Infostart.hu
eur:
379.26
usd:
318.62
bux:
129062.4
2026. február 11. szerda Bertold, Marietta
Nyitókép: Unsplash

A szlovák külügyi tárca bekérette az ukrán nagykövetet

Szlovákia kül- és európai ügyekkel foglalkozó minisztériuma szerdán bekérette Ukrajna pozsonyi nagykövetét, Myroslav Kastrant – jelentette a tárca közlésére hivatkozva a TASR szlovák közszolgálati hírügynökség.

A szlovák külügy – közlésük szerint – éles tiltakozását fejezte ki a nagykövetnek az ukrán részről az elmúlt időszakban a szlovák fél irányába tett megnyilatkozásai miatt, amelyeket a Szlovák Köztársaság belügyeibe történő beavatkozásként értékel.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök januárban több alkalommal is kritikával illette Robert Fico szlovák miniszterelnököt. Legutóbb, kedden azzal vádolta meg Ficót, hogy az szerinte a gázimport terén előnyben részesíti Oroszországot az Egyesült Államokkal és partnereivel szemben.

Január elsején, Volodimir Zelenszkij ukrán elnöknek - a vonatkozó szerződések meghosszabbítását elutasító - döntése alapján leállt az orosz gáz Ukrajnán át Szlovákiába irányuló tranzitja. Az ukrán fél ezt a döntését Robert Fico több alkalommal is élesen bírálta, rámutatva: az ukrán gáztranzit leállítása több száz millió eurós veszteséget okoz Szlovákiának. A szlovák miniszterelnök az ukrán gáztranzit leállítása miatt különböző válaszintézkedéseket is kilátásba helyezett, mások mellett azt, hogy az Ukrajnával kapcsolatos kérdésekben érvényesíteni fogja vétójogát az uniós döntéshozatalban.

Robert Fico a pozsonyi parlament gazdasági bizottságának keddi ülésén azt mondta: amennyiben Zelenszkij nem újítja fel az ukrán gáztranzitot és nem teszi lehetővé a nyersanyag Szlovákián keresztüli tranzitját, meg fogják vétózni az Ukrajnának szánt EU-s anyagi támogatásokat. A szlovák miniszterelnök a kialakult helyzettel kapcsolatban annak a véleményének is hangot adott, miszerint Zelenszkij Szlovákia ellensége, mivel megkárosítja az országot.

Címlapról ajánljuk
Csehország is lépne a gyerekek közösségimédia-használatának ügyében, veszélyes kihívás terjed

Csehország is lépne a gyerekek közösségimédia-használatának ügyében, veszélyes kihívás terjed

Egyre nagyobb vita bontakozik ki Csehországban arról, hogy korlátozni vagy akár betiltani kellene-e a közösségi oldalak használatát a gyermekek számára. A kormányzó ANO mozgalom – francia és ausztrál mintát követve – azt javasolja, hogy a Facebook, az Instagram vagy a TikTok csak 15 éves kortól legyen elérhető. A kezdeményezés célja a gyerekek védelme, kritikusai szerint azonban a tiltás több problémát is felvet.
inforadio
ARÉNA
2026.02.11. szerda, 18:00
Schiffer András
ügyvéd, volt országgyűlési képviselő
Kisebb lefordulás az európai tőzsdéken

Kisebb lefordulás az európai tőzsdéken

Szerdán az ázsiai tőzsdék mérsékelten emelkedtek, az ausztrál piac vezette az emelkedést főként vállalati gyorsjelentések által hajtott ralinak köszönhetően. Az európai részvénypiacok ma stagnálással nyitottak, de a délelőtt folyamán mérsékelten lefordultak. A befektetők a nap későbbi részében érkező, kiemelten figyelt amerikai munkaerőpiaci adatokra várnak, ezek jelentősen befolyásolhatják a Fed kamatpályával kapcsolatos várakozásokat.  Hasonló témákkal is foglalkozunk a február 24-i befektetési konferenciánkon, a Portfolio Investment Day 2026-on, ahol a piac legjobb szakértői segítenek eligazodni a befektetések világában. Jelentkezés itt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×