eur:
408.18
usd:
387.72
bux:
77771.12
2024. november 17. vasárnap Gergő, Hortenzia
Nyitókép: Pexels.com

Elképesztően gyorsan melegszik a Déli-sark

2018-ban jegyezték fel a legmelegebb évet a térségben.

A világ többi részénél háromszor gyorsabban melegedett a Déli-sark a 2018-at megelőző 30 évben - írták a Nature Climate Change című tudományos folyóiratban megjelent tanulmányukban az új-zélandi Victoria Egyetem kutatói.

Az Antarktisz 20 meteorológiai állomásának adatait elemezve kimutatták, hogy a Déli-sark hétszer gyorsabban melegszik, mint a kontinens általában.

A Déli-sarkon a hőmérsékletek általában mínusz 50 és mínusz 20 Celsius-fok közöttiek. 30 év alatt, 2018-ig az átlaghőmérsékelt 1,8 Celsius-fokkal nőtt. Globálisan ezen idő alatt 0,5-0,6 Celsius-fokkal emelkedett az átlaghőmérséklet.

"Úgy tűnt, hogy a Déli-sark izolálódott attól, ami a világ többi részén történt.

Ám hirtelen gyors melegedésbe kezdett, ami az egyik legerőteljesebb a bolygón"

- mondta Kyle Clem klímakutató.

Clem és kollégái meg akarták tudni, hogy miért kezdődött gyors melegedés a jeges kontinensen az 1970-80-as évek lehűlési periódusa után, és hogy ez egy természetes változékonyság vagy az emberi ipari tevékenység okozta globális felmelegedés szélesebb trendjének része. A kutatók arra jutottak, hogy mindkettő.

A Déli-sark melegedése részben összefügg a Csendes-óceán trópusi nyugati részének növekvő hőmérsékleteivel, amelyeket az Antarktiszi-félszigetnél lévő Weddel-tenger jeges vizeiben a ciklonok délre hajtanak. De ez a rendszer, amely egy több évtizedes természetes folyamat része csak a melegedési folyamat egy részére ad magyarázatot. A többi oka az ember okozta klímaváltozás - vélik a kutatók.

"A végeredmény egy masszív felmelegedés"

- mondta Clem, aki szerint nehéz pontosan meghatározni, hogy melyik tényező mekkora szerepet játszik. A déli-sarki hőmérsékletfeljegyzések mintegy 60 évesek, és a térség klímáját alig ismerik a kutatók, akik tudatában vannak annak, hogy a csendes-óceáni időjárási rendszerek hatással lehetnek az Antarktisz nyugati részére és az Antarktisz-félszigetre, ahol az emelkedő levegő- és vízhőmérséklet a jég olvadását idézi elő.

"Nem is annyira izolált a bolygó egy olyan területe, amelyről úgy tartottuk, hogy izolált" - mondta Alexandra Isern, az amerikai Nemzeti Tudományos Alapítvány antarktiszi kutatásainak vezetője. "A hőmérsékletváltozások igen szembeötlőek, de azért még átkozottul hideg van" - tette hozzá Julienne Stroeve professzor, az amerikai Hó- és Jégkutatóközpont kutatója.

"Eddig a hőmérsékletváltozások még nem voltak olyan jelentősek, hogy tömeges jégveszteséget idézzenek elő az Antarktisz belsejében" - mondta.

Címlapról ajánljuk

Magyar diákok a világátlag felett

A számítógépes és információs műveltséget mérő modulban Magyarország 10. lett a 34 résztvevő ország közül a tanulók digitális kompetenciáit vizsgáló nemzetközi ICILS-mérésben. Az Oktatási Hivatal elnöke az InfoRádióban elmondta: a magyar diákok számítógépes tudása nemzetközi szinten is jónak mondható, amit egyebek mellett az is bizonyít, hogy átlageredményük 29 ponttal haladta meg a mérésben részt vevő országok átlagát.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.18. hétfő, 18:00
Schmidt Mária
Széchenyi-díjas történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója
Hatalmas rakétatámadás érte Ukrajnát - Szinte az összes régió érintett

Hatalmas rakétatámadás érte Ukrajnát - Szinte az összes régió érintett

Minden eddiginél átfogóbb légitámadást indított Oroszország Ukrajna ellen vasárnap hajnalban Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerint. Az orosz haderő több mint 200 rakétát és drónt vetett be a kombinált csapás során, amely az ország összes régióját érintette. A támadás egyik fontos célpontja Kijev volt, de Kárpátalját is légicsapás érte, ahol egy drón csapódott be egy erdős területen. Az ukrán hatóságok és a védelmi erők azonnal reagáltak a fenyegetésre. Mutatjuk az ezzel kapcsolatos legfontosabb híreket.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 17. 10:04
×
×
×
×