eur:
394.24
usd:
369.95
bux:
65045.06
2024. április 20. szombat Tivadar

Amerikai különleges egységek az orosz határon

Az amerikai hadsereg elitegységeket küldött a balti államok és Oroszország határára – ezt erősítette meg a Pentagon egyik tábornoka, aki szerint a baltiak „rettegnek” egy lehetséges orosz invázió miatt.

Néhány tucat amerikai kommandós szolgál a NATO keleti határvonalán, a balti államok és Oroszország határán – ezt erősítette meg Raymond Thomas tábornok, az amerikai védelmi minisztérium Különleges Egységek Parancsnokságának vezetője.

A tábornok a New York Timesnak adott interjújában azt mondta: „a baltiak nyíltan bevallják, hogy halálosan rettegnek Oroszországtól”. A vezénylés célja így az, hogy megnyugtassák a szövetségeseket.

Az amerikai kommandósok telepítését a litván védelmi minisztérium is elismerte, és közölte, azok „további biztonsági intézkedések a térségben megromlott helyzetre való válaszként”.

A hivatalos közlés szerint a tengerentúli csapatok segítenek kiképezni a helyi erőket. Emellett segítik a CIA hírszerző tevékenységét.

A balti államok vezetői és nyugati politikusok is attól tartanak, hogy a Krím 2014-es elcsatolása után Oroszország hasonló módszerrel, a helyi orosz kisebbségek felhasználásával megpróbál behatolni a balti országokba – annak ellenére, hogy a balti államok etnikai összetétele merőben más, mint a Krímé.

Az oroszok így provokációnak tartják a NATO – és így az amerikaiak – erődemonstrációját a határaik mentén. A kapcsolatok javításának akadálya az amerikai jelenlét – utal az Independent című lap orosz megnyilatkozásokra.

A NATO korábban már 4000 katonát vezényelt Lengyelországba és a három balti köztársaságba, ami a hidegháború óta történt legnagyobb vezénylésnek számít.

A lépést „határozottan agresszívnek” nevező orosz vezetés szerint az Orosz Föderációnak így joga van teljes területén válaszlépéseket tennie.

A megfogalmazás arra utalhat, hogy megerősíthetik a jelenlétet a balti országokkal határos Kalinyingrádi enklávéban. A NATO novemberben élesen bírálta azt, hogy az oroszok atomtöltet hordozására alkalmas rakétákat telepített a térségbe. Emellett hadihajók elsüllyesztésére is alkalmas rakétákat is telepítettek, amivel „távol tarthatják a NATO erőket és akadályozhatják a baltikumi NATO-szövetségesek támogatását” – szólt a bírálat.

Az oroszok válasza minderre az volt, hogy a Kelet-Európába tervezett amerikai rakétapajzs miatt döntöttek a telepítés mellett.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kempf Zoltán egy időre háttérbe szorítja az influenszerkedést, és megcélozza az olimpiát

Kempf Zoltán egy időre háttérbe szorítja az influenszerkedést, és megcélozza az olimpiát

A világbajnok BMX freestyle-os néhány évre abbahagyta a versenyzést, de amikor a sportága bekerült az olimpiai programba, hamar visszatért. A népszerű influenszer az InfoRádióban elmondta: a BMX freestyle-ban nem lehet előre jósolni vagy esélyeket latolgatni, sok tényezőtől, körülménytől függ, hogy sikerül egy-egy verseny, de a kvótaszerzés lesz a célja a júniusi, budapesti olimpiai selejtezőn.

Kiderült, hány magyar dolgozik külföldön – és az is, mivel lehetne őket hazacsábítani

A magyarok főképpen a külföldön elérhető magasabb fizetés, az itthoni bizonytalanabb, kiszámíthatatlanabb jövő, valamint a "klíma" miatt vándorolnak ki valamelyik nyugat-európai országba – ez derült ki az Egyensúly Intézet felméréséből, amelyből javaslatcsomag is készült az intézet és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége összefogásából. Az InfoRádió Kozák Ákost és Gazsi Attilát kérdezte.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.22. hétfő, 18:00
Dobrowiecki Péter Lengyelország-szakértő, az MCC Magyar-Német Intézet kutatási vezetője
Mitrovits Miklós történész, Lengyelország-szakértő
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×