eur:
410.63
usd:
394.98
bux:
0
2024. december 26. csütörtök István

Enged a nyomásnak Donald Trump?

A megválasztott amerikai elnök tanácsadói szerint Trump "elfogadja" a kémszolgálatok megállapításait arról, hogy orosz hackerek megpróbálták befolyásolni az amerikai elnökválasztást.

A Moszkvával jó kapcsolatokra törekvő Donald Trump eddig vehemensen ellenezte azokat a vádakat, hogy Vlagyimir Putyin elnök vezetésével az orosz állam beavatkozott az amerikai elnökválasztásba, és a demokrata Hillary Clintonról kiszivárogtatott, lopott információkkal segítette volna hatalomra.

Trump eddig saját pártja, a republikánusok képviselőivel is vitában állt a Moszkvához való viszony kérdésében, de nem sokkal miniszterjelöltjei kongresszusi meghallgatása előtt úgy tűnik, engedett a nyomásnak.

Bár még a hírszerzési vezetőkkel folytatott pénteki találkozója előtt is „politizálásnak” nevezte az államilag irányított orosz hekkerekről szóló vádat, most leendő kabinetfőnöke útján azt üzente, hogy

elfogadja: volt szerepe az oroszoknak a hackertámadásokban.

Reince Priebus azt mondta: Trump elfogadja, hogy „konkrétan” a Demokrata Párt szervereinek feltörésében „oroszországi szervezetek” játszottak szerepet, „de nem ez a kérdés”.

A Fox Newsnak nyilatkozva ugyanakkor nem volt hajlandó tisztázni, hogy Trump szerint maga Vlagyimir Putyin rendelte volna el a behatolásokat, amelyek nyomán Hillary Clinton számára roppant kínos információk kerültek napvilágra az elnökválasztás előtt.

A hacker-botrányban megszólaló és az ellopott emaileket publikáló WikiLeaks oldal alapítója, Julien Assange korábban azt mondta: a Moszkva-ellenes vád célja, hogy illegitimmé minősítsék Trump megválasztását.

Azt is hozzátette: John Podesta, Clinton kampányfőnökének e-mailjét egy 14 éves kamasz is fel tudta volna törni, különösen, hogy a fiók jelszava ez volt: „jelszó”. Assange tagadta, hogy az orosz államtól kapta volna a kiszivárogtatott emaileket, de nem volt hajlandó megjelölni a forrást.

A 20 éves korában hekkelés miatt bajba került, majd szoftverfejlesztőként dolgozó Assange a hírszerzési jelentésről pedig megjegyezte az nem szolgált semmilyen konkrét bizonyítékkal az orosz szálról.

Az amerikai kémszervezetek azonban különösen agresszív orosz kampányról beszélnek, amelynek a hackelés mellett részét képezi „a propaganda, pénzügyi nyomásgyakorlás, hamis hírek terjesztése és a hagyományos kémkedés”.

A megválasztott elnök kabinetfőnöke ezért azt mondta: Trump azt tervezi, hogy ajánlásokat kér a hírszerző ügynökségektől, hogy „mi a teendő” és hogy „talán lépések várhatók”. Ugyanakkor azonnal hozzátette: nincs rossz abban, ha jó kapcsolatokra törekszenek Oroszországgal vagy más államokkal.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Hatalmas kockázatot vállal az Örkény Színház

Hatalmas kockázatot vállal az Örkény Színház

A nyúl füle című előadást a közelmúltban mutatta be az Örkény Színház. A zenés darabot Fábián Péter írta és rendezte, a zenét Dargay Marcell, a dalszövegeket pedig Parti Nagy Lajos szerezte. Az előadással Örkény Színház társulata arra vállalkozik, hogy egy zenés "fabularevü” keretében gondolja újra az aesopusi állatmeséket.
VIDEÓ
Visszatért Donald Trump, vele együtt pedig az őrület is a tőzsdékre

Visszatért Donald Trump, vele együtt pedig az őrület is a tőzsdékre

Az amerikai elnökválasztás minden évben jelentős hatással van a piacokra, de a 2024-es novemberi eseményt kivételes várakozás övezte. A befektetők már Trump győzelmét megelőzően elkezdték árazni a republikánus jelölt esélyeit, amelyek szeptember közepétől egyre markánsabban emelkedtek. Miután Trump novemberben megnyerte az elnökválasztást, a tőzsdéken valóságos eufóriát láthattunk, a mozgások pedig a Covid-időszak utáni bikapiac legszebb napjaira emlékeztették a befektetőket. Nem túlzás azt állítani, hogy győzelmével Trump valósággal berobbantotta a piacokat, de vajon jövőre is kitart a Trump-trade lendülete?

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. december 23. 18:13
×
×
×
×