eur:
413.64
usd:
401.57
bux:
81178.25
2025. január 9. csütörtök Marcell

Nem biztos, hogy csak Tokióban lesz a tokiói olimpia

A megugrott költségek miatt a japán hatóságok azt vizsgálják, hogy távolabbi vidékekre telepítsenek néhány helyszínt.

Tokió városa egy olyan pályázattal nyerte el a 2020-as nyári olimpia rendezési jogát, amely szerint a legtöbb létesítmény maximum 8 kilométerre fekszik majd az olimpiai falutól.

A japán főváros vezetése a drámai módon megemelkedett költségek miatt most felülvizsgálja a tervezett kiadásokat és kiszivárgott információk szerint azt javasolja, hogy néhány helyszínt vigyenek vidékre.

Előfordulhat, hogy az evezős és kenu futamokat például a fővárostól 400 kilométerre fekvő Tome városban rendezik meg. Úgy tűnik a riói olimpián tapasztalt szél és hullámzás is közrejátszhat – az NHK közszolgálati média szerint ezek ellen Tokióban nem álltak elő megbízható tervvel.

A Kyodo hírügynökség arról számolt be, hogy a tokiói kormányzat csütörtökre várt jelentésének ajánlásban szerepel az úszó, röplabda, evezős és kenu versenyek helyszíneinek módosítása.

A rendezők korábban már más versenyszámokat is kitelepítettek a fővárosból. A kerékpáros futamokat például a 200 kilométerre fekvő Sizuoka kormányzóságban tartják majd.

Az előkészületekre árnyékot vetett, hogy el kellett vetni az Olimpiai Stadion eredeti terveit – mert azok túl drágának bizonyultak – és újra kellett tervezni az olimpiai logót is, mivel felmerült a plágium vádja.

Juriko Koike, a város kormányzója augusztusban elhalasztotta az Olimpiai Falut és az Olimpiai Stadiont összekötő úton fekvő egyik tokiói halpiac felszámolását és elköltöztetését.

A korábbi olimpiákhoz hasonlóan a még csak előkészületi stádiumban lévő tokiói nyári játékokat is máris bírálatok sora éri. „Tokió már most válságmenedzselési üzemmódban van” – írta például a brit Guardian.

A főváros előző kormányzója, Maszuzoe Joicsi júniusban lemondott a megugrott költségek miatt kipattant botrányban és egy pénzügyi vizsgálat is folyt az olimpiai kifizetések tisztaságáról – ez azonban nem talált rendellenességet.

Tokiónak azért is nagy kihívás az olimpia megrendezése, mert magasra tették a lécet. A szervezők azt ígérték, hogy ez lesz minden idők leginkább környezetbarát olimpiája.

Emellett komoly pénzeket kell fektetniük a földrengésbiztos épületek építésébe és jól bejáratott intézkedéseket kell kidolgozniuk a katasztrófa esetére, hiszen legutóbb 5 éve volt pusztító földrengés a körzetben. Komoly kihívást jelentenek a hekker-támadások amelyek elhárítására szintén jelentős forrásokat kell fordítaniuk.

Tavaly többmillió japán nyugdíjas adatait szivárogtatták ki és a kibervédelemben a központi és a fővárosi kormányzatnak, a rendőrségnek és a tűzoltóknak is össze kell majd hangolniuk tevékenységüket. A japán Kommunikációs Minisztérium közölte, hogy 50 ezer embert képeznek ki a következő négy évben az internetes támadások elhárítására és kezelésére, hogy megvédjék a város infrastruktúráját és az olimpiai oldalakat.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.10. péntek, 18:00
Kőrösi Csaba
a Kék Bolygó Alapítvány stratégiai igazgatója
Heves összecsapások Kurszkban, elindult a Biden-adminisztráció utolsó fegyverszállítmánya - Híreink az orosz-ukrán háborúról csütörtökön

Heves összecsapások Kurszkban, elindult a Biden-adminisztráció utolsó fegyverszállítmánya - Híreink az orosz-ukrán háborúról csütörtökön

Továbbra is heves harcok zajlanak az oroszországi kurszk-régióban, ahol az ukrán csapatok vasárnap indítottak újabb offenzívát. Kijev állítása szerint egy komolyabb orosz ellentámadást is vissza tudtak verni. Ezzel párhuzamosan tisztázódtak az utolsó, Joe Biden amerikai elnök által összeállított amerikai fegyverszállítmány részletei is. Biden január 20-án hagyja el a Fehér Házat, a szakértők egyelőre csak találgatják, hogy Donald Trump megválasztott elnök milyen lépéseket fog tenni. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×