eur:
411.2
usd:
392.4
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
A young long haired redhead girl with face lit up looking into mobile phone screen in a dark room, against a flat wall, with sad facial expression
Nyitókép: Christy McLoughlin/Getty Images

Kiderült, mely mobilok a legveszélyesebbek – íme, a toplista

Bár a szakemberek között sincs teljes egyetértés arról, hogy a mobilok által kibocsátott elektromos sugárzás mennyire is káros az egészségre, az óvatosság nem árthat. Egy friss kutatásból most kiderült, mely márkák készülékei bocsátják ki a legnagyobb mértékben a „rettegett” sugárzást.

Egy, a National Cancer Institute oldalán – múlt év tavaszán – megjelent tanulmány szerint több aggályos dolog is van a mobilokkal kapcsolatban: az egyik, hogy a telefonok rádióhullámok formájában sugárzást bocsátanak ki, amik hosszú távon növelhetik a rák kialakulásának kockázatát; bár bizonyítható kihatásuk kicsi. A tudósok az alvászavarokat, a gyakori migrént és férfi terméketlenséget is gyakran tudták a mobilhasználattal összefüggésbe hozni. A sugárzás ezen felül károsíthatja a gyermekek fejlődő agyát is – idézi a Pénzcentrum.

A gazdasági lap cikke szerint a német sugárvédelmi hivatal hosszú ideje vizsgálja, melyek a „legsugárzóbb telefonok”. Adatbázisuk több mint 3500 okoskészüléket tartalmaz, amik jelentős részét hazánkban is forgalmazzák. A hivatal a lista összeállításánál a nemzetközi szinten erre leginkább elfogadott mutatót, az úgynevezett Specific Absorption Rate-t (SAR) használja, amit leggyakrabban fajlagos energiaelnyelési értéknek fordítanak fordítani. Ez annak a mérőszáma, hogy szervezetünk mekkora mértékű rádiófrekvenciás energiát nyel el az adott eszköz használata közben. Határértékét a különböző egyezmények eltérő szinten húzzák meg,

Európában mindenesetre 2 Watt/kg feletti SAR-értéket produkáló készüléket nem lehet forgalomba hozni.

Éppen ezért értelemszerűen a jelenleg forgalomban lévő telefonok egyike sem lépi át ezt a határértéket, aggasztó azonban, hogy nem kevés közülük megközelíti azt – jegyzi meg a híroldal, mely a jelenleg is forgalomban lévő készülékeket vizsgálva állított össze egy táblázatot. Hozzáteszik: bár a hivatal a testre mért sugárzást is mérte, annak esetében az adatok hiányosak, így csak a fülre mért sugárzást nézték az alábbi lista összeállításánál. Az idei toplistát a Google és a Sony dominálják, a legelső pozíciót azonban a Motorola készüléke foglalta el:

  1. Motorola Edge – 1,79 Watt/kg
  2. ZTE Axon 11 5G – 1,59 Watt/kg
  3. OnePlus 6T – 1,55 Watt/kg
  4. Sony Xperia XA2 Plus – 1,41 Watt/kg
  5. Google Pixel 3 XL – 1,39 Watt/kg
  6. Google Pixel 4a – 1,37 Watt/kg
  7. Oppo Reno5 5G – 1,37 Watt/kg
  8. Sony Xperia XZ1 Compact – 1,36 Watt/kg
  9. Google Pixel 3 – 1,33 Watt/kg
  10. OnePlus 6 – 1,33 Watt/kg
  11. ZTE ACON 7 mini – 1,29 Watt/kg
  12. Huawei P Smart – 1,27 Watt/kg
  13. One Plus - 9 – 1,26 Watt/kg
  14. Huawei Nova 2 – 1,25 Watt/kg
  15. Sony Mobile - Xperia XZ Premium – 1,21 Watt/kg

A Pénzcentrum arra is kíváncsi volt, hogy a többi, hazánkban elterjedte telefon milyen értékeket produkált a hivatal felmérésén, ezért megnézték, hogy melyek is jelenleg a legnépszerűbb készülékek Magyarországon. Bár az egyes készülékekre vonatkozó pontos statisztikák nem hozzáférhetőek, a magyar piacon szembeötlő módon kiemelkedik négy márka: a Samsung, a Xiaomi, az Apple és a Huawei – olvasható. Ezen négy nagy gyártó készülékeire szűrve is végigböngészték tehát a hatóság jelentését, hogy összeállítsák a leginkább „sugárzó” telefonok toplistáját:

  1. Huawei - Psmart – 1,27 Watt/kg
  2. Huawei - Nova2 – 1,25
  3. Samsung - GalaxyS22 – 1,21
  4. Samsung - GalaxyA425G – 1,15
  5. Xiaomi - MiNote10(ModelM1910F4G) – 1,11
  6. Samsung - GalaxyS20+5G – 1,09
  7. Samsung - GalaxyA525G – 1,06
  8. Samsung - GalaxyS22Ultra – 1,05
  9. Samsung - GalaxyA30s – 1,05
  10. Samsung - GalaxyZFold35G – 1,04
  11. Xiaomi - MiNote10Lite – 1,01
  12. Xiaomi - RedmiNote8Pro – 1,00
  13. Apple - iPhone14Plus – 0,99
  14. Apple - iPhone14ProMax – 0,99
Címlapról ajánljuk
Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

A magyar uniós biztosjelölttől elvett szakterületek közül kettő az egészségügyi válságkezeléshez, egy pedig a szexuális és reprodukciós jogokkal kapcsolatos hatáskörhöz kapcsolódik – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézetének főreferense. Kalas Vivien szerint az új Európai Bizottságtól nem igazán várhatók nagy változások, talán az ECR képviselőcsoport hozhat be új gondolatokat a mindennapos munkába.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Tovább nő a feszültség Ukrajna és Oroszország között - Mutatjuk a piaci hatásokat

Tovább nő a feszültség Ukrajna és Oroszország között - Mutatjuk a piaci hatásokat

Alapvetően bizonytalan mozgásokat láthattunk és láthatunk ma a világ tőzsdéin, jelentősebb elmozdulások az ázsiai és az európai piacokra sem voltak jellemzőek, ebbe a miliőbe a magyar tőzsde is beilleszkedett. A befektetők a világ legnagyobb piaci értékű cégének, az Nvidiának a felemásra sikerült gyorsjelentését emésztik, a chipgyártó bár a vártnál jobb negyedéves számokat közölt, de a kilátások már inkább a növekedés lassulásáról szólnak. Ezen felül az orosz-ukrán háborúval kapcsolatos hírek is mozgatják a piacokat, és a befektetők a további vállalati gyorsjelentésekre is figyelnek, illetve a bitcoinban van még nagy sztori, a legjelentősebb kriptodeviza árfolyama ma is új történelmi csúcsot döntött és karnyújtásnyira került a 100 ezer dolláros álomhatár.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×