Infostart.hu
eur:
354
usd:
310.87
bux:
139790.13
2026. június 26. péntek János, Pál
Lamine Yamal, a Barcelona spanyol válogatott játékosa beszél, miután átvette a legjobb 21 éven aluliként elnyert Kopa-trófeát az Aranylabda átadási ünnepségén a párizsi Chatelet Színházba 2024. október 28-án. Az év legjobb labdarúgójának díját a France Football francia szaklap hagyományos évenkénti választásának alapján ítélik oda.
Nyitókép: Lamine Yamal, a Barcelona spanyol válogatott játékosa, miután átvette a legjobb 21 éven aluliként elnyert Kopa-trófeát az Aranylabda átadási ünnepségén. MTI/EPA/Mohamed Badra

Óriási botrányt kavart Lamine Yamal születésnapi partija

Óriási botrányt kavar Spanyolországban Lamine Yamalnak, a Barcelona Európa-bajnok szélsőjének – a világ talán legtehetségesebb 20 éven aluli futballistájának – a születésnapi partija.

A spanyol szociális jogok minisztériuma felkérte az ország ügyészségét, hogy vizsgálja ki Lamine Yamal ügyét, miután állítólag törpe termetű embereket bérelt fel, hogy fellépjenek a 18. születésnapi partiján.

A bulit egy bérelt ingatlanban, Olivella városában, Barcelonától 50 kilométerre északnyugatra rendezték, körülbelül 200 meghívott részvételével.

A választott téma a „gengszter csillogás” volt, az 1920-as és 1930-as évek divatját megidézve. Az ünnepelt egy 400 000 dolláros gyémánt nyakláncot kapott ajándékba.

A vendégek között zenészek, influenszerek és több Barcelona-csapattárs is felbukkant. Utóbbiak közül ott volt Robert Lewandowski, Raphinha, Pau Cubarsí, Marc Casadó és Pau Víctor, hiányzott ellenben Lamine Yamal közeli barátja, válogatottbeli társa, Nico Williams, aki a korábbi hírekkel ellenétben mégsem igazol a Barcelonába. Más kérdés, hogy nyilván nem ezért nem volt ott a partin.

Azt is jelentették, hogy „modell-lányok” (elnézést az igazi modellektől…) is részt vettek. Az igazi botrányt az okozza, hogy törpe termetűeket szerződtettek a közönség szórakoztatására.

Az achondroplasiában és más csontvázrendszeri diszpláziában szenvedők spanyolországi szövetsége „a XXI. században elfogadhatatlannak” minősítette az ezen kritériumok szerinti meghívottak műsorát, s mint közleményében olvasható, „nyilvánosan elítéli a törpe termetű emberek szórakoztatási célú alkalmazását”, és jogi lépéseket tesz, mivel az „örökíti a sztereotípiákat, táplálja a diszkriminációt, és aláássa a fogyatékkal élők imázsát és jogait”.

Azt írta: „Ezek a cselekedetek nemcsak a hatályos jogszabályokat sértik, hanem egy olyan társadalom alapvető etikai értékeit is, amely az egyenlőségre és a tiszteletteljességre törekszik.” Hozzáteszi: a fogyatékkal élők jogairól szóló általános törvény kifejezetten tiltja a következő gyakorlatokat: „Tilosak az olyan műsorok vagy szabadidős tevékenységek, amelyekben fogyatékkal élőket vagy más körülményeket használnak fel a nyilvánosság gúnyolódásának, nevetségessé tételének vagy kigúnyolásának kiváltására az emberi méltóság tiszteletével ellentétes módon”.

Ez eddig tiszta sor. Árnyalja a képet az egyik fellépő nyilatkozata, amely a spanyol RAC1 rádióállomáson hangzott el: „Senki sem bántott minket, békében dolgoztunk. Nem értem, miért van ekkora felhajtás. Normális emberek vagyunk, akik azt csinálunk, amit akarunk, teljesen legális módon. Szórakoztatóként dolgozunk. Miért nem tehetjük? A fizikai állapotunk miatt? Tudjuk, hol a határ, és soha nem fogjuk túllépni: nem vagyunk bazári majmok.”

Az előadó elmondta, hogy a műsor egy órán át tartott, majd utána csatlakoztak a bulihoz. „Táncolunk, italokat osztunk, bűvészkedünk… sokféle műsor van. Mindenki nagyon jól érezte magát” – mondta, neve elhallgatását kérve.

Mindazonáltal az illetékes spanyol ügyészség, vizsgálatot indított, sérült-e a törvény, és így a fogyatékkal élők joga.

Címlapról ajánljuk
Lefelé húzza a világot a geopolitikai bizonytalanság – de mi a helyzet Magyarországgal?

Lefelé húzza a világot a geopolitikai bizonytalanság – de mi a helyzet Magyarországgal?

2026-ban csökkenő, 2027-ben stagnáló globális növekedés várható a világgazdaságban az OECD előrejelezése szerint A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet friss prognózisáról Szigethy-Ambrus Nikolettát, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzőjét kérdezte az InfoRádió.
inforadio
ARÉNA
2026.06.29. hétfő, 18:00
Kovács Károly
a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség elnöke
A végére ismét elromlott a hangulat az amerikai tőzsdéken

A végére ismét elromlott a hangulat az amerikai tőzsdéken

Az ázsiai tőzsdéken pénteken jelentős esés bontakozott ki, élén a dél-koreai és japán részvénypiaccal, a befektetők profitot realizáltak a hét korábbi, mesterséges intelligenciával kapcsolatos technológiai ralija után. A hangulatot rontotta, hogy az Apple áremelést jelentett be a memóriachipek drágulása miatt, ami ismét felerősítette azokat az aggodalmakat, hogy az AI-fejlesztések növekvő költségei visszafoghatják a technológiai szektor növekedését és nyereségességét. Ennek hatására a technológiai részvények világszerte nyomás alá kerültek. A kereskedés második felére ugyan sikerült visszanyerniük a lendületet az amerikai részvényeknek, de az utolsó órában el is veszítették.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×