Infostart.hu
eur:
377.95
usd:
319.69
bux:
130030.34
2026. február 8. vasárnap Aranka
Luís Montenegro portugál miniszterelnök (j) megtekinti a Portugál Királyi Olvasótermet Francisco Gomes da Costa intézményvezető társaságában Rio de Janeiróban 2024. november 19-én. A portugál emigránsok által 1837-ben alapított intézet 1887-ben kapott helyet a pazar bibliotékában, amely a Brazil Császárság végén neománuelita stílusban épült Rafael da Silva e Castro portugál építész tervei alapján. A 350 ezer kötetet – köztük ritka 16. századi eredeti kéziratokat – tartalmazó könyvtár a portugál irodalom anyaországon kívüli legnagyobb gyűjteményét őrzi, állománya évente nagyságrendileg hatezer könyvvel bővül a Portugál Nemzeti Könyvtár kötelespéldány-szolgáltatása révén. A numizmatikai és festészeti gyűjteménnyel is rendelkező kulturális intézmény saját magazint ad ki, kurzusokat tart, és naponta 150 látogatót fogad.
Nyitókép: MTI/EPA/EFE/Sebastiao Moreira

Elbukta a bizalmi szavazást a portugál kormány

Elveszítette a parlamentben kedden a bizalmi szavazást a portugál kormány, így várhatóan újabb előre hozott választásokat tartanak.

A képviselők 142 nemmel és 88 igennel, tartózkodás nélkül tagadták meg a bizalmat a tizenegy hónapban hivatalban lévő Luís Montenegro miniszterelnöktől, aki múlt csütörtökön nyújtotta be a bizalmi szavazással kapcsolatos indítványt, miután az ellenzék megkérdőjelezte a feddhetetlenségét, mivel továbbra is rendszeresen kapott pénzt egy általa alapított és a felesége nevére íratott tanácsadó cégtől. A miniszterelnök tagadta, hogy etikai vétséget követett el.

A kisebbségi jobbközép kabinet így ügyvezető kormányként intézi az ügyeket, amíg Marcelo Rebelo de Sousa elnök nem dönt, új választásokat ír-e ki a nagy politikai pártokkal tartandó szerdai és az államtanáccsal esedékes csütörtöki konzultációk után. Az elnök szerint május közepén lehetnek az új választások.

Címlapról ajánljuk
Mi lett volna ha... a történelemben – másképp is alakulhatott volna a magyar vagy a német nép sorsa

Mi lett volna ha... a történelemben – másképp is alakulhatott volna a magyar vagy a német nép sorsa

Németországban nemrég új kiállítás nyílt, amely bemutatja, hogy a kulcspillanatokban milyen alternatív lehetőségek voltak egy-egy fontos, az ország jövőjét döntően befolyásoló döntésnél. Lakatos Júlia, a Méltányosság Politikaelemző Központ stratégiai igazgatója az InfoRádióban elmondta: a magyar történelemből nagyon nehéz kiemelni ilyen időpontokat, mert nem igazán van társadalmi konszenzus arról, kinek mi fáj, ugyanis szerinte a megosztottság a történelemszemléletünkben is jelen van.

Figyelmeztetés: a luxusigények felfalják – veszélyben lehet a zöld jövő

A megújuló energiaforrások globális térnyerése látványos, mégsem hozza el automatikusan a fosszilis korszak végét – mutat rá egy friss tanulmány. A kutatás egyik szerzője, Ürge-Vorsatz Diána szerint a globális energiaéhség erősebb, ezért az új megújuló kapacitások jelentős része nem a szén- vagy gázalapú erőműveket váltotta fel, hanem az új fogyasztást szolgálta ki.
inforadio
ARÉNA
2026.02.09. hétfő, 18:00
Salát Gergely
sinológus, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×