eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina

Józan hangvétel, de ellentmondások a Trump-doktrínában

Szokásához híven nem merült el a részletekben, de meglepő módon a vártnál józanabb hangot ütött meg a külpolitikai elképzeléseit bemutató Donald Trump. Az amerikai republikánus párt elnökjelöltségére pályázó milliárdos egyszerre bírálta a korábbi elnököket és fő riválisát Hillary Clintont.

„Obama elnök és Clinton külügyminiszter alatt meggondolatlan és céltalan volt az amerikai külpolitika, amely a pusztítás ösvényét hagyta maga mögött” – értékelte Donald Trump a jelenlegi elnök és egy ideig a külügyminisztereként szolgáló Hillary Clinton teljesítményét.

Trump – akit saját pártelitje eddig sikertelenül próbált akadályozni abban, hogy elnyerje a republikánusok elnökjelöltségét – továbbra is magabiztosan nyeri az előválasztásokat és így már nem pártbeli ellenfelei koncentrál, hanem Clintonra.

Emellett azt sugallja, hogy a külpolitikában teljesen önálló irányvonalat követne. Nemcsak a „gyenge” Obamát, de George W. Busht is bírálta – őt az iraki invázióért. Az ő elődje, Bill Clinton által tető alá hozott Észak-Amerikai Szabadkereskedelmi Egyezmény, a NAFTA pedig megkapta Trumptól a „totális katasztrófa” besorolást.

Sok aktivista vonhatta fel a szemöldökét, amikor azt hallotta a pénz hatalmában hívő befektetőtől: vigyázni kell „a globalizmus hamis hangjaival”.

Egy washingtoni szállodában tartott külpolitikai beszéde során Trump kerülte azokat a témákat, amikkel korábban botrányt okozott. Nem volt szó a Mexikót elzáró falról és csak utalást tett arra, hogy „ideiglenesen” nem engedne be muszlimokat Amerikába.

Kommentátorok szerint a körvonalazódó „Trump-doktrína” egy magára figyelő, katonai erejére támaszkodó és protekcionista Amerika képét vetíti előre, nem pedig egy olyan hatalomét, amely külföldön más államok építésével vagy átalakításával foglalkozik.

A borzas hajú politikai fenegyerek most éppenséggel a konzervatív államférfi képét próbálta sugallni: kerülte az ellenfelei számlájára elsütött olcsó és goromba poénokat. Bár komolynak mutatkozott, néhány ellentmondást máris kiszúrtak politikájában.

Azt mondta például: azok a NATO-szövetségesek, akik nem költenek eleget a védelemre, kénytelenek lesznek egyedül megvédeni magukat. Viszont, Amerika ismét megbízható barát és szövetséges lesz – tette hozzá.

Azt is felvázolta, hogy „stabilitást próbál majd létrehozni a világban”, de közben azt mondta: „kiszámíthatatlannak kell lennünk és a kiszámíthatatlanság most kezdődik”.

A katonai kiadások növelése mellett – amelyek már most a legnagyobb tételt jelentik az amerikai költségvetésben – Trump ígéretet tett az államadósság rendezésére is.

Trump utalt rá, az iraki és líbiai beavatkozás és Obama Szíria-politikája csak káoszt szült és az Iszlám Államot erősítette. Utóbbit viszont azzal fenyegette meg, hogy meg vannak számlálva a napjai, bár – tette hozzá – csak akkor küldené harcba az amerikai katonákat, ha biztos lenne benne, hogy azok „nagybetűs győzelmet” aratnak.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Újabb magyar orvosi szenzáció: rákgyógyszert fejlesztenek a melanoma ellen

Újabb magyar orvosi szenzáció: rákgyógyszert fejlesztenek a melanoma ellen

Sikerült kidolgozni egy olyan célzott terápiát a melanoma kezelésére, amely jelentős hatékonyságot mutat – mondta az InfoRádióban az Országos Onkológiai Intézet tudományos igazgatója. Nagy Péter ugyanakkor figyelmeztetett: akár tíz évet is igénybe vehet az új gyógyszer kifejlesztése, és jelenleg még nagyon hamar elveszíti a hatékonyságát az eljárás.

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×