eur:
402.37
usd:
371.5
bux:
91415.63
2025. március 30. vasárnap Zalán
Nyitókép: Pixabay

Mikroorganizmusokat találtak a Ryugu aszteroidából vett kőzetmintán

A bolygónkhoz közeli aszteroida kőzetmintáján talált baktériumok kapcsán a szakértők azt állítják, szinte biztos, hogy földi eredetűek. Azt viszont megállapították, hogy a mikroorganizmusok elképesztő gyorsan képesek alkalmazkodni a Földtől független forrásból származó szerves anyagokhoz.

Egy Föld-közeli aszteroidából kinyert kőzetben mikrobiális élet burjánzik, a felszínén található baktériumok azonban szinte biztosan a Földről származnak. A minta része annak az 5,4 grammos kőzetdarabnak, amelyet a japán Hayabusa-2 űrszonda a Ryugu aszteroida felszínéről kapart le, és 2020-ban hozott vissza bolygónkra - írja a Live Science beszámolója nyomán az Index.

Az űrszonda visszatérése után a kutatók a szennyeződések elkerülése érdekében egy tisztaszobában található vákuumkamrában felbontották a kőzetet, majd egy nyomás alatt lévő, nitrogénnel elárasztott helyiségben tárolták. Ezután a mintákat nitrogénnel töltött tartályokba helyezték, hogy elemzés céljából a világ minden tájára elszállítsák őket.

Ám úgy tűnik, a biztonsági intézkedések nem voltak elegendőek, és a minta beszennyeződött a szállítás során.

Egy új tanulmány tudósai azt találták, hogy az egyik mintán, amelyet a londoni Imperial College Londonban, az Egyesült Királyságban gyantába ágyaztak, a felszínén a földi prokarióta baktériumokhoz nagyon hasonló, fonalas mikroorganizmusok keresztezték egymást.

A tanulmányban azt írták, a meteoritokban található mikroorganizmusok jelenlétét a földön kívüli élet bizonyítékaként használták, azonban a földi szennyeződés lehetősége miatt értelmezésük rendkívül ellentmondásos.

A felfedezés viszont alátámasztotta, hogy a földi élet gyorsan megtelepedhet a földön kívüli mintákban, még az óvintézkedések ellenére is.

Jó ideje képezi vita tárgyát a tudományos világban, hogy a bolygónkon található élet alapja is meteoritokból származik-e, vagy itt alakult ki. Ellenben a Földön talált űrsziklák elemzései kimutatták, hogy némelyik tartalmazza a szerves élethez szükséges öt nukleobázist.

A kutatók szerint tanulmányuk azon túl, hogy rámutat az űrből származó minták rendkívül szigorú fertőtlenítési eljárásainak fontosságára, a mikrobák hihetetlen alkalmazkodóképességére is rávilágít, amelyek bolygótól függetlenül bárhonnan származó szerves anyagot gyorsan elfogyasztanak - írja a lap.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Rakonczay Gábor: az ember egóját helyre teszi a természet, ha akarja, ha nem

Rakonczay Gábor: az ember egóját helyre teszi a természet, ha akarja, ha nem

Életveszélyes helyzetekről, a hullámok nagyságáról, a pihenési lehetőségekről, a tervezett sodródásokról, a magával vitt élelmiszerekről, illetve a szükséges kalória- és alvásmennyiségről is beszélt Rakonczay Gábor extrém sportoló, az Atlanti-óceán átevezője az InfoRádió Aréna című műsorában. Arra is felelt, hogy mi választja el az építő egyedüllétet a pusztító, romboló magánytól, s hogy miért vitt magával olvasni könyveket az óceán közepére.

Szakíró: nincs már nagy árkülönbség, megéri elektromos autót venni

Folyamatosan nő a kereslet a villanyautók iránt Magyarországon, elsősorban a használtautó-import élénkült meg – mondta az InfoRádióban Antalóczy Tibor. A villanyautosok.hu főszerkesztője szerint a vállalati e-autó program főleg a kisteherautó-piacnak adott nagy lendületet, de más cégeknek is érdemes pályázniuk március végéig.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.31. hétfő, 18:00
Demkó Attila
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője
Valódi támogatást adnak vagy függőségbe taszítanak? – Csendes forradalom zajlik a nemzetközi segélyezés terén

Valódi támogatást adnak vagy függőségbe taszítanak? – Csendes forradalom zajlik a nemzetközi segélyezés terén

A nemzetközi segélyezési rendszer már régóta válsággal küzd, működésével sem a donorok, sem a kedvezményezettek nem elégedettek. Miközben a donor országok azt tapasztalják, hogy a segélyek nem hozzák a várt tartós eredményeket, addig a kedvezményezettek sokszor függőségbe, segélycsapdába kerülnek. Emiatt a segélyezésről szóló szakirodalomban több évtizede gyökeret vert az aid exit koncepció, vagyis a segélyezés fokozatos kivezetése a humanitárius és sürgősségi segélyek kivételével. Kérdés, mennyire megvalósítható ez a koncepció.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×