Infostart.hu
eur:
356.33
usd:
308.63
bux:
0
2026. június 11. csütörtök Barnabás
Nyitókép: NASA/JPL-Caltech

Elárverezik a Földön talált legnagyobb, Marsról származó kődarabot

A 25 kilogramm súlyú kődarab a Sotheby's aukciósház becslése szerint 2 és 4 millió dollár közötti összegért kelhet el.

A New York-i Sotheby's aukciósház szerdán elárverezi a Földön megtalált legnagyobb, Marsról származó kődarabot, melynek súlya 25 kilogramm és az NWA 16788 nevet viseli – írja az Index Senki többet harmadszor című blogja.

Az aukciósház tájékoztatása szerint a meteoritot vélhetően egy hatalmas aszteroida becsapódása robbantotta le a Mars felszínéről, majd 225 millió kilométert megtéve csapódott be a Szaharába. A követ még 2023 novemberében egy meteoritvadász találta meg Nigerben. Egy laboratóriumi elemzés is megerősítette, hogy az NWA 16788 a Marsról származik.

A kőzet vörös, barna és szürke árnyalatú, szögletes alakja van, 37 centiméter hosszú, 27 centiméter vastag és 15 centiméter széles.

A kődarab körülbelül 70 százalékkal nagyobb, mint a második legnagyobb, a Földön talált marsi kő, és a bolygón jelenleg található összes marsi anyag csaknem hét százalékát teszi ki.

A Sotheby's közölte: a Földön talált több mint ezer hivatalosan elismert meteoritból mindössze 400 marsi meteorit létezik. Az NWA 16788 egyik darabját azokkal a mintákkal hasonlították össze, amelyeket az 1976-ban a Marsra indított Viking űrszonda gyűjtött össze. A kőzet a marsi magma lassú lehűléséből keletkezett, durva szemcsés szerkezetű, piroxén és olivin ásványokat tartalmaz.

A meteoritot korábban a római Olasz Űrügynökség is kiállította, a Sotheby's becslése szerint

a marsi követ két- és négymillió dollár közötti összegért tudják majd elárverezni.

A szerdai árverésen nem a Naprendszerből érkezett kőzet lesz az egyetlen különlegesség, ugyanis kalapács alá kerül egy dinoszaurusz csontváz is: egy fiatal Ceratosaurus 2 méter magas és 3 méter hosszú maradványaira lehet licitálni.

Címlapról ajánljuk
Évente bő egymillió honosított állampolgár Európában – elemző: a krónikus munkaerőhiány az egyik fő ok

Évente bő egymillió honosított állampolgár Európában – elemző: a krónikus munkaerőhiány az egyik fő ok

2024-ben az EU-tagállamok összesen 1,2 millió embert honosítottak: a legtöbb új állampolgárságot Németország adta ki, majd Spanyolország és Olaszor­szág következett. Gönczi Róbert, a Migrációkutató Intézet elemzője az InfoRádióban elmondta: bár 2025-re még nincsenek hivatalos adatok, a tendenciák alapján további növekedés várható. Részletesen beszélt arról is, hogy a nagyobb európai országok hogyan kezelik a helyzetet.

A kórházi klímákról posztolt megdöbbentő részleteket az egészségügyi miniszter

Hegedűs Zsolt közölte: jelenleg csak a helyiségek 48 százalékában megfelelő a hűtés a betegellátás biztonsága szempontjából kritikus területeken, de a kormány azonnal lépett az ügyben. Részletek a kormányszóvivői sajtótájékoztatón.
inforadio
ARÉNA
2026.06.11. csütörtök, 18:00
Dénes Ferenc sportközgazdász
Dénes Tamás az InfoRádió főmunkatársa, futballtörténész és -szakíró
Mérsékelt erősödéssel kezdett a forint, mindenki az EKB-ra figyel ma

Mérsékelt erősödéssel kezdett a forint, mindenki az EKB-ra figyel ma

A forint csütörtök reggel 356,3-as euróárfolyam körül mozgott, mérsékelt erősödést mutatva a szerda esti szintekhez képest. A magyar fizetőeszköz továbbra sem tudott tartósan kitörni a hetek óta jellemző 355 forintos sávból, hiába volt kedvezőbb a vártnál a keddi inflációs adat. A nap legfontosabb eseménye az Európai Központi Bank kamatdöntő ülése lesz, ahol a piaci konszenzus szerint kamatemelésről dönthetnek. Christine Lagarde sajtótájékoztatója szintén jelentős hatással lehet a pénzpiacokra.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×