Hollywoodi sztár családjától érkezik Budapestre a Virág Judit Galéria tavaszi aukciójának egyik szenzációja. Vaszary János az 1930-as években festette meg életvidám és színes csendéletét. A Mezei virágok című kép több mint hatvan éven át volt Irwin Shaw és fia, Adam tulajdonában. Ezenkívül több más festmény, köztük Tihanyi Lajos egyik korai alkotása is látható lesz az aukción, amelyet május 19-én tartanak a Budapest Kongresszusi Központban.
„A május 19-i klasszikus aukciónk egyik fő képe lesz Tihanyi Lajos Nagybányai piac című alkotása. A művész ezt 1908-ban festette, miután hazatért Párizsból Nagybányára teljesen új látásmóddal, világképpel, és a francia fővárosban szerzett tapasztalatai jelennek meg ezen a képen” – mondta az InfoRádióban Virág Judit. A Virág Judit Galéria és Aukciósház alapító-tulajdonosa kiemelte: ez a kép Tihanyi Lajos egy igen korai alkotása, mindössze 23 éves volt, amikor festette. És amiatt lehet elmondani róla, hogy erős francia hatás, a fauvizmus hatása érződik rajta, mert nagyon élénk színekkel, rózsaszínekkel, zöldekkel, kékekkel és lilákkal ábrázolta Nagybánya piacterét, ahogyan azt a mozgalom francia követői, például Matisse vagy Derain tették.
A mű értéke kapcsán Virág Judit elmondta, az árazásnál figyelembe veszik, hogy a művész más, hasonló korszakban készült képei mennyiért keltek el az elmúlt 25-30 évben más aukciókon. Hozzátette, nyilván ez az alkotást nem lehet összehasonlítani a Párizsban festett képeivel, melyek közül az egyik például 240 millió forintért cserélt gazdát, de más fauvista jellegű, Nagybányán készült korai festményei is 80-100, vagy akár 120 millió forintért, Budapestet ábrázoló képei 160 millió forint körüli összegekért mentek el árveréseken.
Az aukció fő darabjai között szerepel még Vaszary János Mezei virágok című képe is, melynek Virág Judit szerint lebilincselően izgalmas a története.
A művész az 1930-as években festette ezt a nagy méretű, virágcsokrot ábrázoló képet, amit egy svájci műgyűjtő adott be. A különlegessége pedig, hogy eredetileg a jelenlegi tulajdonos apja vásárolta 1964-ben, aki viszont nem volt más, mint Irwin Shaw híres amerikai író és forgatókönyvíró. Mindezt annak apropóján, hogy az író felesége magyar származású volt, akinek az apja a 20. század elején vándorolt ki a tengerentúlra, és némafilmszínész lett, Buster Keaton jó barátja. Így tehát Irwin Shaw azért vásárolt egy magyar festményt, mert a neje is magyar felmenőkkel rendelkezett.
A kép értékéről Virág Judit elmondta, Vaszary János az egyik legkeresettebb magyar festő nemcsak a hazai, hanem a külföldi gyűjtők körében is, szinte versenyeznek a műveiért. Például az olasz tengerpartot ábrázoló képei 120-160 millió forint között kelnek el, de a virágcsendéleteinek vételára is 40-80 millió forint között mozog. A galéria alapító-tulajdonosa aláhúzta:
ritka az olyan virtuóz és derűs életmű, mint Vaszaryé, aki kiváló technikával és nagy életörömmel alkotott, és műveiben kitűnően tükröződnek az 1920-as és 30-as évek.
Az aukciót megelőző kiállítás már megnyílt, és bárki megtekintheti, nézelődni vágyók is. Virág Judit leszögezte: a kollekció ingyenesen végignézhető, és a galéria munkatársai nagyon szívesen elmagyaráznak mindent a tárgyakról, igény esetén kis tárlatvezetést is tudnak tartani. A Virág Judit Galéria és Aukciósház minden nap nyitva van délelőtt 10-től este 6-ig.