eur:
410.28
usd:
391.52
bux:
79629.39
2024. november 25. hétfő Katalin

Befellegzett a kubai nyitásnak?

Külföldön és otthon is bizonytalanságot kelt Fidel Castro halála. Donald Trump elnöksége alatt elakadhat a Barack Obama által megkezdett kubai nyitás. A forradalom vezérének hamvait ma indítják el egy gyászmenetben Santiago, az ország második legnagyobb városa felé.

Kubában még mindig hitetlenkedés és sokk kíséri a 90 éves korában elhunyt Fidel Castro halálhírét. Mindeközben a 200 kilométerre fekvő Miamiben ünnepelt a forradalmi vezér uralma elől elmenekült emigráns kubai közösség.

Ugyan otthon már 2008 óta Fidel öccse, a szintén agg és most 85 éves Raúl kormányoz, erősíti a bizonytalanságot, hogy meggyengülhet a rezsim külföldi támogatottsága.

Az ideológiai szövetségesnek számító Venezuela – saját súlyos gazdasági válsága miatt – mérsékelte a Kubának juttatott gazdasági segélyt.

Kérdéses, hogyan viselkedik majd az Egyesült Államok – amelynek érdekszférájából Castro olyan látványosan kiszakította Kubát az 50-es évek végén.

Ugyan Barack Obama jelenlegi elnök még nem törölte el a John Fitzgerald Kennedy által 1962-ben szinte totálissá tett kereskedelmi embargót, Donald Trump megválasztott elnök véget vethet a nyitásnak.

Trump a kampány során hol azt mondta, hogy „jobb alkut” harcolna ki Havannával, hol azt, hogy visszafordítja Obama politikáját.

Közben több nemzetközi vezetőnek el kell döntenie, hogy részt vesz-e a kommunista vezér temetésén.

Bár a Szovjetunió sokáig Kuba első számú szövetségese volt és az örökébe lépő Oroszország hasonló módon szeretné megerősíteni nemzetközi befolyását, Vlagyimir Putyin elnök már közölte, hogy nem megy el a temetésre. Helyette a Duma elnöke képviseli Moszkvát a december 4-i eseményen.

Justin Trudeau kanadai miniszterelnök és Theresa May brit kormányfő is nemet mondott és valószínű, hogy Barack Obama is otthon marad. A legtöbb nyugati ország közép-szintű képviselőket küld és csak a baloldali vezetésű latin-amerikai államok képviseltetik majd magukat a legmagasabb szinten.

„Ha nem mentünk el Pol Pot, Sztálin vagy Mao temetésére, mert gyilkos kommunista diktátorok voltak, akkor nem szabad azt tenni, amit Obama vagy Trudeau tesz, nem szabad Fidel Castrót, a gyilkos kommunista diktátort ünnepelni” – figyelmeztetett a kubai származású és az amerikai előválasztásokon elbukott elnökjelölt-aspiráns, Ted Cruz.

Ott lesz viszont a temetésen a mexikói elnök, a volt spanyol király és az argentin külügyminiszter is – utóbbi azért is, mert Castro támogatta az argentinok területi igényét a Falkland-szigetekre. Fidel húga, Juanita, aki 50 éve él amerikai emigrációban, viszont közölte: lehet, hogy szomorú, de a szabadságban való hite miatt nem megy el a szertartásra.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kóka János: ha a magyar egészségügy továbbra is betegségügy marad, akkor megnyerhetetlen a csata

Kóka János: ha a magyar egészségügy továbbra is betegségügy marad, akkor megnyerhetetlen a csata

Ebből a kevés pénzből is sokkal többet ki lehetne hozni, de ettől még igaz az, hogy a magyar egészségügyi ellátórendszer finanszírozásában minden évben körülbelül kétezer milliárd forint hiányzik” – mondta Kóka János, a Doktor24 csoport alapító-tulajdonosa az InfoRádió Aréna című műsorában. Azt is állította, hogy nem több, hanem jobb minőségű egészségügyi ellátó centrumra volna szükség.

„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

"A magyar futball öröksége kötelez és muníciót is ad nekünk" – mondta a megnyitón Orbán Viktor miniszterelnök, Puskás Ferencet a magyar futballisták és minden 10-esek példaképének nevezve, akiről Czibor Zoltán azt mondta: "ha az Öcsi egyszer belerúgott a labdába, abból két gól lett".
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Állami beruházási boomot ígért Orbán Viktor a nagy bérmegállapodás aláírásakor

Állami beruházási boomot ígért Orbán Viktor a nagy bérmegállapodás aláírásakor

Jövőre állami beruházási boom is várható, és emiatt, illetve a békére számítva is reális az, hogy jövőre 3% felett lesz a gazdasági növekedés Magyarországon, mert ha ez nem így lesz, akkor a felülbírálati záradék mentén hozzá kell nyúlni a 3 éves bérmegállapodáshoz – jelezte a megállapodás hétfői aláírási eseményén Orbán Viktor. A kormányfő rámutatott, hogy Európában az elmúlt 30 évben csak egy országban történt olyan, hogy ilyen mértékű, 40%-os minimálbéremelésről állapodtak volna meg. Elismerte, hogy az 1 millió forintos átlagjövedelemről szóló kormányzati célkitűzést is nagy kételyek övezik, hogy vajon ki tudja-e termelni a gazdaság, ahogy anno az 1 millió új magyar munkahelyre vonatkozó kormányzati célkitűzésnél is sok volt a kétkedő hang, de sikerült ezt elérni.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×