„Két egyetemi szaktársammal beszélgettünk a nagymamáinkról és élettörténetükről. Kiderült, hogy mindhármuknak érdekes és izgalmas életük volt, ezért kitaláltuk, hogy ebből filmet készítünk” - árulta el a Nagyi projekt című alkotás keletkezésének körülményeit Révész Bálint rendező.
Az angol-német-magyar koprodukcióban készült film nem egy tradicionális dokumentumfilm, improvizatív akció dokumentumfilm, amely történelmi és személyes témákat is pedzeget – tette hozzá.
Mindhárman gyerekekként, a felnőtté válás különböző fázisaiban élték meg a 20. század viharait.
- Az egyik nagymama Angliában egy diplomata családban nevelkedett, aztán kódfejtő és kém lett, majdnem az egész életét ügynökként élte le Európa különböző városaiban. Először a nácizmus, majd a kommunizmus ellen harcolt.
- A német nagymama szülei prominens teológus család tagjai voltak. Hatéves volt, amikor a második világháború kirobbant. A mai napig rossz érzéssel tölti el, hogy harmadik birodalmi parádékat gyerekként élvezte, és csak később derült ki számára, hogy mi is volt a hátterében.
- A magyar nagymama egy budapesti, vallástalan zsidócsalád sarja volt, akit a háború alatt deportáltak. Svédországba került, aztán hazajött és az épülő kommunizmusban bízva az új rendszer szerves része lett.
A filmet hét évig forgatták. A történet csúcspontja, amikor a három nagymama találkozik egymással.
„A német és magyar nagymama izgult legjobban, de mindenki nagyvonalúan viselkedett és át tudtak lépni a saját árnyékukon, ettől felszabadult, nyitott lett hangulat” - fejtette ki a rendező.