eur:
410.61
usd:
390.96
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér

Obamát is cenzúrázták Kínában

Kína és az Egyesült Államok együttműködik több globális kérdésben, de megmaradnak a különbségek - ezt monda a két ország elnöke azt követően, hogy Barack Obama Pekingben többórás tárgyalást folytatott Hu Csin-taóval. Az amerikai elnök korábban kínai diákok előtt a cenzúrát bírálta, ám magát a fórumot is cenzúrázták.

A kínai és az amerikai elnök két és félórás tárgyalása után a két ország között erősödő szálakra és együttműködésre próbálta helyezni a hangsúlyt, de szóltak a problémákról is. Hasonlóan aggódnak a gazdaság, a klímaváltozás, az energiaellátás miatt, és néhány dologban egyetértenek az iráni és észak-koreai atomprogram megközelítésében is.

Kína viszont sérelmezte, hogy az Egyesült Államok büntetővámot vet ki a kínai gumi- és acélipari termékekre, miközben Obama arra emlékeztette vendéglátóját: az emberi jogok egyetemesek, és mindenkire vonatkoznak.

Az Egyesült Államok azért kampányol, hogy Kína engedje erősödni valutáját, a jüant, mert ezzel "kiegyensúlyozottabbá" válik a kereskedelem. Azt, hogy a jüan árfolyama mennyire kihat a nemzetközi gazdaságra, jól példázza, hogy a Nemzetközi Valutalap vezérigazgatója is a kínai pénz megerősödését akarja.

Peking kiterjedt gazdasági kapcsolatokat tart fenn Iránnal, és úgy tűnik, kevésbé hajlik arra, hogy az ENSZ szankciókkal akadályozza meg a fegyverkezésre is felhasználható, magasan dúsított urán előállítását az iszlám köztársaságban.

Kína emellett figyelmeztette az Egyesült Államokat: tartsa tiszteletben "alapérdekeit", azaz ne álljon ki Tajvan és a dalai láma mellett. Ezekben a kérdésekben azonban Washington nem fog engedni.

A nézetkülönbségek ellenére az Obama-vizit egyben médiaesemény is Kínában. Hétfőn este pazar banketten látták vendégül az amerikai elnököt, aki a nagy falhoz is ellátogatott és Peking nevezetességeivel, így a Tiltott Város néven ismert császári negyeddel is megismerkedett.

Egy nappal korábban Obama sanghaji diákok előtt sürgette a cenzúra korlátozását - Kína hatalmas apparátussal szűri meg azt az interne tartalmat, amihez polgárai hozzájuthatnak. Magát az elnököt is cenzúrázták azonban: a fórum online változatát megszerkesztették, tévéfelvételeket pedig csak egy regionális adó mutatott róla.

A klímaváltozás kérdésében Obama úgy tárgyalt, hogy két tűz között érzi magát: egyrészt az amerikai Szenátus sem fogadta még el klímacsomagját, másrészt Kína is a gazdag országoktól várja, hogy a legtöbbet tegyék a probléma kezeléséért. Ezért azt mondta: a koppenhágai klímacsúcson nem politikai nyilatkozat kell, hanem olyan egyezmény, amelynek végrehajtásában azonnal bele lehet kezdeni.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Harangi Szabolcs az újabb izlandi vulkánkitörésről: még a szakértők sem számítottak rá
videó

Harangi Szabolcs az újabb izlandi vulkánkitörésről: még a szakértők sem számítottak rá

Újra működésbe lépett Izlandon egy, a fővároshoz közeli tűzhányó, 2021 óta tizedszer, tavaly december óta pedig hetedszer. Az ELTE TTK Földrajz- és Földtudományi Intézet igazgatója az InfoRádióban elmondta: mindössze háromnegyed órával a kitörés megindulása előtt vették észre a szakemberek az első gyanús jeleket, de szerencsére még időben sikerült kitelepíteni a lakosokat Grindavíkból.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.21. csütörtök, 18:00
Kóka János
a Doktor24-csoport alapító-tulajdonosa
Tovább nő a feszültség Ukrajna és Oroszország között - Mutatjuk a piaci hatásokat

Tovább nő a feszültség Ukrajna és Oroszország között - Mutatjuk a piaci hatásokat

Alapvetően bizonytalan mozgásokat láthattunk és láthatunk ma a világ tőzsdéin, jelentősebb elmozdulások az ázsiai és az európai piacokra sem voltak jellemzőek, ebbe a miliőbe a magyar tőzsde is beilleszkedett. A befektetők a világ legnagyobb piaci értékű cégének, az Nvidiának a felemásra sikerült gyorsjelentését emésztik, a chipgyártó bár a vártnál jobb negyedéves számokat közölt, de a kilátások már inkább a növekedés lassulásáról szólnak. Ezen felül az orosz-ukrán háborúval kapcsolatos hírek is mozgatják a piacokat, és a befektetők a további vállalati gyorsjelentésekre is figyelnek, illetve a bitcoinban van még nagy sztori, a legjelentősebb kriptodeviza árfolyama ma is új történelmi csúcsot döntött és karnyújtásnyira került a 100 ezer dolláros álomhatár.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×