eur:
411.23
usd:
392.13
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Száraz növények egy kukoricaföldön, a franciaországi Bernay-Vilbert-ben 2022. augusztus 8-án. Az aszály és a hőhullámok miatt Seine-Et-Marne megyében kihirdették az aszályriadót.
Nyitókép: MTI/EPA/Christophe Petit Tesson

Európa a világ leggyorsabban melegedő régiója

Az elmúlt harminc évben a Föld egyetlen területe sem forrósodott olyan ütemben, mint kontinensünk.

A Meteorológiai Világszövetség (WMO) Európát érintő jelentése tudományos munkák sorozatának része, melyek a hamarosan Egyiptomban kezdődő COP27 találkozót vezetik fel. Az eredmények mind abba az irányba mutatnak, hogy nem haladunk a célként kitűzött legfeljebb másfél fokos felmelegedés irányába: nemcsak a cégek nem tudják megfelelő ütemben megfékezni kibocsátásukat, hanem a felmelegedés mértéke is hatalmas már most.

A szakemberek szerint az iparosodás kezdetéhez képest máris 1,2 fokkal nőtt a Föld átlaghőmérséklete, ahhoz pedig, hogy ne legyenek katasztrofális következményei a felmelegedésnek, 1,5 fok alatt kelleni tartani – írja a CNN.

A frissen bemutatott jelentés szerint egyes kontinensek jobban érzik a melegedést, mint mások.

Így van ezzel Európa is, ahol évtizedenként fél fokkal emelkedik az átlaghőmérséklet.

Ennek következtében a júliusi erdőtüzek száma a tizenöt éves átlag négyszerese volt, az Egyesült Királyságon rekord hőhullám sepert végig, példátlan szárazság sújtotta nyáron a kontinenst, majd nyomában árvizek pusztítása érkezett.

2021-ben, az utolsó, a jelentés által teljesen lefedett évben több mint félmillió embert érintettek közvetlenül az éghajlatváltozás hajtotta klímaesemények: az okozott gazdasági károk nagyságrendje 21 ezer milliárd forintnak felel meg. Az alpesi gleccserek 1997–2021 között 30 métert vesztettek jégvastagságukból, szintén a klímaváltozás miatt.

"Európa élő képet mutat a felmelegedő világról, emlékeztet minket arra, hogy a jól felkészült társadalmak sincsenek biztonságban a szélsőséges időjárási események hatásaitól. Idén, akárcsak 2021-ben, Európa nagy részét kiterjedt hőhullámok és aszály sújtotta, ami az erdőtüzeket táplálta. 2021-ben rendkívüli árvizek okoztak halálos áldozatokat és pusztítást" – mondta Petteri Taalas, a WMO főtitkára a jelentéshez fűzött előszavában.

"Az európai társadalom érzékeny az éghajlati változékonyságra és változásra, ugyanakkor Európa élen jár az éghajlatváltozás mérséklésére és innovatív megoldások kidolgozására irányuló nemzetközi erőfeszítésekben, hogy alkalmazkodni tudjunk az új éghajlathoz, amellyel az európaiaknak együtt kell majd élniük" – mondta Carlo Buontempo, a Copernicus Éghajlatváltozási Szolgálat igazgatója.

A jelentés megállapítja, hogy az üvegházhatású gázok kibocsátása

1990 és 2020 között 31 százalékkal csökkent.

A blokk célja, hogy 2030-ig az 1990-es szinthez képest 55 százalékkal csökkentse az üvegházhatású gázok kibocsátását.

Címlapról ajánljuk
Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

A magyar uniós biztosjelölttől elvett szakterületek közül kettő az egészségügyi válságkezeléshez, egy pedig a szexuális és reprodukciós jogokkal kapcsolatos hatáskörhöz kapcsolódik – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézetének főreferense. Kalas Vivien szerint az új Európai Bizottságtól nem igazán várhatók nagy változások, talán az ECR képviselőcsoport hozhat be új gondolatokat a mindennapos munkába.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Elindult Oroszország megtorlása: interkontinentális ballisztikus rakétát lőttek ki Ukrajnára - Híreink az ukrajnai háborúról csütörtökön

Elindult Oroszország megtorlása: interkontinentális ballisztikus rakétát lőttek ki Ukrajnára - Híreink az ukrajnai háborúról csütörtökön

A tegnapi nap folyamán brit Storm Shadow cirkálórakéták csapódtak be Kurszk megyében, a támadást az ukrán légierő indította, átlépve ezzel egy újabb orosz "vörös vonalat." A fejleményekre válaszul az orosz vezetés állítólag tűzkészenlétbe helyezte néhány RSz-26-os interkontinentális ballisztikus rakétaindítóját (ICBM), elvileg nukleáris robbanófej nélkül. A nap folyamán egy ICBM-et ki is lőttek az orosz erők Dnyipró városára. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború fejleményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×