eur:
411.2
usd:
392.55
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília

Schengen ellentétes Európa biztonságával

Nem tesz jót Európa biztonságának, hogy a szélsőségesek ki tudják használni a Schengeni-övezet nyújtotta szabad mozgás lehetőségét Európában – ezt állítja az amerikai elnök egyik biztonsági tanácsadója. A megjegyzés tovább bátoríthatja a brit EU-kilépést sürgetők táborát.

Politikusok már többször utaltak arra, hogy az Iszlám Állam szélsőségesei kihasználhatták az európai migránsválságot és a bevándorlók közé vegyülhettek.

Most az amerikai elnök egyik magas rangú tanácsadója, James Clapper hírszerzési főnök mondta azt, hogy a dzsihadisták kihasználhatják a szabad mozgás lehetőségét a kontinensen.

Clapper konkrétan nem mondta ki, hogy a határellenőrzés-mentes Schengeni-övezet gyengíti Európát, bár gyakorlatilag így gondolkodhat. Mint fogalmazott: ellentmondás áll fenn a szabad mozgás elve és Európa biztonsága között.

Hozzátette: bizonyítékai vannak rá, hogy Nagy-Britanniában, Németországban és Olaszországban a dzsihadisták a párizsi és a brüsszeli merényletekhez hasonló atrocitásokat szerveznek.

Figyelmeztetett, hogy a szélsőségesek egy része kihasználta a migráns-válságot és sürgette, hogy az európai országok még inkább osszák meg egymás között a hírszerzési információkat.

Az amerikai hírszerzési főnök az eddig legmagasabb rangú biztonsági illetékes, aki elismerte, hogy az Iszlám Állam gyökeret vert Európában. Megjegyzése azok számára is muníció lehet, akik szerint a migránsválság a jelenlegi EU hanyatlását okozhatja.

Nagy-Britanniában a júniusi népszavazás előtt heves vita folyik az Uniós tagságról és az egyik kérdés az: nagyobb biztonságban élhet-e a szigetország, ha kilép az EU-ból?

A kilépéspártiak Clapper megjegyzését arra használhatják fel, hogy az EU, mint szervezet kudarcára hívják fel a figyelmet. Ugyanakkor, mivel Nagy-Britannia nem tagja a Schengeni-övezetnek, a kilépés után is fennmaradna a mostani állapot – hacsak a Brexit-hívők nem arra akarják kívülről felszólítani az EU-t, hogy számolja fel Schengent.

Clapper elmondta: az Iszlám Államnak hűséget esküdő radikálisok nagyon odafigyelnek a titoktartásra. Különösen Nagy-Britannia és Németország sebezhető – tette hozzá.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×