Az egyik szlovák járás, Čerešne városfejlesztésének részeként helyeztek el egy szokatlan kialakítású 3D nyomtatott beton buszmegállót a szlovák fővárosban. A prágai COLLARCH stúdió az Architekti Šebo Lichývel és az ICE Industrial Servicesszel együttműködve tervezte a megállót, amely ellipszis henger alakú, réteges textúrájával a természetes geológiai képződményeket idézi - írja a Designboom beszámolója nyomán a hvg.hu.
A buszmegállót úgy alakították ki, hogy pontosan kövesse a gyalogosok áramlását, ne takarja a közeledő buszokat, és persze védje az utasokat az időjárási viszontagságoktól. Tervezése és gyártása során a legkorszerűbb parametrikus technikákat és 3D-nyomtatási technológiát alkalmaztak a jellegzetes betonhéj létrehozásához. Nyugati dőlése csökkenti a délutáni napsütésnek és az uralkodó szélnek való kitettséget, míg a délkeleti oldalon található lyukak hozzájárulnak a jobb láthatósághoz, egyúttal a biztonsághoz.
A minimalista acél- és üvegtetőre fényvisszaverő üveget tettek a hőelnyelés csökkentése érdekében. A vörösfenyőből készült ülőhelyek alapját szintén 3D-nyomtatással készítették. A dizájnt integrált világítás teszi teljessé, kellemes várakozóhelyet teremtve egész évben.
A projekt jól mutatja, hogyan lehet a 3D nyomtatási technológiát bevetni olyan közinfrastruktúra létrehozására, amely egyensúlyt teremt az esztétikai szempontok és a gyakorlati igények között - írják.