eur:
411.2
usd:
392.6
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
A 2020. november 20-án, a Biontech német biotechnológiai gyógyszercég által közreadott, dátum nélküli képen egy ampulla BNT162b2 elnevezésű, az új típusú koronavírus ellen védelmet nyújtó vakcinát tart a kezében egy ember a németországi Mainzban. Sajtóértesülések szerint ezen a napon a Biontech és a Pfizer amerikai gyógyszeripari vállalat a vakcina sürgősségi jóváhagyását kérte az amerikai Élelmiszer-, és Gyógyszerfelügyelettől (FDA).
Nyitókép: MTI/Biontech SE/EPA

Hiánycikk lett az mRNS-oltások több alapanyaga is

Az igény az oltásokra egyre növekszik, ám számos, az mRNS-oltások gyártásában használatos alapanyag hiánycikk: áttekintjük, mi nehezíti ezeknek a vakcináknak a gyártását.

Egy mRNS-oltás gyártása hasonlít egy autóéhoz: a munka futószalagon zajlik és rengeteg lépésből áll, melyeknek zavartalanul kell egymást követniük annak érdekében, hogy a végeredmény kielégítsen minden igényt – írja a MedicalXpress. A koronavírus elleni oltások gyártási sorában az első lépés az mRNS, azaz a hírvivő RNS gyártása, mely aztán szervezetünket a tüskefehérje gyártására utasítja. A folyamat tartályokban zajlik, melyekben a proteinenzimek DNS-mintát követve a DNS-szekvenciát RNS formájába másolják.

Több steril zacskó kell

Az első hiányzó elem a steril, egyszer használatos műanyag zacskó, amelyek az mRNS előállításához használt fém reaktoredények belsejében helyeznek el. Több beszállító is növeli ezek gyártását, így várhatóan ez a hiány nem tart sokáig. A második hiánycikk az mRNS "lefedésével" kapcsolatos: ennek során az mRNS-hez egy molekulát adunk, amely megakadályozza annak túl gyors lebomlását, segítve a sejteket abban, hogy az mRNS-t fehérje előállítására használják fel. Korábban már felröppentek olyan hírek, hogy az ehhez szükséges enzimek és nyersanyagok fogyóban vannak, mivel a PCR-tesztekhez használt kapcsolódó enzimek szintén hiánycikknek számítanak.

A fő baj a lipidhiány

Nem ez jelenti ugyanakkor a legnagyobb problémát, hanem azoknak a lipideknek az elérhetősége, amelyek megvédik az mRNS-t és bejuttatják azt sejtjeinkbe. Leginkább a kationos lipid hiánycikk: ez az anyag csomagolja be az mRNS-t, majd szervezetünkben felszabadítja azt.

A kationos lipidek gyártása több kémiai szintézisre épül, a pandémia előtt alig néhány gyártó készítette az anyagot, ráadásul kis mennyiségben. A gyártást nehéz fejleszteni, ma is csak négy vállalat, a Croda/Avanti, a CordenPharma, az Evonik és a Merck a fő gyártója ezeknek a lipideknek.

A lipidek hiányának súlyosságát jelzi, hogy 2020 decemberében Donald Trump korábbi amerikai elnök a védelmi termelésről szóló törvényt hívta segítségül annak érdekében, hogy a Pfizer több lipidhez juthasson.

Raktározás és gyártási nehézség az ok

Hogy miért alakulhatott ki mára akut hiány a fenti összetevőkből, az meglehetősen soktényezős. Több esetben a kereslet nagyobb a kínálatnál, illetve egyes országok elkezdtek hatalmas készletet felhalmozni belőlük. Az amerikai gyárak, azaz a Moderna és a Pfizer néhány telepe azért is van most jó helyzetben, mert Donald Trump vezetése alatt az Operation Warp Speed keretében sokféle oltáskomponenst, közte lipideket és fiolákat vásárolt föl. Más anyagokat egyszerűen túl nehéz gyártani.

A kationos lipidek szintézise tíz lépésből áll,

szigorú ellenőrzés alatt. Még ha készen is áll egy gyár, hónapokba telik a termelés beindítása.

Mindezeknek köszönhetően még ha új gyárak is épülnek mRNS-oltás gyártására – ahogyan Ausztrália is ezt tervezi, 1-2 éven belül elindítva a termelést egy saját fejlesztésű mRNS-oltással –, az alapvető problémák a gyártás kapcsán még velünk maradhatnak egy ideig.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×