eur:
411.22
usd:
392.51
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
A spanyol Rodri (k) és a francia Theo Hernández (j) a németországi labdarúgó Európa-bajnokság elődöntőjében játszott Spanyolország - Franciaország mérkőzésen a müncheni Allianz Arénában 2024. július 9-én.
Nyitókép: MTI/Koszticsák Szilárd

„Másfél év alatt nyolc trófea” – Íme a foci-Eb legjei

A spanyol válogatott lett az első, amely négy labdarúgó Európa-bajnokságot nyert. E tényt az IFFHS emelte ki hétfői összegzésében, amelyet a vasárnap esti, berlini spanyol-angol (2-1) mérkőzést követően tett közzé a kontinensviadal fináléja kapcsán.

A sportág történetével és statisztikáival foglalkozó nemzetközi szervezet emlékeztetett rá, hogy az ibériai ország válogatottja 1964, 2008 és 2012 után lett 2024-ben negyedszer is Európa-bajnok, miközben 2010-ben világbajnokságot nyert. Spanyolország abban is egyedi, hogy a 2023/24-es Eb-szezonban mind a 13 mérkőzését megnyerte, hatot a selejtezőben, és a vasárnap esti volt - szintén páratlan módon - a hetedik diadala a németországi tornán.

Mindeközben Anglia lett az első ország, amelyik egymást követően két Eb-döntőt is elveszített. A vasárnapi 1-2-vel lezárult 13 meccses - nyolc győzelem és öt döntetlen alkotta - Európa-bajnoki veretlenségi sorozata is. A szigetországiak szakvezetője, Gareth Southgate pedig az első szövetségi kapitányként veszített el csapatával két Eb-döntőt is. Anglia azzal együtt sem nyert még Európa-bajnokságot, hogy a legtöbb (45) mérkőzést játszotta kontinenstornán.

Ugyanakkor a spanyolokat irányító Luis de la Fuente az első szövetségi kapitány, aki három különböző korosztályban is Európa-bajnok lett csapataival: a mostani diadal előtt az U19-es gárdával 2015-ben, az U21-essel pedig 2019-ben. A kapus Unai Simón és a csatár Mikel Merino mindhárom válogatottban szerepelt.

Az Eb-döntő csapatainak kezdőtizenegyébe a Manchester City adta a legtöbb játékost: az angol klubot egy spanyol és három angol futballista képviselte vasárnap este. Ez volt az első Eb-döntő, amelyben két tinédzser is kezdett: a spanyoloknál Lamine Yamal 17 évesen és egy naposan, az angoloknál Kobbie Mainoo 19 évesen és 86 naposan lépett pályára.

A spanyol csapattal lett Európa-bajnok a valaha volt legfiatalabb játékos, Yamal mellett a valaha volt legidősebb is, a sérülés miatt a döntőben szóhoz már nem jutó Jesús Navas (38 év és 236 nap). Álvaro Morata a legtöbb (17) meccset játszó spanyol játékossá avanzsált az Eb-k történetében, megelőzve az egyformán 16 szereplésig jutó Andrés Iniesta, Cesc Fabregast és Jordi Albát.

Rodri, akit az Európa-bajnokság legjobbjának választottak, 2023 eleje óta nyolc trófeát gyűjtött be klubcsapatával, a Manchester Cityvel és a spanyol válogatottal: előbbivel kétszer volt első a Premier League-ben, illetve nyert FA Kupát, Bajnokok Ligáját, Európai Szuperkupát és klubvilágbajnokságot, utóbbival pedig az Eb-cím előtt Nemzetek Ligáját.

A francia Francois Letexier lett az Eb-döntők legfiatalabb játékvezetője, aki 35 évesen és 81 naposan vezényelte le az esti finálét - írta az IFFHS.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×