A nemzetközi szervezet korábban óvatosan csak úgy fogalmazott, hogy "erős a gyanú" arra, hogy a zikavírus és a mikrokefália kapcsolatba hozható egymással.
"Az orvosi kutatások alapján erős tudományos konszenzus alakult ki arról, hogy a zikavírus mikrokefáliát, Guillain-Barre-szindrómát (GBS) és más neurológiai betegséget okozhat" - fogalmazott a közlemény.
A dokumentum szerint 13 országból jelentettek az immunrendszert legyengítő és az idegrendszert károsító, akár bénuláshoz vezető GBS-fertőzéses és mikrokefáliás esteket a magzatkorban bekövetkezett zikafertőzés miatt.
Brazíliában, amelyet különösen súlyosan érintett a zikaláz, zikavírus-fertőzés esetén minden tízezredik élveszületésnél fordul elő 2,8 mikrokefáliás eset, míg a nem fertőzöttek körében minden tízezredik élveszületésre 0,6 mikrokefáliás eset jut.
A WHO emlékeztetett arra, egy Francia Polinéziában most elkészült vizsgálat úgy becsülte, hogy minden tízezer zikavírussal fertőzött nő újszülöttje közül 95-öt érint a kockázat, hogy mikrokefáliás lehet.
A tudósok régóta gyanítják, hogy az egyiptomi csípőszúnyog terjesztette zikavírus, amely felnőtteknél enyhe lefolyású betegséget okoz, várandós nők magzatainál kisfejűséget idéz elő.