eur:
411.23
usd:
392.91
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Erdőtűzben megégett törzsű fák 2019. július 31-én a Brandenburg tartományban lévő Treuenbrietzenben, ahol a rendkívüli hőség és szárazság miatt 400 hektárnyi területet pusztítottak el a lángok az elmúlt időszakban.
Nyitókép: MTI/EPA/Omer Messinger

Utolsó csepp – Nyakunkon az újabb válság

A világon minden ötödik gyerek nem jut elég vízhez – figyelmeztetett az ENSZ Gyermekalapja (UNICEF). A problémát csak súlyosbítja az éghajlatváltozás.

Az UNICEF tanulmánya szerint több mint 1,42 milliárd ember, köztük 450 millió gyerek él olyan területen, amely rendkívül kiszolgáltatott a vízellátást illetően. Olyan helyek ezek, ahol a közösségek leginkább a felszínen összegyűlő vagy kevésbé elfogadható forrásból származó vízhez tudnak hozzájutni.

Az ENSZ Gyermekalapja szerint ilyen körülmények között élnek gyerekek több mint 80 országban, a helyzet a kelet- és a dél-afrikai régióban a legsúlyosabb. Ezekben a térségekben a gyerekek több mint felének – mintegy 58 százalékának – minden egyes nap problémát okoz, hogy megfelelő mennyiségű vízhez jusson. Ugyanez az arány Nyugat- és Közép-Afrikában 31 százalék, Dél-Ázsiában 25 százalék, a Közel-Keleten pedig 23 százalék.

Az UNICEF szerint

a körülmények rendkívül súlyosak 37 országban, köztük Afganisztánban, Etiópiában, Haitin, Kenyában, Nigériában, Pakisztánban, Szudánban és Jemenben.

"A globális vízválság már nincs úton, hanem itt van, és az éghajlatváltozás csak súlyosbítani fogja" – fogalmazott egy közleményben Henrietta Fore, aki hangsúlyozta: a gyerekek "a legfőbb áldozatok".

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×