eur:
404.7
usd:
374.6
bux:
76478.67
2024. november 7. csütörtök Rezső
Nyitókép: Pixabay

A koronavírus árnyékában csendesen terjed a HIV

Tavaly év eleje óta a koronavírus áll Európa figyelmének középpontjában, ezzel párhuzamosan pedig a HIV elleni küzdelemre jóval kevesebb energia jut.

A romániai AIDS-ellenes szervezet, az ARAS munkatársai hetente háromszor járják körbe Bukarest rázósabb területeit, hogy fecskendőket és kötszert osszanak ki az intravénás drogokat használóknak, valamint óvszert a szexuális munkásoknak. Egyre kevesebb azonban a támogatásuk és ennek megfelelően fogynak készleteik is: a MedicalXpress cikke szerint novemberben talán már nem tudnak elindulni, mert nem lesz mit szétosszanak.

"Mi az olcsóbb: fecskendőket venni és szétosztani, vagy évekig kezelni azt, aki már elkapta a vírust?" – teszi fel a kérdést Ada Luca szociális munkás.

Kevesebb esetet diagnosztizáltak

Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) szerint 2019-ben az Európában diagnosztizált AIDS-esetek 76 százalékát keleten fedezték fel.

"Nyilvánvaló, hogy a járvány kezdete óta megnőtt a fertőzések száma"

– mondta Alina Schiau, az ARAS az AFP-nek.

Amint a koronavírus uralta a kontinenst, a kórházak bezártak a nem ezzel a vírussal érintette betegek előtt – mondta Davron Mukhamadiev, az Európai Vöröskereszt (IFRC) regionális egészségügyi és ellátási koordinátora. A karanténkövetelmények, az utazási korlátozások és a gyorstesztekhez és diagnosztikai szolgáltatásokhoz való korlátozott hozzáférés mind aláásták a HIV/AIDS visszaszorítására irányuló erőfeszítéseket.

Bizonytalanságban élnek

Az UNAIDS adatai szerint Kelet-Európában és Közép-Ázsiában 2020-ban 140 000 új HIV-fertőzést fedeztek fel, szemben a 2019-es 170 000-rel, amit a szakértők az elvégzett szűrések számában bekövetkező drámai lassulásnak tulajdonítanak, nem pedig az esetszám csökkenésének. Romániában például 2020-ban mindössze 234 420 embert sikerült HIV/AIDS-szűrésre kötelezni – az előző évi 334 410-hez képest közel harmadával kevesebbet. Hasonló a helyzet a szomszédos Bulgáriában is.

A regionális egészségügyi központok túlterheltek voltak, alig végeznek HIV-vizsgálatot a járvány ideje alatt – mondta Alexander Milanov, az ország nemzeti betegszervezetének programigazgatója. A pandémia ráadásul az ellátási lánc zavarához is vezetett, ami a HIV-fertőzöttek kezelésében nélkülözhetetlen gyógyszerekre is hatott.

Alexandru Tantu, a 28 éves, HIV-pozitív informatikus saját bőrén tapasztalta, hogy más európai országokban jobban bánnak a betegekkel, és hogy Romániában

mindennapos küzdelem a gyógyszerek beszerzése.

"Rájöttünk, hogy magunkra hagytak minket. Ezért a sok düh és a félelem bennünk azzal kapcsolatosan , hogy holnap talán nem kapjuk meg a kezelésünket" – mondta. Mégis, stabil munkahelyével viszonylag kivételezett helyzetűnek tartja magát. Elmondása szerint érdekvédelmi munkája során olyan betegek hívják fel, akik öngyilkosságot fontolgatnak.

Kommunista örökség

A romániai HIV/AIDS-válság a kommunizmus éveire nyúlik vissza: az 1980-as években, Nicolae Ceausescu kommunista rendszere alatt mintegy

11 ezer gyermek fertőződött meg szennyezett vagy sterilizálatlan fecskendők vagy nem ellenőrzött vérrel végzett transzfúzió következtében.

Romániában a betegek csak a kórházakban kaphatják meg a szükséges gyógyszereket, a gyógyszertárakban nem, a kórházak azonban a költségvetési korrekciót követően nem kaptak még pénzt a kormánytól.

Az önkéntesek mindent megtesznek, hogy pótolják az ellátásban mutatkozó hiányosságokat: Alina Dumitriu és Sens Pozitiv nevet viselő kampánycsoportja 16 éve segít a betegeknek, adományokra támaszkodva. A kétségbeesett hívások és üzenetek után több ezer eurót érő gyógyszereket juttat a rászorulóknak, havonta akár harmincnak is, miközben kórházakat is kisegít gyógyszerrel.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor az EPC-csúcs után: a világ gyorsabban fog megváltozni, mint gondoltuk

Orbán Viktor az EPC-csúcs után: a világ gyorsabban fog megváltozni, mint gondoltuk

A magyar miniszterelnök beszédével kezdődött és az Albániának mint következő helyszínnek történő átadással zárult az Európai Politikai Közösség (EPC) budapesti csúcstalálkozója. Ezután egy informális vacsorára kerül sor, amelyen természetesen tovább folytatódnak az egyeztetések, ahogy majd a pénteki uniós megbeszélésen is. Orbán Viktor reményei szerint az EU 27 országa péntek délutánra közelebb lesz egy mindenki számára elfogadható, Ukrajnával kapcsolatos megállapodáshoz.

Már formálódik az új Trump-adminisztráció – íme, a lehetséges nevek

Donald Trump megkezdte az elnöki adminisztráció összeállításának előkészítését - közölte a november 5-én elnökké választott republikánus politikus hatalomátvételért felelő szervezete csütörtökön.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.08. péntek, 18:00
Stumpf István
egyetemi tanár, korábbi alkotmánybíró és kancelláriaminiszter, az NKE John Lukács Intézet Amerika Kutatóintézetének emeritus kutatója
Jó napjuk van a tőzsdéknek, dőlnek a csúcsok, Amerika is pluszban zárt

Jó napjuk van a tőzsdéknek, dőlnek a csúcsok, Amerika is pluszban zárt

Az amerikai elnökválasztást követően valóságos Trump-ralit láthattunk az amerikai tőzsdéken, az irányadó amerikai indexek új történelmi csúcson zártak. Az ázsiai tőzsdéken vegyes volt ma reggel a kép, a kínai és a hongkongi tőzsde erősödött, megütötték viszont az ázsiai elektromos autógyártók részvényeit az amerikai elnökválasztás eredményeire reagálva. Az európai részvénypiacok tegnap nem tudtak végül pluszban zárni, de ma emelkedtek a német piac vezetésével, a német pénzügyminiszter menesztését követően. Ma újabb csúcsra mentek az irányadó amerikai indexek a nyitást követően, csúcsot döntött az OTP és a bitcoin is közel van hozzá. Az este sem lesz unalmas, a befektetők már a Fed kamatdöntésére várnak, az OTP és a Mol pedig hajnalban közzéteszi negyedéves eredményeit.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×