Infostart.hu
eur:
384.97
usd:
331.89
bux:
122311.2
2026. január 18. vasárnap Piroska

Háromszáz millió éves őslénycsontvázat találtak

Háromszáz millió éves őshüllő csontvázára bukkant egy nemzetközi kutatókból álló csoport a németországi Bromacker lelőhelyen.

A türingiai Tambach-Dietharz közelében talált 60 centiméteres lelet egy eddig ismeretlen őshüllőfajhoz tartozhat - mondta el Thomas Martens, a gothai múzeum paleontológusa. A kőbe ágyazott leletek időigényes preparálását a pittsburghi természettudományi múzeumban végzik az Egyesült Államokban.

A csontvázon kívül egy közeli homokkőbányában egy ismeretlen őshüllő csontvázmaradványának lenyomatait találták: húsz centiméteres hosszúságban láthatóak bordák és végtagok lenyomatai, a csontokból azonban már semmi sem maradt fenn. A leleteket a gothai múzeumban vizsgálják tovább.

Bromacker a kutatók szerint a perm (299-251 millió évvel ezelőtti) földtörténeti időszak legjelentősebb lelőhelyei közé tartozik. Az Egyesült Államokon kívül ezen a négyszáz négyzetméteres területen bukkantak először őshüllők nyomaira - mondta el Martens.

"A fosszíliák segítségével bepillantást nyerhetünk a Pangea őskontinens életközösségébe, amely csaknem háromszáz millió évvel ezelőtt meghatározta a Földet" - tette hozzá.

A türingiai őshüllők mintegy tízmillió évvel idősebbek, és sokkal kisebbek, mint amerikai fajtársaik: legfeljebb egy méter hosszúak voltak, míg a Sziklás-hegységben élő egykori rokonaik hosszúsága a négy métert is elérték. A nagy hátvitorlával, karmokkal és hosszú farokkal rendelkező őshüllőknek semmi közük nincs a dinoszauruszokhoz, amelyek kerek száz millió évvel később éltek a Földön.

Az 1974-ben felfedezett Bromacker lelőhelyen az évek során az első négylábú szárazföldi gerincesek 13, többnyire új fajának több mint negyven csontvázát találták meg.

Címlapról ajánljuk

Orbán Viktor Miskolcon „egy hosszú szerelmi történetről” beszélt, bejelentést tett a tanárbérről

A digitális polgári körök rendezvényén a közönség kérdéseire válaszolt a pártelnök-miniszterelnök, a Tisza Pártot és a DK-t a háborúfenntartók közé igyekvő pártoknak nevezte, a városiakat pedig kérte, döntsék el, hogy egy nagy ipari beruházást szeretnének, vagy több kisebbet, ezután áll rendelkezésre. Bejelentette, hamarosan 900 ezer forint lesz az átlagos tanárbér, a Benes-dekrétumok miatt joghátrányt szenvedők pedig segítséget kapnak.
inforadio
ARÉNA
2026.01.19. hétfő, 18:00
Pletser Tamás
az Erste Bank olaj- és gázipari elemzője
Tízezrek menekültek el a kommunista diktatúrából: megdöbbentő, mi vár rájuk új hazájukban

Tízezrek menekültek el a kommunista diktatúrából: megdöbbentő, mi vár rájuk új hazájukban

Az elmúlt évtizedekben több tízezren menekültek el Észak-Koreából Kínán keresztül Dél-Koreába, és kezdtek ott új életét, a legnagyobb számban nők. A többnyire egyedülálló fiatal nők dél-koreai férjet keresnek maguknak, a dél-koreai férfiak körében pedig népszerűek az észak-koreai nők. Egy menekült nő, Judzsin, aki maga is dél-koreai férjet talált magának, kifejezetten északi nők és déli férfiak összeismertetésére hozott létre házasságközvetítő irodát, miközben saját házassága válságba kerül. Róla és a jelenségről szól egy új dokumentumfilm, az Észak-dél férfi-nő, amelyet hamarosan Magyarországon is bemutatnak.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×