eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Nyitókép: pixabay

A gyorsan terjedő Delta variáns szokatlan tüneteket hozhat

Korábban a köhögést, a lázat, valamint az ízlelés- és szaglásvesztést emelték ki a koronavírus-fertőzés legjellemzőbb tüneteiként, azonban a Deltára, úgy tűnik, ez nem feltétlenül igaz.

Az Indiában felfedezett Delta előtti variánsok esetében nemigen változott az, milyen tüneteket tapasztalnak azok, akik megfertőződtek: fáradékonyság, izomfájdalom, orrdugulás vagy orrfolyás, hányinger, hasmenés és émelygés egészíttették ki a jellemező tüneteket. Szakértők szerint ugyanakkor a Delta másféle tünetekkel jár, írja az NBC News.

A betegek más észlelnek

Tim Spector, a londoni King's College genetikai epidemiológia professzora egy Zoe Covid Symptom nevet viselő, folyamatban lévő brit kutatást vezet, amely lehetővé teszi a lakosság számára, hogy koronavírusos tüneteiket egy alkalmazásban osszák meg a kutatókkal, akik ezután elemzik az adatokat.

"A koronavírus most másképp viselkedik.

Inkább hasonlít egy csúnya megfázásra a fiatalabb populációban, így az emberek nem veszik észre, hogy megbetegedtek,

mert a tünetek változása nem derült ki a kormányzati információkból. Május eleje óta figyeljük az alkalmazás felhasználói körében a legfontosabb tüneteket, és ezek nem ugyanazok, mint korábban. Az első számú tünet a fejfájás, majd ezt követi a torokfájás, az orrfolyás és a láz. A hagyományosabb tünetek, mint a köhögés és a szaglás elvesztése most sokkal ritkábbak" - mondta a szakember.

Fiatalabbak kapják el

Nagy-Britanniában a friss megbetegedések nagy részéért már a Delta felel, leginkább a fiatalok és az oltatlanok betegednek meg, melynek következtében ezekben a csoportokban nő a hospitalizáció aránya. A britek abban reménykednek, hogy a négy héttel kitolt országnyitás idejére sikerül olyan lépéselőnybe kerülni az addig beadott vakcinaadagoknak köszönhetően, hogy annak a járványgörbére is hatása lehessen. Az országban használt Pfizer és AstraZeneca oltások két adagja nagy védelmet ad a kórházi kezelést igénylő súlyosságú megbetegedéssel szemben.

A briteknél már tarol

Nagy-Britanniában jelenleg exponenciális mértékben nő az esetek száma: míg május elején ezerből egy ember volt koronavírusos, mostanra 670 emberből egy fertőzött. Az Imperial College London szakértőinek számítása szerint a vírus reprodukciós rátája jelenleg 1,44, ami a járvány gyors terjedését teszi lehetővé. A REACT kutatása arra is rámutat hogy bár

főleg gyerekek és fiatalok betegszenek meg a Deltától, az idősebb populációban is vannak friss esetek bőven.

Míg február óta a fertőzések, kórházi felvételek és halálesetek közötti kapcsolat gyengült, ami arra utal, hogy a fertőzések kevesebb kórházi felvételhez és halálesethez vezettek az oltási programnak köszönhetően, április vége óta a kórházi felvételek tekintetében a tendencia megfordult Nagy-Britanniában a Delta miatt.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×