eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília

Több nőt az Akadémiára!

Legyen a jelenleginél több női akadémikus - ezzel a céllal alakult meg a Magyar Tudományos Akadémián a Nők a Kutatói Életpályán Elnöki Bizottság, amelynek tagjai úgy vélik, nem kötelező kvótákra lenne szükség, hanem arra, hogy több segítséget kapjanak a női kutatók – mondta Lamm Vanda akadémikus, a testület vezetője.

„Az Akadémia legutóbbi, múlt májusi közgyűlésén felmerült, hogy kevés az akadémikusnő” - idézte fel az akadémikus.

A bizottság vezetője elmondta, Lovász László elnök felkért egy tizenhárom tagú bizottságot, amiben két férfi akadémikus van, a többi tag pedig nő.

A bizottság feladata az, hogy megnézzék, miként lehetne a női akadémikusok számát növelni, és javaslatokat kell kidolgozni arra, hogy mivel lehetne segíteni és jobban helyzetbe hozni a nőket – tudatta Lamm Vanda.

Szintén cél az, hogy egyfelől az akadémikusok között legyen több nő, másrészt a posztdoktorok között is, hogy legyen merítési lehetőség – tolmácsolta a bizottság vezetője.

Szintén célul tűzték ki, hogy felkeltsék az érdeklődést az általános és középiskolában a lányok körében is a természettudományos tárgyak iránt. Ez egy hosszabb távú feladat, amihez nagyon sok intézménynek együtt kell működnie – tette hozzá.

Az akadémikus úgy véli, nem különbözik a női és a férfi kutatók, akadémikusok gondolkodásmódja egymástól.

„Persze más a háttér: nyilvánvalóan egy kisgyermekes anya, aki rohan a gyermekéért az óvodába, a bölcsődébe, lehet, hogy nem ül ott a kísérleti laboratóriumban és vizsgálja a kísérleti állatot, de nem mondanám, hogy más a szemléletmódjuk, ami a szakmai részét illeti, és ugyanígy az Akadémia vezetésében sem” - fogalmazott a bizottság vezetője.

Arra a kérdésre, hogy van-e kijelölt cél arra, hogy az akadémikusok hány százalékának kellene nőnek lennie, Lamm Vanda közölte, hogy nincs ilyen szám.

„A bizottságnak majdnem egyöntetű véleménye az, hogy nem kvóta kell, hanem segítség. Például van jó néhány kiváló tudósnő, aki már volt jelölt az akadémiai tagságra, csak nem kapták meg a szükséges szavazatot. Rájuk lenne érdemes gondolni. Azt is figyelembe kellene venni, hogy vannak bizonyos tudományterületek, ahol nagyon sok, kiváló nő van, de nincs egyetlen akadémikus sem, ilyen például a közgazdaság-tudomány” - vázolta a Nők a Kutatói Életpályán Elnöki Bizottság vezetője.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×