20 ezerre növelje az évente befogadható ukrán vendégmunkások számát az országban. A jelenlegi törvényi szabályozást évi 9600 vendégmunkás befogadását teszi lehetővé Ukrajnából. A Csehországban dolgozó ukrán vendégmunkások száma jelenleg 150 ezer körül mozog. Mongóliából és a Fülöp-szigetekről pedig jelenleg 1000 ember érkezik munka után Csehországba. A munkaerőbázis növelésének érdekében az utóbbi két ország esetében egyszerűsítik a munkavállalási engedély kiadását. Csehország ezenkívül szerb és fehérorosz munkások alkalmazására is fel van készülve, és vizsgálja e két nemzet munkaerő-piaci viszonyait.

A munkavállalás adminisztrációs folyamatainak felgyorsítása mintegy 50 millió koronába, azaz megközelítőleg 580 millió forintba kerül majd a külügyminisztériumnak. Martin Stropnický tárcavezető visszautasította azokat a bírálatokat, hogy a külföldi vendégmunkások alacsonyabb bért kapnának Csehországban, mint a hazai munkavállalók, akik állítólag éppen ezért szorgalmazzák a külföldi munkaerő beáramlását.

A cseh munkaadók hosszabb ideje panaszkodnak, hogy az alig négyszázalékos munkanélküliség közepette nem találnak megfelelően képzett munkaerőt. A cseh ipari kamara szerint jelenleg a csehországi cégeknek legalább 200 ezer új munkaerőre lenne szükségük. A szervezett és ellenőrzött munkaerő-behozatalt a cseh kormány is támogatja.

A cseh lépéshez hasonlót tesz a szlovák kormány is. Ján Richter munkaügyi miniszter elmondta, Szlovákia rá van szorulva a külföldi munkaerőre, ezért megfelelő körülményeket kell kialakítani a vendégmunkások számára, és meg kell előzni az esetleges kizsákmányolásukat. Tavaly év végén csaknem 50 ezer külföldi dolgozott Szlovákiában, közülük több mint 27 ezer az unió tagállamaiból, valamivel több mint 21 ezer pedig harmadik országokból. A leggyakrabban szerbek vállalnak munkát Szlovákiában, a második helyen az ukránok állnak, de a vietnamiak száma is látványosan emelkedik.

A szlovák állam a munkáltatókkal együtt egy olyan lista kidolgozását szeretné megvalósítani, amely magába foglalja azokat a foglalkozásokat és munkaköröket, amelyeket nem tudnak a hazai munkaerőpiacról megtölteni. 

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×