eur:
394.1
usd:
365.27
bux:
65384.6
2024. március 28. csütörtök Gedeon, Johanna

Schengen ellentétes Európa biztonságával

Nem tesz jót Európa biztonságának, hogy a szélsőségesek ki tudják használni a Schengeni-övezet nyújtotta szabad mozgás lehetőségét Európában – ezt állítja az amerikai elnök egyik biztonsági tanácsadója. A megjegyzés tovább bátoríthatja a brit EU-kilépést sürgetők táborát.

Politikusok már többször utaltak arra, hogy az Iszlám Állam szélsőségesei kihasználhatták az európai migránsválságot és a bevándorlók közé vegyülhettek.

Most az amerikai elnök egyik magas rangú tanácsadója, James Clapper hírszerzési főnök mondta azt, hogy a dzsihadisták kihasználhatják a szabad mozgás lehetőségét a kontinensen.

Clapper konkrétan nem mondta ki, hogy a határellenőrzés-mentes Schengeni-övezet gyengíti Európát, bár gyakorlatilag így gondolkodhat. Mint fogalmazott: ellentmondás áll fenn a szabad mozgás elve és Európa biztonsága között.

Hozzátette: bizonyítékai vannak rá, hogy Nagy-Britanniában, Németországban és Olaszországban a dzsihadisták a párizsi és a brüsszeli merényletekhez hasonló atrocitásokat szerveznek.

Figyelmeztetett, hogy a szélsőségesek egy része kihasználta a migráns-válságot és sürgette, hogy az európai országok még inkább osszák meg egymás között a hírszerzési információkat.

Az amerikai hírszerzési főnök az eddig legmagasabb rangú biztonsági illetékes, aki elismerte, hogy az Iszlám Állam gyökeret vert Európában. Megjegyzése azok számára is muníció lehet, akik szerint a migránsválság a jelenlegi EU hanyatlását okozhatja.

Nagy-Britanniában a júniusi népszavazás előtt heves vita folyik az Uniós tagságról és az egyik kérdés az: nagyobb biztonságban élhet-e a szigetország, ha kilép az EU-ból?

A kilépéspártiak Clapper megjegyzését arra használhatják fel, hogy az EU, mint szervezet kudarcára hívják fel a figyelmet. Ugyanakkor, mivel Nagy-Britannia nem tagja a Schengeni-övezetnek, a kilépés után is fennmaradna a mostani állapot – hacsak a Brexit-hívők nem arra akarják kívülről felszólítani az EU-t, hogy számolja fel Schengent.

Clapper elmondta: az Iszlám Államnak hűséget esküdő radikálisok nagyon odafigyelnek a titoktartásra. Különösen Nagy-Britannia és Németország sebezhető – tette hozzá.

Címlapról ajánljuk

Teljes a patthelyzet a bécsi repülőtéren

Hiába a 36 órás sztrájk, megszakadtak a tárgyalások a szakszervezetek és az Austrian Airlines osztrák légitársaság között. A dolgozók a Lufthansa leányvállalatánál ugyanolyan béreket követelnek, mint az anyacégnél, ahol egyébként a közelmúltban zárult egy sikeres munkabeszüntetés.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.02. kedd, 18:00
Káel Csaba
a MÜPA vezérigazgatója, filmügyi kormánybiztos
Durvul a nyilatkozatháború a moszkvai merénylet körül, újfajta bombát vethetett be Oroszország – Háborús híreink csütörtökön

Durvul a nyilatkozatháború a moszkvai merénylet körül, újfajta bombát vethetett be Oroszország – Háborús híreink csütörtökön

Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője azt mondta, az Iszlám Államnak nem voltak meg a képességei egy a krasznogarszkihoz hasonló terrortámadás kivitelezésére, és Ukrajnára és a Nyugatra igyekezett terelni a gyanút. Kirilo Budanov, az ukrán katonai hírszerzés feje úgy nyilatkozott, Oroszországnak legkésőbb február közepe óta tudomása volt a készülő támadásról, ennek ellenére nem tettek semmit. A harkivi rendőrség vezetője szerint Oroszország egy új típusú irányított bombát vethetett be a városban szerdán, az UMPB D-30-at.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×