Ahogy arról az Infostart is beszámolt, Klaus Iohannis román államfő hétfőn bejelentette lemondását, miután a parlament jóváhagyta az elnök felfüggesztéséről szóló ellenzéki kezdeményezést. Az elnök közölte: azért mond le, hogy megelőzze felfüggesztését, és az ezzel járó procedúrát, ami szerinte negatívan befolyásolta volna az ország jelenét és jövőjét. Szerinte a felfüggesztési eljárás, illetve annak megszavazása esetén az elnök leváltásáról szóló népszavazás példátlan válságba sodorta volna az egyébként is elnökválasztásra készülő Romániát, illetve az ország elveszítette volna szövetségesei bizalmát.
A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) szóvivője és parlamenti képviselője a hirado.hu-nak azt mondta a kialakult helyzettel kapcsolatban, hogy üdvözlik „a kicsit megkésett lemondást”, de szerinte sokkal hamarabb kellett volna ezt meglépnie Klaus Iohannisnak. „Hála istennek, hogy végre megvilágosodott” – fogalmazott Csoma Botond. Az RMDSZ politikusa kedvező politikai fordulatnak nevezte az elnök döntését, és kiemelte, hogy
ez a fejlemény növelheti a kormánykoalíció elnökjelöltjének, Crin Antonescunak az esélyét arra, hogy bekerüljön az államfőválasztás második fordulójába.
Az elnökválasztás első fordulóját május 4-én, a másodikat pedig 18-án tartják.
Csoma Botond arról is beszélt az interjúban, hogy Klaus Iohannis lemondása nehezebb helyzetbe hozza a szélsőséges magyarellenes erőket, mert úgy véli, minden egyes nap, amit Iohannis a hivatalában töltött, a novemberi elnökválasztás első fordulóját megnyerő Calin Georgescut és közösségét erősítette. Mint ismert, a román alkotmánybíróság decemberben érvénytelenítette az elnökválasztás első fordulójának eredményét, és elrendelte a teljes választási folyamat elölről kezdését.
Az RMDSZ szóvivője szerint az elmúlt időszakban eluralkodott a düh és a frusztráció a román társadalomban, mert megítélése szerint nem mutattak be semmilyen bizonyítékot arra, hogy miért kellett érvényteleníteni az elnökválasztást, ami tüntetésekhez vezetett. Csoma Botond kiemelte:
Klaus Iohannis távozása nem lesz hatással a kormánykoalíció munkájára.
Azt gondolja, hogy az RMDSZ részvételével alakult kormány stabil. Két fontos tárcát vezetnek RMDSZ-es politikusok: Tánczos Barna a pénzügyminiszter és egyben miniszterelnök-helyettes, Cseke Attila pedig a fejlesztési miniszter.