eur:
402.6
usd:
349.2
bux:
95317.22
2025. június 16. hétfő Jusztin
A Maxar Technologies által közreadott, két műholdfelvételből készített kombókép a Hunga Tonga-Hunga Haapai lakatlan vulkáni szigetről 2022. január 6-án (b) és három nappal a kitörése után, január 18-án. A vulkánkitörés hatalmas károkat okozott a főszigeten, Tongatapun és a hozzá tartozó mintegy 170 szigeten és zátonyon, a vulkanikus tevékenység utáni szökőár elérte Japán, az Egyesült Államok, Új-Zéland és több latin-amerikai ország partjait is.
Nyitókép: MTI/EPA/Maxar Technologies

Elképesztő hatással bírt a tongai vulkán két évvel ezelőtti kitörése

Az esemény a modern műszerekkel valaha dokumentált legnagyobb víz alatti robbanás, egyben az egyik legnagyobb vulkánkitörés volt.

Szakemberek egy, a közelmúltban megjelent tanulmányban azt vizsgálják, hogy a Hunga Tonga-Hunga Ha’apai vulkán két évvel ezelőtti kitörése miként hatott a légkörre – írja a Live Science-t idézve a 24.hu. A 2022. január 15-i esemény hatalmas cunamit idézett elő, a súlyos károkat okozó katasztrófában négyen vesztették életüket Tongán.

Az esemény a modern műszerekkel valaha dokumentált legnagyobb víz alatti robbanás, egyben az egyik legnagyobb vulkánkitörés volt. Az aktivitás következtében hatalmas aeroszol- és vízgőzfelhő szabadult fel.

Mark Schoeberl, a Science and Technology Corporation munkatársa és kollégái azt elemezték, hogy a kitörés hogyan befolyásolta a déli félteke éghajlatát. Arra jutottak, hogy a kitörés utáni két évben a napsugárzást részben blokkoló aeroszolok hűtő hatása erősebb volt, mint a légkörben hőt megkötő vízgőz okozta felmelegedés. A tűzhányó hatásának nagy része 2023 végére eloszlott.

A szakemberek műholdas adatok révén mérték fel a sztratoszférában lévő aeroszolokat és gázokat, illetve a hőmérsékleti értékeket. A Hunga Tonga-Hunga Ha’apai mintegy 150 megatonna vízgőzt adott a légköri réteghez, ez globálisan 10 százalékos emelkedést jelentett.

A folyamat 2022 márciusában és áprilisában 4 Celsius-fokkal hűtötte le a sztratoszférát a trópusok felett.

Az átmeneti lehűlés olyan másodlagos cirkulációs mintázatot hozott létre, amely 2022-ben egész évben az ózonszint csökkenéséhez vezetett.

A vulkán emellett 0,5–1,5 megatonna kén-dioxidot is a sztratoszférába juttatott, ennek következtében a napsugárzást visszaverő aeroszolok keletkeztek. Ez viszonylag kis mennyiség, de az anyagok 2022-ben és 2023-ban így is enyhén hűthették a déli féltekét. Két év után a felszínt elérő sugárzás mértéke visszaállt a katasztrófát megelőző értékre.

Címlapról ajánljuk

Orbán Viktor: Izrael, Irán és az újabb brüsszeli hülyeség

"A közel-keleti háború teljesen új helyzetet teremtett, Magyarország ezért hivatalosan kezdeményezi, hogy az új helyzetre tekintettel Brüsszel vegye le a napirendről az orosz energiahordozók végleges kivezetésére vonatkozó javaslatát, és haladéktalanul készítsen hatástanulmányt a közel-keleti háború következményeiről és a veszély elhárításának összeurópai módozatairól" - írta Orbán Viktor a Facebook-oldalán.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.16. hétfő, 18:00
Ugrósdy Márton
a Miniszterelnöki Kabinetiroda helyettes államtitkára
Rommá bombázza Teheránt az izraeli légierő, ballisztikus rakétákat lőtt ki Irán - Híreink a Közel-Keletről vasárnap

Rommá bombázza Teheránt az izraeli légierő, ballisztikus rakétákat lőtt ki Irán - Híreink a Közel-Keletről vasárnap

Szombat éjszaka újabb iráni válaszcsapás érte el Izraelt: tíz ember meghalt, húsz eltűnt, kétszáz megsérült. Izraeli támadások során találatot kapott az iráni védelmi minisztérium épülete (vélhetően válaszként Teherán hasonló tegnapi akciójára) illetve egy olajdepó. Mindkét fél elhúzódó háborúra készül. A szakértők attól tartanak, hogy Irán elzárhatja a fosszilis tüzelőanyagok szállításában kulcsfontosságú Hormuzi szorost. A nap folyamán az izraeli légierő súlyos támadásokat mért Teheránra, Irán pedig ballisztikus rakétákat lőtt ki Izrael államra. Cikkünk folyamatosan frissül a közel-keleti konfliktus legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×