Az előző nyári olimpián, Tokióban 22 sportágban 173 magyar sportoló vett részt, és a küldöttség 6 arany-, 7 ezüst-, valamint 7 bronzéremmel zárta a játékokat, ezzel pedig Magyarország 15. lett az éremtáblázaton.
A párizsi olimpiára a magyar sportolók közül legutóbb a taekwondós Salim Omar Gergely gyűjtött be plusz egy kvótát, így eddig 64 magyar szerzett indulási jogot az ötkarikás játékokra a MOB közlése szerint.
Gyulay Zsolt az InfoRádió Ötkarika című műsorában azt mondta: szeretné, ha minél nagyobb számú küldöttséggel utaznának ki Párizsba, ugyanakkor hozzátette, hogy
nincs semmilyen összefüggés a csapatlétszám és az eredményesség között,
hiszen tulajdonképpen „tíz versenyzővel is lehet tíz olimpiai aranyérmet nyerni, nem kell ehhez kétszáz versenyző”. Ettől függetlenül úgy véli, egy sportnemzet erejét jól szemlélteti, hogy mekkora csapattal vesz részt egy-egy olimpián.
A MOB elnöke reméli, hogy a következő hetekben, hónapokban több magyar csapat is megszerzi a kvótát, mert az nagyot dobna a létszámon. Sajnálja, hogy a női vízilabda-válogatottnak a hollandiai Eb-n (ötödik lett Mihók Attila és Cseh Sándor együttese) nem sikerült kivívnia a párizsi szereplést, de megjegyezte, hogy még él a remény, és a februári, dohai vb-n ismét próbálkozhatnak Keszthelyi Ritáék.
Gyulay Zsolt nagy reményeket fűz ahhoz, hogy a férfi és a női kézilabda-válogatott, valamint a női kosárlabda-válogatott is sikeresen veszi az akadályt, és ott lehet majd a francia fővárosban, amivel már tényleg nagyon szép számú küldöttség jönne össze – és természetesen több egyéni sportágban is van még bőven esély a kvótaszerzésre.
A csapatok közül eddig a férfi vízilabda-válogatott indulása biztos.
Ha a többi válogatottnak is sikerülne a kijutás, öt magyar csapatnak szurkolhatnánk Párizsban.
Gyulay Zsolt valamennyi érintett válogatottat esélyesnek tartja, és bízik benne, hogy nagy örömöt szereznek majd nyáron a magyar szurkolóknak. Mint mondta, nagyon fontos lesz, hogy a játékosok megfelelő formába kerüljenek a kvalifikációs tornákra, és „mindent alá kell rendelniük a nemzeti érdeknek”. Csapatsportágakban időnként gondot okozhat a formaidőzítés, hiszen a játékosok a klubjaikban is folyamatosan játszanak, de a MOB elnöke szerint ezzel pontosan tisztában vannak a szakmai stáb tagjai, akik minden részletre odafigyelnek.
„A magyar sport ereje mindig az olimpiákon mutatkozik meg igazán, és nyilvánvalóan valamennyi érintett sportágban nagyon fontos a kijutás és az is, hogyan szerepelünk” – fogalmazott a sportvezető.
„Semmi haszna nincs a jóslásoknak”
Ahogy közeledik az aktuális olimpia, az egyes intézetek, elemző cégek folyamatosan közzéteszik várakozásaikat, előrejelzéseiket azzal kapcsolatban, hogy a nemzetek hány érmet nyerhetnek. A statisztikákkal, elemzésekkel foglalkozó Gracenote például decemberben 18 érmet, köztük két aranyat prognosztizált a magyaroknak a párizsi ötkarikás játékokon. A virtuális éremtáblázaton a 14. helyre került Magyarország. Gyulay Zsolt ugyancsak a 2023-as év végén azt mondta: 10-12 aranyesélyes magyar sportoló, csapat van, de általában ezeknek a jóslásoknak a harmada, legjobb esetben fele szokott bejönni.
A MOB elnöke szerint „semmi haszna nincsen” ezeknek a találgatásoknak, tippelgetéseknek, a kérdés azonban megkerülhetetlen. Mint mondta, „ez a játék addig tart, amíg véget nem ér az olimpia”. A rajtig még biztos sok becslés, előrejelzés lát majd napvilágot, de senki sem tudhatja előre, mi történik majd versenyhelyzetben.
„Az a realitás, hogy van 10-12 olyan versenyszám, amelyekben odaérhetünk a dobogóra vagy akár az első helyre is” – összegzett Gyulay Zsolt.
A MOB elnökével készített teljes interjút pénteken este fél 8 után az InfoRádió Ötkarika című magazinműsorában hallhatják.