eur:
412.87
usd:
390.98
bux:
79283.44
2024. november 27. szerda Virgil

Szemcsepp gyógyíthatja a rövidlátást

Megtalálta a rövidlátásért felelős gént egy brit tudósok által vezetett nemzetközi kutatócsoport. Azt ígérik, hogy a veszélyeztetett fiataloknál szemcseppekkel lesz megelőzhető a rövidlátás, szemétbe kerülhet a szemüveg.

A londoni King's College tudósai által vezetett nemzetközi kutató csoport a Nature Genetics című tekintélyes szaklapban közöl leírást vizsgálatai eredményéről, miszerint a rövidlátást okozó gén felfedezése lehetővé teszi a rendellenesség kifejlődését vagy fokozatos romlását gátló szemcseppek előállítását.

Egyre több gyerek ül a számítógép képernyője előtt, egyre kevesebb időt töltenek a szabadban, a napfényen. Emiatt nő a rövidlátók száma. A szemgolyó megnagyobbodik, elkezdődik az egyre romló folyamat, amit jelenleg még nem lehet megállítani, megoldást csak a szemüveg vagy a kontaktlencse jelent.

A kutatók azzal kezdték a kérdéses gén felfedezésének munkáját, hogy egybevetették négyezernél több angliai iker DNS-mintáit. Az ikerpárok alkalmasabbak másoknál az ehhez hasonló vizsgálatokhoz, mert jól összehasonlítható a csak az egyik ikren alkalmazott módszerek hatása.

A kezdeti adatok birtokában terjesztették ki a génvizsgálatot 13 ezer brit, holland és ausztrál emberre. Kiderült, hogy a britek negyvenöt százalékának a szervezetében ott van a rendellenességet okozó gén, és akinél kettő is található ezekből, az nagy valószínűséggel rövidlátó lesz.

Mivel az ok a génekben keresendő, az is törvényszerű, hogy amennyiben valakinek az egyik szülője rövidlátó, három az egyhez az esélye arra, hogy örökli ezt, ha pedig mindkét szülő miópiás, a gyermekek közül ötven százalék számíthat arra, hogy rövidlátás miatt szemüvegviselésre kényszerül. A nagyon erősen rövidlátóknál fennáll a retinaleválás veszélye.

A tíz éven belül bevethető szemcsepp nem segít majd a rövidlátó felnőtteken, de gyermekeik elkerülhetik a rendellenesség kifejlődését. Mit tehetnek a veszélyeztetettek addig is, amíg bevezetésre kerül a gyógyszer? A szakértők azt tanácsolják, hogy tornáztassák a szemüket: naponta néhányszor menjenek ki a szabadba, és fókuszáljanak egy távoli pontra. Különösen azoknak ajánlják ezt, akik sokat komputereznek.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Nógrádi György: Donald Trump hivatalba lépésével új világ jön, talán biztonságosabb is

Nógrádi György: Donald Trump hivatalba lépésével új világ jön, talán biztonságosabb is

Donald Trump második elnökségének kezdetéről, az Egyesült Államoknak Európával kapcsolatos várható álláspontjáról, az orosz–ukrán háború lehetséges gyors lezárásáról, az USA Kína-politikájáról és a német belpolitikáról, a nagyjából három hónap múlva esedékes választás esélyeiről is beszélt Nógrádi György egyetemi tanár, biztonságpolitikai szakértő az InfoRádió Aréna című műsorában.

Szalai Máté a libanoni tűszünetről: Izrael visszalépett egyet, mert Gázában fontosabb céljai vannak

Az elmúlt két évtizeddel ellentétben most a Hezbollahnak is érdeke a tűzszünet, mert meggyengült, és rendeznie kell a sorait – mondta az InfoRádióban a Clingendael Intézet kutatója. Szalai Máté hozzátette: húsz év alatt nem valósult meg az a cél, amit most hatvan nap alatt akarnak végrehajtani.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.27. szerda, 18:00
Szájer József
a Szabad Európa Intézet igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×