Mintegy nyolcezer tárgy került elő a hódmezővásárhelyi tram-train nyomvonalán 8 helyszínen végzett feltárásokkor: a legrégebbi leletek a bronzkoriak, de egészen az új korig bezárólag találtak emlékeket a város történetéről. Az újkori leletek 90 százaléka a török korból, valamint az azt közvetlenül megelőző és követő időkből származik - közölte Csányi Viktor, a Tornyai János Múzeum régésze.
A régészek számára egyedülálló lehetőséget nyújtott a beruházás, mivel a város keresztmetszeti megfigyelésére és a már korábban ismert lelőhelyekről származó tudásuk pontosítására is módjuk volt, tapasztalataikat tízezer fotó és több száz oldalnyi dokumentáció őrzi. Az intézmény szakemberei 2016 óta vesznek részt a beruházás előkészítésében és régészeti szakfeladataiban, többek között a megelőző dokumentáció elkészítésében, a közműkiváltások és a pályaépítés régészeti megfigyelésében.
A záró munkálatokat a Nagyállomás környékén végzik a szakemberek, ahol
a feltárás megerősítette, hogy ott az Árpád-kor végétől egészen az Anjou-korig település működött.
Ezt igazolják a most megtalált Árpád-kori cserépfazék- és bográcsperem-töredékek is.
A leleteket folyamatosan dolgozzák fel a Tornyai-múzeum munkatársai. A megtisztított és dokumentált tárgyakból jövőre rendeznek kiállítást, amelyen a tram-train építése idején megtalált legérdekesebb leletek mellett bemutatják a megfigyelések során dokumentált régészeti jelenségeket is.