Infostart.hu
eur:
385.09
usd:
331.87
bux:
122311.2
2026. január 16. péntek Gusztáv
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter beszél a szíriai hivatali partnerével, Fejszál Mekdaddal tartott közös sajtóértekezletükön a moszkvai külügyminisztériumban 2022. augusztus 23-án.
Nyitókép: MTI/EPA/AFP pool/Natalija Kolesznyikova

Béketárgyalások - Moszkva nem kér a Vatikánból

Lesz következő fordulója Oroszország és Ukrajna tárgyalásainak, de irreális, hogy ezt a Vatikánban tartsák meg, a találkozó idejéről és helyszínéről még nem döntöttek - jelentette ki Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a Történelmi dél-orosz földek, nemzeti identitás és a népek önrendelkezése elnevezésű moszkvai konferencián.

"Képzeljék el a Vatikánt tárgyalási helyszínként! Én azt mondanám, kissé nem elegáns, amikor ortodox országok katolikus terepen vitatják meg a kiváltó okok megszüntetésével kapcsolatos kérdéseket (...) Úgy gondolom, hogy a Vatikánnak sem lesz túl kényelmes ilyen körülmények között fogadni két ortodox ország delegációját" - mondta.

Lavrov szerint Oroszországban már előrehaladott stádiumba került a leendő ukrán békeszerződésről szóló memorandum kidolgozása, amelyet Moszkva át fog adni Kijevnek. Kifejezte reményét, hogy az ukrán fél is hasonlóan fog cselekedni. Mint mondta, a memorandum kidolgozásakor Moszkva alapelvekből és a konfliktus kiváltó okából indul ki.

"Nem tartjuk szükségesnek a világrend nemzetközi jogalapjának, az ENSZ Alapokmányának a lebontását. Ezt egyszerűen tiszteletben kell tartani, teljes mértékben és összességében, valamint az abban foglalt elvek közötti összefüggésekben" - nyilatkozott.

Az orosz külügyminiszter emlékeztetett rá, hogy Oroszország mindig készen állt béketárgyalásokra Ukrajnával, és nem kerülte a kapcsolatfelvételt.

Az Egyesült Államok szerepére kitérve azt mondta, Ukrajna azt remélte, hogy örökké maga mögött tudhatja majd az Egyesült Államok támogatását, de Donald Trump amerikai elnök álláspontja az, hogy "ez nem az ő háborúja". Lavrov úgy vélekedett, hogy a jelenlegi amerikai kormányzat az Oroszországgal való párbeszéd alakításában a nemzeti érdekeiből indul ki.

Rámutatott, hogy Washington, ellentétben az európaiakkal, nyíltan beszél az ukrán területi kérdés megvitatásának szükségességéről. Lavrov ugyanakkor felidézte, hogy voltak olyan esetek, amikor az amerikaiak megváltoztatták álláspontjukat, és ezt, mint fogalmazott, Moszkva szem előtt fogja tartani következő lépéseinek megtervezésekor.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Moszkva által vitatott legitimitásáról szólva közölte, hogy az orosz fél nem utasítja el a "kijevi rezsim" vezetőjével és adminisztrációjával tárgyalásokat, Zelenszkij hatalma törvényességnek kérdése a rendezési dokumentumok aláírásakor lesz döntő jelentőségű.· Álláspontja értelmében választások megtartása adná meg legjobb megoldást arra a kérdésre, hogy ki írhatja alá a békeszerződést ukrán részről.

"Mert ha azok írják alá, akiknek a legitimitása, finoman szólva, már senkit sem győz meg, akkor az utódok megkérdőjelezhetik a megkötött megállapodásokat" - mondta.

Szergej Lavrov hangsúlyozta, Oroszország nem hagyhatja az orosz ajkú embereket Ukrajnában a jelenlegi rendszer hatalma alatt, mert az "nagy bűn lenne". Kifogásolta, hogy az európai országok egyszer sem ejtették ki az "emberi jogok" kifejezést azzal kapcsolatban, ami Ukrajnában történik. Azt tanácsolta a azoknak a nyugati kollégáinak, akik sürgősen cselekednének, hogy követeljék az ENSZ Alapokmányát és számos emberi jogi egyezményt megsértő ukrán törvények hatályon kívül helyezését.

Címlapról ajánljuk

A legtöbb helyen nem szabad a jégre menni a tavainkon, folyóinkon

Az életével játszik, aki sétálgat a Duna jegén. A hévégén is kitart a kemény fagy és sokan foglalkozhatnak azzal a gondolattal, hogy előveszik a korcsolyájukat és ellátogatnak valamelyik befagyott természetes vízhez, ehhez azonban előzetesen több dolgot tudni kell. Például a legnagyobb tavakon nem alakult ki ehhez elég vastag jég, máshol pedig néhány praktikát érdemes észben tartani.
inforadio
ARÉNA
2026.01.16. péntek, 18:00
N. Rózsa Erzsébet
egyetemi tanár, Közel-Kelet-szakértő
Meglepő bejelentést tett Trump - Mutatjuk a piaci reakciókat!

Meglepő bejelentést tett Trump - Mutatjuk a piaci reakciókat!

Az elmúlt napokban a geopolitikai események voltak a befektetők fókuszában, Grönland kérdése továbbra is a terítéken van, miután tegnap este európai katonák érkeztek a szigetre, Trump pedig továbbra sem állt el annak megszerzésétől. Az ázsiai tőzsdék emelkedtek, részben annak is köszönhetően, hogy az USA kereskedelmi megállapodást jelentett be Tajvannal, amely vállalta, hogy az alacsonyabb vámok érdekében jelentős mértékű beruházást fog végrehajtani az Egyesült Államokban. Európában ezzel szemben gyengébb volt a hangulat, a magyar tőzsde viszont fittyet hányt erre és új csúcsot döntött. Az USA-ban szintén igyekeznek pluszban zárni a hetet a tőzsdék, mérsékelt pozitív elmozdulások látszanak. Eközben Donald Trump meglepő módon visszakozott, hogy az eddigi legesélyesebb aspiránsnak gondolt Kevin Hassettet jelölje a Federal Reserve élére.  Kidurran az AI lufi, vagy mindent elsöpör a legújabb megatrend? Következő befektetői klubunkon erről lesz szó. Információ és jelentkezés

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×