eur:
392.27
usd:
366.85
bux:
67039.3
2024. április 27. szombat Zita
Nyitókép: Zenger/YouTube

Kiemelik a hullámsírból az emberiség történetének „legértékesebb kincsét” – videó

A hatalmas értékű hajóroncsot Kolumbia mellett Spanyolország, az Egyesült Államok és bolíviai őslakos csoportok is próbálták jogilag birtokba venni.

Kiemelik a hullámsírból azt a hihetetlen értékű hajtót, mely több mint 300 évvel ezelőtt, hatszáz emberrel a fedélzetén merült a tenger fenekére a kolumbiai Karib-tenger partján fekvő Cartagena kikötőváros közelében – írja a People alapján a hirado.hu.

Az 1708-ban elsüllyesztett San José nevű hajó értékét 17 milliárd dollárra becsülik. A 46 méter hosszú, 6 ágyús, háromárbócos hajón 200 tonna ezüstöt és smaragdot, 11 millió aranyérmét és porcelánkerámiát találtak a kolumbiai haditengerészet búvárai 2022 júniusában.

A hatalmas értékű hajóroncsot Kolumbia mellett Spanyolország, az Egyesült Államok és bolíviai őslakos csoportok is próbálták jogilag birtokba venni. 2011-ben egy amerikai bíróság azonban megállapította, hogy a hajó kolumbiai állam tulajdona.

2015-ben Juan Manuel Santos volt kolumbiai elnök egy sajtótájékoztatón azt mondta, hogy:

„Ez a legértékesebb kincs, amelyet az emberiség történetében találtak.”

A hajó, eltekintve a természetes tenger által okozott sérülésektől, az eltelt 316 év alatt érintetlen maradt – közölték a tisztviselők.

Címlapról ajánljuk
Kitört a kullancspánik Magyarországon: mutatjuk, mire kell figyelni

Kitört a kullancspánik Magyarországon: mutatjuk, mire kell figyelni

Már most nagyon oda kell figyelnie minden túrázónak és kertészkedőnek, mert az enyhe tél miatt a korábbiakhoz képest sokkal több kullanccsal lehet találkozni a kirándulóhelyeken, valamint a kertes házak udvarain is. A Magyar Kullancsszövetség elnöke azt mondta az InfoRádióban, hogy az aranysakálok két, Hyalomma nemzetségbe tartozó kullancsfajt hurcoltak be Európába, amelyek nagyon veszélyesek.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.29. hétfő, 18:00
Csányi Sándor
az OTP Bank elnök-vezérigazgatója
A nyelvünkbe van kódolva a siker: előbb leszel gazdag, ha ilyen nyelvet beszélsz?

A nyelvünkbe van kódolva a siker: előbb leszel gazdag, ha ilyen nyelvet beszélsz?

Az utóbbi évtized egyik érdekes eredménye az volt, hogy azon országokban, ahol olyan nyelvet beszélnek, amelyben a jelen idő használatával lehet a jövőre hivatkozni, magasabb a megtakarítási ráta, még akkor is, ha egyéb tényezőket, mint például a gazdasági fejlettség, az intézményi rendszer, és a kultúra, figyelembe vesznek. A nyelvi-megtakarítás hipotézise szerint ez azért van, mert azok, akik a jelen időt használják a jövőről szólva, közelebbinek érzik a jövőt és így inkább hajlandóak megtakarítani. Mi azt teszteltük, hogy ha valaki természetes módon a jelen időt használja a jövő idő helyett, amikor a jövőről beszél, akkor fontosabb-e számára a jövő (és emiatt akár többet is takarít meg). A várakozásainkkal ellentétben nem találtunk ilyen összefüggést.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×