Infostart.hu
eur:
361.05
usd:
317.51
bux:
143471.05
2026. július 25. szombat Jakab, Kristóf

Szondát kell szerelni minden autóba

Tovább szigorodtak Franciaországban a közlekedési szabályok, magyaroknak is jó tudni, hogy a korábbihoz képest ötszörös pénzbüntetéssel sújtják azokat, akik fülhallgató vagy kihangosítás nélkül mobiloznak vezetés közben.

A volán melletti mobilozás a negyedik helyen áll a halálos közúti balesetet okozó tényezők között Franciaországban, a Fillon-kormány ezért úgy döntött, hogy drasztikusan visszaszorítják ezt a káros szokást az autósok körében.

Egy friss kormányrendelet szerint január 5-étől a korábbi 35 helyett ezentúl 135 eurós, mai árfolyamon több mint 43 ezer forintnak megfelelő pénzbírsággal sújtják azokat, akik vezetés közben a kezükben tartott mobilon beszélnek, emellett az autós automatikusan elveszít hármat a jogosítvány megszerzésekor hivatalból kiutalt tíz pontjából. A fülhallgató vagy a kihangosítás azonban továbbra is megengedett.

Ennél lényegesen komolyabb összeget kell leszurkolniuk azoknak, akik vezetés közben a navigációs eszközük, azaz a GPS-ük mellett más, például számítógép vagy tévé képernyőjét nézegetik; a bírság mértéke ebben az esetben a havi minimálbért is meghaladó 1500 euróra rúg, és ezúttal is ugrik három pont.

Az új szabályok közé tartozik az is, hogy autós többé nem használhat radarjelzőt, akinél ilyen készüléket találnak, azt 1500 eurós pénzbírsággal és hat pont bevonásával büntetik. Egy másik szabály, amely csak tavasztól lép hatályba, előírja, hogy minden autóba szondát kell szerelni. Ennek a hatóságok szerint az a célja, hogy a gépkocsivezető maga tudja megállapítani, volán mögé ülhet-e italozás után vagy sem.

Magyar fül számára talán furcsának hangzik ez az érvelés, de Franciaországban némi szeszes ital elfogyasztása után is lehet autót vezetni, a lényeg az, hogy a véralkoholszint ne haladja meg a 0,5 ezreléket. A megengedett határt enyhén túllépőket a törvény 135 eurós pénzbírsággal és hat pont bevonásával bünteti, amelyet a jogosítvány akár három évre történő bevonása is kiegészíthet.

A 0,8 ezreléket meghaladó alkoholszintnél a hatóságok teljesen más nyelven beszélnek: az ittas vezetőt két év börtönre ítélhetik, miközben a kiszabható pénzbüntetés mértéke a 4500 eurót, azaz a 1,4 millió forintot is elérheti. Egy készülő törvénymódosítás szerint az ilyen elkövetőktől a jövőben nem hat, hanem nyolc pontot vonnának be.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Szécsényi Gábor: megállíthatatlan a kínai autóipar, három kulcsdologban is élen járnak

Szécsényi Gábor: megállíthatatlan a kínai autóipar, három kulcsdologban is élen járnak

Az utóbbi években szinte feltartóztathatatlan fejlődésnek indult a kínai autóipar, különösen az elektromos járművek területén jelentős az előretörés. Ennek okairól az InfoRádió Aréna című műsorában beszélt Szécsényi Gábor, Az Autó című szaklap főszerkesztője, aki szerint kutatásban élen járnak, a gyártásuk olcsóbb, az akkumulátortechnológiában pedig óriásit léptek előre a kínaiak.
inforadio
ARÉNA
2026.07.27. hétfő, 18:00
Csizmadia Ervin
a Méltányosság Politikaelemző Központ igazgatója
Tovább gyűrűzhet a Gondosóra-ügy

Tovább gyűrűzhet a Gondosóra-ügy

Magyar Péter miniszterelnök minapi bejelentése értelmében elképzelhető, hogy az Integritás Hatóság múlt heti lépése után a kormány is megteszi a maga feljelentését a Gondosóra program kapcsán, amely ügyben a NAV már nyomozást indított költségvetési csalás gyanúja miatt. A mintegy 110 milliárd forintos keretösszegű programot az előző kormány tervei szerint uniós forrásból finanszírozták volna, azonban ahogy az a túlárazást emlegető miniszterelnök csütörtöki sajtótájékoztatóján kiderült: a Magyar-kormány kivette a programot a Brüsszelnek benyújtott uniós helyreállítási tervből, és egy másik projektet tett a helyére, hogy elkerülje a forrásvesztést. A kormányfő tájékoztatása szerint ugyanis az Európai Bizottság és átvilágító szervek olyan szabálytalanságokat jeleztek a program kapcsán, ami miatt az ország biztosan elesett volna az arra allokált uniós forrásoktól.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×