eur:
397.14
usd:
359.81
bux:
71964.7
2024. szeptember 10. kedd Hunor, Nikolett
A Maxar Technologies által közreadott, két műholdfelvételből készített kombókép a Hunga Tonga-Hunga Haapai lakatlan vulkáni szigetről 2022. január 6-án (b) és három nappal a kitörése után, január 18-án. A vulkánkitörés hatalmas károkat okozott a főszigeten, Tongatapun és a hozzá tartozó mintegy 170 szigeten és zátonyon, a vulkanikus tevékenység utáni szökőár elérte Japán, az Egyesült Államok, Új-Zéland és több latin-amerikai ország partjait is.
Nyitókép: MTI/EPA/Maxar Technologies

Elképesztő hatással bírt a tongai vulkán két évvel ezelőtti kitörése

Az esemény a modern műszerekkel valaha dokumentált legnagyobb víz alatti robbanás, egyben az egyik legnagyobb vulkánkitörés volt.

Szakemberek egy, a közelmúltban megjelent tanulmányban azt vizsgálják, hogy a Hunga Tonga-Hunga Ha’apai vulkán két évvel ezelőtti kitörése miként hatott a légkörre – írja a Live Science-t idézve a 24.hu. A 2022. január 15-i esemény hatalmas cunamit idézett elő, a súlyos károkat okozó katasztrófában négyen vesztették életüket Tongán.

Az esemény a modern műszerekkel valaha dokumentált legnagyobb víz alatti robbanás, egyben az egyik legnagyobb vulkánkitörés volt. Az aktivitás következtében hatalmas aeroszol- és vízgőzfelhő szabadult fel.

Mark Schoeberl, a Science and Technology Corporation munkatársa és kollégái azt elemezték, hogy a kitörés hogyan befolyásolta a déli félteke éghajlatát. Arra jutottak, hogy a kitörés utáni két évben a napsugárzást részben blokkoló aeroszolok hűtő hatása erősebb volt, mint a légkörben hőt megkötő vízgőz okozta felmelegedés. A tűzhányó hatásának nagy része 2023 végére eloszlott.

A szakemberek műholdas adatok révén mérték fel a sztratoszférában lévő aeroszolokat és gázokat, illetve a hőmérsékleti értékeket. A Hunga Tonga-Hunga Ha’apai mintegy 150 megatonna vízgőzt adott a légköri réteghez, ez globálisan 10 százalékos emelkedést jelentett.

A folyamat 2022 márciusában és áprilisában 4 Celsius-fokkal hűtötte le a sztratoszférát a trópusok felett.

Az átmeneti lehűlés olyan másodlagos cirkulációs mintázatot hozott létre, amely 2022-ben egész évben az ózonszint csökkenéséhez vezetett.

A vulkán emellett 0,5–1,5 megatonna kén-dioxidot is a sztratoszférába juttatott, ennek következtében a napsugárzást visszaverő aeroszolok keletkeztek. Ez viszonylag kis mennyiség, de az anyagok 2022-ben és 2023-ban így is enyhén hűthették a déli féltekét. Két év után a felszínt elérő sugárzás mértéke visszaállt a katasztrófát megelőző értékre.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.09.10. kedd, 18:00
Sayfo Omar
a Migrációkutató Intézet kutatásvezetője
Olyan szoros a verseny, hogy minden egyes szó számíthat – Elérkezett Trump és Harris összecsapása

Olyan szoros a verseny, hogy minden egyes szó számíthat – Elérkezett Trump és Harris összecsapása

Újabb mérföldkőhöz érkezett a 2024-es amerikai elnökválasztás, amit normális esetben lassan a hajrának neveznénk. Az idei kampányidőszak már a teljes fokozatba kapcsolása előtt számos fordulattal szolgált, Joe Biden júliusi visszalépése által pedig évtizedek óta a mostani, újrakalibrált versenyfutás számít a legrövidebbnek. Miközben az első elnökjelölti vita gyakorlatilag egy ciklusos elnököt csinált az eredetileg újrázni kívánó 81 éves Bidenből, a második, amely Kamala Harris alelnök és Donald Trump volt elnök legelső összecsapása (és személyes találkozója) lesz, ugyancsak óriási tétek közepette fog zajlani magyar idő szerint ma hajnalban. Jó pár éve nem láthattunk ennyire kiélezett küzdelmet az elnöki székért, így a párharc, amely akár az egyetlen is lehet a két jelölt között, óriási jelentőséggel bír, hiszen a hibázás végzetessé is válhat. Elég csak Joe Biden példáját felidézni.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×