A német kancellár a kormányközi tárgyalás előtt közölte, hogy az euróövezet közös költségvetése, továbbá európai pénzügyminiszteri tisztség létrehozása nem szerepel a napirenden, Párizsban azonban mégiscsak felmerült ez a téma is.
Angela Merkel csütörtökön ezt alighanem azért hozta szóba, mert a francia elnök egy interjúban úgy vélte, hogy az euróövezet nem jól működik, és ebből Németország húz hasznot.
Emmanuel Macron már megválasztása után indítványozta közös költségvetés létrehozását a valutaegységet alkotó országok számára, de e héten tett nyilatkozatában a német aggodalmak eloszlatására hangsúlyozta azt is, hogy
a terv megvalósítása nem jelentené a nemzeti adósságok úgymond közös zsákba öntését.
Ezek után a kancellár támogatásáról biztosította az euróval fizető országok gazdasági életének és pénzügyi politikájának összehangolását célzó javaslatot.
Ugyancsak a konjunktúra élénkítését és a gazdaságfejlesztést szolgálja a francia és a német pénzügyminiszter megállapodása, hogy még idén közös nevezőre hozzák a társasági adókat.
A francia-német csúcstalálkozóról és kormányközi tárgyalásokról szóló jelentések szerint Párizsban jelentős lépést tettek előre az Európai Unió védelmi rendszerének fejlesztése terén, mert elhatározták a jelenlegi katonai repülőgépek, valamint helikopterek fokozatos lecserélését és közös európai légi hadászati rendszer kifejlesztését.
A kutatás terére is kiterjedő terv első lépéseként egy éven belül közös javaslatokat dolgoznak ki, amelyeket uniós szinten szeretnének majd megvalósítani.
Diplomáciai források szerint a sorrendben immár 19. francia-német kormányközi tárgyalás is megerősítette, hogy ismét olajozottan működik a Párizs és Berlin közti tengely.