eur:
389.76
usd:
364.86
bux:
0
2024. május 1. szerda Fülöp, Jakab

Mentenék az ellentmondásos kereskedelmi alkut

Az Európai Unió és az Egyesült Államok versenyt fut az idővel, hogy sínen tartsa a nagy vitát kiváltó transzatlanti kereskedelmi egyezményről folyó tárgyalásokat. Az úgynevezett TTIP a bírálók szerint aláásná az egészségügyi rendszereket és a nemzetközi cégeket a kormányok fölé helyezné.

TTIP, vagyis Transzatlanti Kereskedelmi és Beruházási Partnerség – miközben Európa nagy része a migránsproblémával, Nagy-Britannia pedig a Brexittel van elfoglalva amerikai és európai politikusok azon igyekeznek, hogy tető alá hozzák az átfogó kereskedelmi egyezményt.

A TTIP-t azonban éles bírálatok érik az Atlanti-óceán mindkét oldalán. Európában sokan attól tartanak, hogy a nagyhatalmú nemzetközi cégek a jövőben beperelhetik a kormányokat, ha azok számukra hátrányos döntéseket hoznak. A szakszervezetek szerint sérülhetnek a dolgozók jogai és rosszabb lehet az egészségügyi ellátás.

Barack Obama és európai szövetségesei ennek az ellenkezőjét állítják és azt mondják, hogy munkahelyek százezrei jönnek létre. Ennek ellenére tömegek tüntettek a terv ellen az amerikai elnök legutóbbi, németországi látogatásán.

A német szociáldemokraták mellett a francia kormány és az önkormányzatok – a francia polgármesterek szövetsége is határozottan ellenzi a formálódó szabadkereskedelmi alkut.

Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke a héten Párizsban járt, hogy megpróbálja meggyőzni a polgármestereket és felszólította a 28 uniós tagállamot, hogy a júniusi EU-csúcson erősítsék meg, hogy támogatják a TTIP-t.

„Az egyezmény előnyöket hoz az európai gazdaságnak, a kis- és közepes méretű cégeknek, anélkül, hogy aláásná az elfogadott szabványokat” – idézte Junckert a Financial Times, amely megjegyezte, hogy politikai körökben is lelohadt Európában a TTIP iránti lelkesedés.

Közben Stockholmban az amerikai elnök kereskedelmi főmegbízottja, Michael Froman próbálta jobb belátásra bírni az európaiakat: ha az idén nem fejezik be a tárgyalásokat, akkor nem lesz „B-terv”. „Vagy együtt dolgozunk, hogy meghatározzuk a szabályokat a világ számára vagy másokra hagyjuk ezt” – figyelmeztette partnereit.

A szabadkereskedők számára azonban fejfájást okoz az amerikai elnökválasztási kampány. Donald Trump, a de facto republikánus jelölt protekcionista jelszavakra építi kampányát és valószínű demokrata ellenfele, Hillary Clinton is megvonta támogatását egy az európaihoz hasonló, ázsiai kereskedelmi alkutól.

Az óra ketyeg, Barack Obama elnökségéből már csak hónapok vannak hátra, és a TTIP-t támogató amerikai és európai politikusok szerint ha az év végéig nincs alku, akkor elúszik a lehetőség – aminek sokan örülnének.

Franciaországban különösen a mezőgazdaságban dolgozók aggódnak a TTIP miatt. Őket nem más, mint Hollande elnök próbálta megnyugtatni: „nem áldozzuk fel az érdekeinket egy alkuért” – mondta. Németországban pedig Sigmar Gabriel alkancellár bírálta nyíltan az egyezményt támogató Angela Merkelt.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
A közvélemény-kutató cégek szerint vissza kellene szerezni a szakma hitelességét

"Egyre kevesebben árulják el..."
A közvélemény-kutató cégek szerint vissza kellene szerezni a szakma hitelességét

Átalakulóban vannak a közvélemény-kutatási módszerek, mivel egyre kevesebben hajlandók elárulni, hogy mely pártra szavaznának. A kutatócégek összefogást sürgetnek a szakmai hitelesség visszaszerzése és megtartása érdekében. Egyebek közt ezt hangoztatták a jelentősebb közvélemény-kutató cégek vezetői a Századvég Alapítvány konferenciáján.

Dobrev Klára a Ligetben: "fogd be a szádat, magyar dolgozó, mert különben kirúgunk, ezt üzeni Orbán Viktor kormánya"

Európai fizetéseket, európai nyugdíjat, európai egészségügyet, európai béreket sürgetett a Demokratikus Koalíció, az MSZP és a Párbeszéd európai parlamenti (EP-) listavezetője szerdán Budapesten. Dobrev Klára közölte, erős Európát akar, amely minden magyarra tud vigyázni, akkor is, ha a kormánnyal szemben kell megvédenie őket.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.02. csütörtök, 18:00
Könnyid László
a Magyar Turisztikai Ügynökség főigazgatója
Teljes adóreform kell az EU szerint, túl sok az igazságtalanság

Teljes adóreform kell az EU szerint, túl sok az igazságtalanság

Úgy ajánlásokat fogalmazott meg az Európai Bizottság az adórendszerek teljes átalakítására. A javaslatok többek között magukban foglalják a rendszeres ingatlanadók bevezetését vagy a már meglévők növelését és a munkaadói terhek csökkentését, különösen az alacsony jövedelemű adófizetők esetében. Az ajánlások célja a zöld átmenet elősegítése, a Covid19-világjárvány gazdasági hatásainak enyhítése, a gazdasági felépülés fenntartása, valamint a magas energiaárak hatásainak kezelése volt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×