Párizsban, 70 évvel ezelőtt az UNESCO kezdeményezésére hozták létre a Nemzetközi Színházi Intézetet. Idén nem egy üzenetet fogalmaztak meg a Színházi Világnapon, hanem öt földrészről egy-egy színházi alkotót kértek fel az üzenet megírására.
Európában Simon McBurney gondolatait olvassák fel minden színházban az esti előadás előtt
– mondta az InfoRádiónak Lakos Anna, a Nemzetközi Színházi Intézet magyar központjának elnök. „Ő egy fantasztikusan egyedi alkotó, és az idei világnapi európai üzenetet ő fogalmazta meg” – emelte ki. A színház mai világban betöltött fontos szerepét és felelősségét hangsúlyozza ki.
Részlet a több oldalas üzenetből: „Az egyik legfontosabb felismerés, amelyet a londoni Globe színház újraépítésének köszönhetünk a színpad és a nézőtér egyformán világos. Nézők és játszók látják egymást. Mindvégig. Bármerre pillantunk, mindenütt emberek. És ez megérteti velünk, hogy
egy nagy monológ – például Hamleté vagy Macbethé – sosem magányos tépelődés, hanem nyilvános vita.
Olyan korban élünk, amikor nehéz tisztán látni. A valótlan állítások nagyobb dózisban áradnak felénk, mint valaha a történelem során vagy a történelem előtti időkben. Bármely „tény” megkérdőjelezhető, és akármilyen legenda igényt formálhat a figyelmünkre mint „igazság”. Az egyik ilyen valótlan állítás különösképp makacsul támad, és mindenáron igyekszik elválasztani bennünket. Az igazságtól. És egymástól. Nevezetesen az, hogy mind elszigetelten létezünk. Egyik embercsoport és a másik. Férfiak és nők. Ember és természet. […] A színház menedék. Ahol az emberek egybegyűlnek, és azonnal közösséggé formálódnak.”
Hevesi Sándor-díj
A Színházi Világnap alkalmából ma adják át a Hevesi Sándor-díjat, az elismerést minden évben három olyan alkotó kapja, aki sokat tett a magyar színház külföldi elismertetéséért. Kulturális menedzser kategóriában Szabó G. László érdemelte ki az elismerést. „A szlovák, illetve a szláv nyelvterületeken nagyon jelentős kulturális közvetítői tevékenységet folytat.” Díjazták még Balázs Zoltánt, a Maladype Színház vezetőjét, aki társulatával és rendezőként „viszi hírét a magyar színháznak”. Vidovszky György munkáját is elismerték, aki „a Kolibri Színházban megvalósuló nemzetközi projekt keretében Dublintól kezdve a skandináv országokig rengeteget dolgozik külföldön” – mutatta be az idei díjazottakat Lakos Anna.
A világnap célja, hogy felhívja a figyelmet a színházművészet fontosságára, tisztelegjen a színészek, a színházi dolgozók előtt, kérje a közönség szeretetét és támogatását. 1978-tól fogalmazzák meg a világnapi üzenetet.