Infostart.hu
eur:
363.1
usd:
307.85
bux:
137139.84
2026. április 17. péntek Rudolf
A győztes norvég csapat ünnepel a női kézilabda Európa-bajnokság eredményhirdetésén a Wiener Stadthalléban 2024. december 15-én.
Nyitókép: MTI/Tóth Zsombor

Magabiztos sikerrel Európa-bajnokok a norvégok, Klujber Katrin a gólkirály

A címvédő és olimpiai bajnok norvég válogatott fölényes, 31-23-as sikerrel múlta felül a dán csapatot a magyar-osztrák-svájci közös rendezésű női kézilabda Európa-bajnokság vasárnapi fináléjában, Bécsben. A kontinenstorna gólkirálya a bronzérmes magyar válogatott jobbátlövője, Klujber Katrin lett 60 találattal.

A Ferencváros klasszisa az Eb-k történetének negyedik magyar gólkirálya: Farkas Ágnes 1994-ben és 2002-ben, míg Radulovics Bojana 2004-ben végzett az élen.

A norvégok a magyar válogatott 30-22-es pénteki legyőzésével jutottak döntőbe, amelyben megismétlődött a két évvel ezelőtti norvég-dán összecsapás, akkor előbbiek 27-25-ös sikerükkel nyerték meg a tornát.

Ezúttal a kezdés a védelmekről szólt, több mint négy perc telt el, mire gólt láthatott a bécsi Stadthalle közönsége. Az elején az olimpiai és világbajnoki bronzérmes dánok akarata érvényesült, kétgólos előnybe kerültek, hálóőrük, a torna legjobb kapusának választott Anna Kristensen négy védéssel kezdett. A nyolcadik perc végén született meg a lassan belendülő norvégok első gólja, majd a címvédő 5-5-nél érte utol riválisát. Innen hol az egyik, hol a másik fél talált be, szünetre a norvégok egygólos előnyével mehettek az öltözőkbe a csapatok.

A második játékrész elején már a norvég csapat játszott fölényben, tíz perc elteltével már 20-14-re vezetett, így gyakorlatilag eldöntötte az aranyérem sorsát. A dánok mindent megpróbáltak, felállást is váltottak és támadásban hét a hat ellen próbálkoztak, de hátrányuk folyamatosan nőtt. Norvégia sikeréhez a második félidő nagy részében nem férhetett kétség, így a párizsi olimpia után az Európa-bajnokságon is diadalmaskodott, története tizedik Eb-sikerét aratta.

Ezzel a találkozóval búcsúzott a norvég szövetségi kapitányi poszttól az izlandi Thorir Hergeirsson, aki 2009 óta irányította a csapatot, amellyel 20 világversenyből 17-et éremmel zárt:

olimpián két arany- és két bronz-, világbajnokságon három arany-, két ezüst- és egy bronz-, míg Európa-bajnokságon hat arany- és egy ezüstérmet nyert az együttese. A norvég gárdában a Bajnokok Ligája-címvédő Győri Audi ETO játékosai közül Emilie Hovden hat, Kari Brattset négy gólt szerzett, míg Kristine Breistöl nem talált be. A korábban Győrben védő sportági legenda, Katrine Lunde ezúttal csupán egy lövést kapott kapujára és ezt nem védte, a szintén ex-győri Silje Solberg 12 dán kísérletet hatástalanított. A mérkőzés legjobbjának választott Henny Reistad nyolc találattal lett a legeredményesebb.

A Győr dán kapusa, Sandra Toft kapujára egyetlen lövés ment és azt nem védte, klub- és honfitársa, Kristina Jörgensen két kísérletéből nem talált be. Kristensen kilenc védéssel zárt, ő lett a torna legértékesebb játékosa (MVP).

Az Európa-bajnokság végeredménye:

1. Norvégia,

2. Dánia,

3. MAGYARORSZÁG,

4. Franciaország,

5. Svédország,

6. Hollandia,

7. Németország,

8. Montenegró,

9. Lengyelország,

10. Szlovénia,

11. Románia,

12. Svájc,

13. Spanyolország,

14. Ausztria,

15. Csehország,

16. Izland,

17. Feröer-szigetek,

18. Észak-Macedónia,

19. Horvátország,

20. Törökország,

21. Szerbia,

22. Portugália,

23. Ukrajna,

24. Szlovákia.

Címlapról ajánljuk
Magyar Péter: a parlament alakuló ülésén tervezem letenni a miniszterelnöki esküt – több miniszter és tárcája is végleges

Magyar Péter: a parlament alakuló ülésén tervezem letenni a miniszterelnöki esküt – több miniszter és tárcája is végleges

Nem tart igényt a Tisza Párt a korábbi ciklusokhoz hasonló arányú parlamenti alelnöki pozíciókra, és megígérte: véget ér a pénzszórás a parlamentben, erről számokat is nyilvánosságra hozott. Sulyok Tamás korrektségére számít abban, hogy először vele közli az alakuló ülés és a miniszterelnöki eskütétel napját, az eskütétel egyébként a Szent Korona előtt lesz, elhangzik a székely és a magyar Himnusz is. Kiderült: Kármán András pénzügyminiszter lesz, Kapitány István pedig gazdasági. Megerősítette Magyar Péter azt is, hogy már folyamatban van a megválása EP-képviselői mandátumától, így tudja csak letenni a hivatali esküt miniszterelnökként.

Pesztericz-Kalas Vivien: lassul a bevándorlás üteme Európa felé

A 2015-ös, valamint a 2022 és 2024 közötti jelentős bevándorlási hullám után csökkenni kezdett az Európába tartó menekültek száma. Az InfoRádió Pesztericz-Kalas Vivient, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Európa Stratégia Kutatóintézetének vezetőjét kérdezte a legfrissebb és a várható tendenciákról.
inforadio
ARÉNA
2026.04.17. péntek, 18:00
Dobrowiecki Péter
Lengyelország-szakértő, az MCC Magyar-Német Intézet kutatási vezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×