eur:
411.2
usd:
392.57
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pixabay

Életveszélyes ötlet lenne az immunitás-útlevél

Több veszélyt is hordoz magában a megoldás, amely koronavírus-fertőzöttség alapján két részre osztaná az embereket.

Több kormány is fontolgatta az elmúlt hetekben az úgynevezett „immunitás-útlevelek” kibocsátását, melynek a lényege, hogy azoknak az emberek, akik immunitást fejlesztettek a koronavírus ellen, visszatérhet az élete a normális kerékvágásba. Azokra pedig, akiknek a szervezetében nem találnak antitesteket a koronavírus ellen, továbbra is szigorú kijárási korlátozások vonatkoznának. Észtország például már viszonylag előrehaladott állapotban van a digitális immunitás-útlevél kifejlesztésében.

Többek közt a Világegészségügyi Szervezet (WHO) is élesen kritizálni kezdte az ötletet, a Nature-ben pedig egy molekuláris biológus és egy bioetikus, Natlie Kofler és Francoise Baylis hosszas cikket írtak, melyben kifejtik aggályaikat az immunitás-útlevéllel kapcsolatosan – amelyet a Portfolio ismertet.

A szakemberek tíz okot sorolnak fel, amely mind az útlevél és az ahhoz kapcsolódó diszkrimináció ellen szól:

  • Egyes kutatások szerint immunitás keletkezik a koronavírus-fertőzésből gyógyultak szervezetében, viszont nincs erről még mindig tudományos konszenzus.
  • Nem minden koronavírusteszt megbízható.
  • Nincs elég teszt ahhoz, hogy mindenkit tesztelni lehessen.
  • Nincs elég koronavírus-túlélő ahhoz, hogy kizárólag ők képezzék a munkaerőt és működőképes maradjon a gazdaság.
  • Nem etikus a gyógyultak megfigyelése.
  • A rendszer növeli az etnikai diszkrimináció kockázatát.
  • Ellentétet épít a Covid-19-re immunisak és a nem immunisak közé.
  • Az „immunitás-útlevelek” tovább fejlődhetnek később olyan kártyákká, melyek minden egészségügyi, genetikai adatot hordoznak, ez pedig újabb diszkriminációs formák előtt nyitja meg a kapukat.
  • A vagyonosabbak könnyebben juthatnának tesztekhez és így útlevelekhez is.
  • Többen önként úgy dönthetnek, hogy megfertőzik magukat a koronavírussal azért, hogy immunisak legyenek, de ezzel nemcsak magukat, hanem másokat is veszélybe sodornak.

A két szakember inkább azt javasolja, hogy a kormányok használják továbbra is a „tesztelés, megfigyelés és elkülönítés” módszerét, és fordítsák az erőforrásaikat a tesztek gyártására és a koronavírus-vakcina fejlesztésére.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×