Jászapáti Petra három éremmel zárta a drezdai rövidpályás gyorskorcsolya Európa-bajnokságot: 500 méteren első, 1000 méteren pedig második lett és a női váltóval is ezüstöt nyert. A 26 éves szegedi versenyző sporttörténelmi sikernek örülhet, hiszen ő lett az első magyar női rövidpályás gyorskorcsolyázó, aki egyéniben Európa-bajnok lett. Jászapáti Petra az InfoRádiónak adott interjúban egyebek mellett elmondta, hogyan élte meg az Eb-szereplést, beszélt saját és csapattársai erényeiről, valamint kitért arra is, mennyire inspirálja a külföldi vetélytársakkal való versengés.
Így volt kerek egész ez az Európa-bajnokság? Elégedett?
Nagyon örülök az Európa-bajnokságon elért eredményeimnek. Leginkább annak, hogy ilyen jól sikerült versenyeznem. Nagyon jól alakult végig a felkészülés, és már a szezon eleji World Tour-versenyeken is megmutatkozott, hogy van esélyem jó helyezéseket elérni. A decemberi, dél-koreai World Tour után volt idő arra, hogy megfelelően felkészüljünk a szezon második felére, és ennek meglett az eredménye. Nagyon jó érzés, hogy ilyen edzésekkel a hátam mögött ilyen jól sikerült az Eb.
Előzetesen számított rá, hogy egy arany- és két ezüstérmet nyerhet az Európa-bajnokságon?
A gyorskorcsolyában ilyenre nem nagyon lehet számítani, hiszen csúszik a jég, és mint azt mindenki láthatta, voltak nagyon komoly ütközések a döntőkben, mind a férfi, mind a női mezőnyben.
Van kedvenc távja? Most 500 méteren nyert, 1000 méteren pedig második lett.
Azért megemlíteném az 1500 méteres döntőt is, ami szerintem szintén egy nagyon kemény futam volt. Az utolsó kanyarra nagyon szorosan egymás mögött hat versenyző kanyarodott rá, illetve már az elejétől nagyon harcos volt a futam. Végül hatodikként értem be. Nincsen feltétlenül kedvenc távom, mind a három egyéni szám, illetve a két váltó is ugyanannyira fontos nekem.
Lehet azt mondani, hogy 26 éves korára beérett? Most van a csúcson?
Azért remélem, hogy nem most értem el a csúcsra, mert jövőre mégiscsak olimpia lesz. Ezzel együtt azt gondolom, hogy a karrierem során évről évre tudtam fejlődni, egyre jobb és jobb lettem, elkezdtek jönni az eredmények, úgyhogy lehet azt mondani, hogy talán érek én is.
Most már gyakorlatilag a legnagyobb holland és olasz vetélytársakkal is felveszi a versenyt.
Igen, de ez nem csak az Európa-bajnokságra volt igaz. Már az eddigi World Tour-versenyeken is nagyokat küzdöttünk egymással. Arianna Fontanával és Xandra Velzeboerrel is jókat csatáztunk, úgyhogy ezek jó gyakorlások voltak, az biztos.
Azt szokták mondani, hogy egy nemzet gyorskorcsolyasportját az is nagymértékben minősíti, hogy a váltó miként szerepel, és nyilvánvalóan azok a legsikeresebb csapatok, amelyekben nem csak egy-egy kiemelkedő klasszis van. Nos, a magyar női váltó ezüstérmes lett Drezdában, ami egy nagy siker, ugye?
Igen, nagyon büszke vagyok a lányokra. Tényleg nagyon ügyesen versenyeztek az elődöntőben és a döntőben is. Egyikünk nem hagyott semmit a pályán, mindenki kiadta magából a maximumot.
Mi volt most a váltó legnagyobb erénye?
Szerintem az, hogy ennyire összetartóak vagyunk, és nyilván sokat számított az is, hogy nagyon sok munkát tettünk bele a felkészülésbe tavaly nyáron és szezon közben is. Rengeteget videóztunk a versenyek után, és mindig megpróbáltuk kijavítani a hibáinkat, illetve tanulni azokból. Ez pedig nagyon hasznos volt a következő futamokon.
A jövőben akár az Eb-aranyérem is benne lehet ebben a váltóban?
Nem tudom, ezt majd az idő eldönti.
Napi szinten mennyit kell edzeniük a világversenyekre való felkészülés során?
Amikor már jégen vagyunk, akkor naponta két edzésünk van. Ezenkívül a nyári felkészülés során nagyon sokat biciklizünk, konditerembe is járunk. Általában a nyári időszak közepén kezdünk el jégre menni, télen pedig majdnem minden nap a jégen vagyunk. A megszokott módon reggel jeges edzésünk van, délutánonként pedig kerékpáros, futó- vagy konditermi edzés szerepel a programban.