eur:
408.05
usd:
375.07
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
A koronavírus-járvány ellen elrendelt intézkedések miatt néptelen utcán kel át egy ultraortodox zsidó férfi az izraeli Bné-Berakban a pészah ünnep kezdetének napján, 2020. április 8-án.
Nyitókép: Oded Balilty

A maihoz hasonló egyszer történt a zsidóság 3000 éves történelmében

A szabadság ünnepe is a pészah, a zsidó húsvét – mondta el az InfoRádiónak az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség vezető rabbija.

A pészah, vagyis a zsidó húsvét alapvetően egy családi ünnep, de Magyarországon a rendszerváltozás óta hatalmas hagyománya lett az úgynevezett közösségi ünneplésnek. Vagyis a széder estet, amellyel a nyolc napon át tartó ünnep kezdetét veszi, a többség zsinagógai és baráti közösségekben tartja, nem pedig az otthonában – fogalmazott Köves Slomó az InfoRádiónak.

Az idei év különlegessége – tette hozzá a rabbi –, hogy talán az elmúlt 3000 évben a mai széder az első – a kivonulás estjén kívül, amikor a héber törzsek családjai bezárkóztak az otthonaikba, és fölfestették az áldozati vér jeleit az ajtófélfákra, hogy megmeneküljenek a „lesújtó kéz elől” –, amit a világ minden pontján, valamennyi zsidó közösségnek otthon, karanténba zárkózva kell megtartania.

A zsidó és keresztény húsvét gyökere tulajdonképpen egy

– magyarázta az izraelita hitközség vezetője. A zsidó ünnep maga az egyiptomi kivonulásról, a héber rabszolgák megmeneküléséről szól. Arról a folyamatról, ahogy Mózes elsőként tíz csapással sújtja Egyiptomot, az akkor legyőzhetetlennek tűnt világbirodalmat, majd kivezeti a rabszolgákat, Ábrahám, Izsák és Jákob leszármazottjait, azzal a céllal, hogy aztán bevigye őket az ígéret földjére. Útközben pedig még megkapják a tízparancsolatot, a kinyilatkoztatást.

A pészah alkalmával, és ennek első estjén,

a széderen a zsidók nemcsak a kivonulásra emlékeznek, hanem értékelik is a szabadságot, mint egy általános értéket,

emlékezve arra a számtalan sok megmenekülésre, túlélésre, ami végigkíséri történelmük 3000 évét – fogalmazott Köves Slomó, hozzátéve, hogy a keresztény húsvéthoz pedig annyiban kapcsolódik e zsidó hagyomány, hogy az utolsó vacsora is egy ilyen széder este volt.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 4. 12:36
2024. november 4. 10:41
×
×
×
×