eur:
413.74
usd:
401.88
bux:
81178.25
2025. január 9. csütörtök Marcell
Nyitókép: Pixabay

Meglepő dologra bukkantak ősi leletek segítségével

Több olyan tégla is előkerült Mezopotámiából, amelyekre vélhetően az aktuális uralkodó nevét vésték - ezeknek a tégláknak a segítségével vizsgálnak egy anomáliát a tudósok.

Az ősi Mezopotámiában használt téglák segítettek feltárni azt, hogy miként változott a Föld mágneses mezeje alig több mint 3000 évvel ezelőtt - írja a HVG. A mágneses mező ebben az időszakban megmagyarázhatatlan módon erősödni kezdett, amelynek hatására utaló nyomokat Kínától az Atlanti-óceánig lehet találni, az erő nyomai azonban annál jobban észrevehetők, minél közelebb vagyunk Irakhoz. A régióból származó bizonyítékokból azonban nincs túl sok, és azokat is rosszul dátumozták fel – írja az IFLScience.

A Föld mágneses mezője nem állandó, időről időre gyengébb és erősebb területek bukkannak fel benne, és nem tudni, ez minek köszönhető. Az viszont ismert, hogy ez a mező véd meg bennünket az űrbéli sugárzástól, erre épülnek a navigációs rendszerek, illetve befolyásolja az állatok vándorlását is.

Az egyik legismertebb ilyen anomáliára több mint 3000 évvel ezelőtt került sor, ezt ismerhetjük meg alaposabban a mezopotámiai téglák segítségével.

Mark Altaweel, a University College London tudósa a mágneses tér közel-keleti rejtélyes erősödését vizsgálja. A régészek sokszor támaszkodnak a radiokarbonos kormeghatározásra, téglák esetén azonban ez nem lehetséges, mivel nem tartalmaznak szerves anyagot. A kutatók 32 olyan téglát találtak, melyekre 12 uralkodó egyikének nevét írták fel. Úgy vélik, hogy az éppen regnáló uralkodó neve olvasható rajtuk.

Az építőanyag vas-oxid részecskéket tartalmaz, amik megtartják a mágneses tér irányát és erősségét, ami a kiégetéskor hatott rájuk.

A téglákból mintákat vágtak le, és ezeket magnetométerrel elemezték. A Proceedings of the National Academy of Sciences című tudományos lapban bemutatott vizsgálat megállapította, hogy a mező majdnem kétszer olyan erős volt a területen, mint 1000 évvel korábban. A kutatók úgy vélik, hogy a téglák II. Nabukodonozor idejéből származnak, akinek nevéhez fűződik például a legendás babiloni függőkert megalkotása is.

Összesen öt téglát vizsgáltak az említett uralkodó nevével, és azt találták, hogy a mágneses tér nagyon eltérő lehetett, így gyanítják, hogy az ingadozás sokkal erősebb lehetett még egy 42 éves periódusban is, mint azt eddig feltételezték.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.09. csütörtök, 18:00
Hámori Máté
Liszt Ferenc-díjas karmester, a Danubia Zenekar művészeti vezetője
Heves összecsapások Kurszkban, elindult a Biden-adminisztráció utolsó fegyverszállítmánya - Híreink az orosz-ukrán háborúról csütörtökön

Heves összecsapások Kurszkban, elindult a Biden-adminisztráció utolsó fegyverszállítmánya - Híreink az orosz-ukrán háborúról csütörtökön

Továbbra is heves harcok zajlanak az oroszországi kurszk-régióban, ahol az ukrán csapatok vasárnap indítottak újabb offenzívát. Kijev állítása szerint egy komolyabb orosz ellentámadást is vissza tudtak verni. Ezzel párhuzamosan tisztázódtak az utolsó, Joe Biden amerikai elnök által összeállított amerikai fegyverszállítmány részletei is. Biden január 20-án hagyja el a Fehér Házat, a szakértők egyelőre csak találgatják, hogy Donald Trump megválasztott elnök milyen lépéseket fog tenni. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×