eur:
408.24
usd:
388.12
bux:
80283.76
2024. december 16. hétfő Aletta, Etelka
Georgiai zászlóval az előző napi georgiai parlamenti választások eredménye miatt tüntetők egyike Tbilisziben 2024. október 28-án. A nem hivatalos végeredmény szerint a kormányzó Georgiai Álom - Demokratikus Georgia párt győzött, az államfő és az ellenzék csalással vádolja a kormányt.
Nyitókép: MTI/AP/Zurab Cercvadze

Geopolitikai játszmák áldozata: az EU eltaszította magától Grúziát

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem elemzése szerint november vége óta az uniós tagjelölt Grúzia távolodik az Európai Uniótól. "Az ország az EU és az Egyesült Államok, valamint a velük szemben elhelyezkedő Oroszország geopolitikai játszmájának áldozata lett" Máthé Réka Zsuzsánna, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Európa Stratégia Kutatóintézet tudományos munkatársa szerint.

Grúzia távolodása az EU-integrációtól nem elsősorban a legutóbbi választásokon és annak eredményében érhető tetten, hanem abban, hogy a csatlakozási tárgyalások elakadtak.

"Georgia tavasszal bevezetett egy átláthatósággal kapcsolatos törvényt, amelyet az Európai Unió rendkívül nehezményezett. Emiatt külön felhívták a Grúziai Álom párt figyelmét arra, hogy most ugyan megnyerte a választásokat, de ez így elfogadhatatlan, és kérték a törvény visszavonását" – hívta fel a figyelmet az InfoRádióban Máthé Réka Zsuzsánna, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Európa Stratégia Kutatóintézet tudományos munkatársa, a Mathias Corvinus Collegium senior kutatója.

Ezenkívül különböző források – és a miniszterelnök érzése – szerint az unió "meg is fenyegette" az országot a törvény miatt, majd később a csatlakozási tárgyalások folytatásához szükséges források folyósítását is felfüggesztette, sőt kilátásba helyezte azt, hogy a vízummentességet visszavonja. A választások csak ezután következtek, amelyet megnyert az addig is kormányzó Grúziai Álom, amelyre reagálva az EU ismét "belépett", de ekkor már az Európai Parlament révén, határozottan elutasítva a választás eredményeit – még úgy is, hogy az EBESZ, amely megfigyelőként végigkísérte a választási folyamatot, megállapította, hogy bár itt-ott voltak rendellenességek, de olyan rendszerszintű problémákat nem talált, amelyek a választás eredményét befolyásolhatták volna.

"Az Európai Parlament teljes mértékben elutasította a parlamenti választások eredményét, és a megismétlését követelte; ezt követően mondta a miniszterelnök, hogy 2028-ig nem tűzik napirendre az Európai Unióhoz való csatlakozást" – mondta.

A társadalom közben igen megosztott a kérdésben, a főváros, Tbiliszi utcáin ugyanis nagy létszámú tömegtüntetések zajlanak nap mint nap az uniós csatlakozási folyamat folytatásáért. A szakértő szerint pont ezért volt hiba a tárgyalások felfüggesztése az EU részéről is.

Hogy Grúzia geopolitikai játszmák áldozatává vált volna – ismert: Oroszország nem kívánja a kaukázusi ország nyugati integrációját –, arról azt mondta, Grúzia valójában épp ebben a játszmában került "középre".

"Nyilván Oroszország szeretné, hogy az ő befolyása megmaradjon, növekedjen a térségben, és azáltal, hogy az EU figyelmen kívül hagyta Grúzia rendkívül kényes geopolitikai helyzetét, valójában eltaszította magától ezt az országot" – zárta gondolatait.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
A kinevezett új francia kormányfő csak egy B-terve volt Macronnak - véli az elemző

A kinevezett új francia kormányfő csak egy B-terve volt Macronnak - véli az elemző

Emmanuel Macron francia elnök eredetileg nem a centrista François Bayrou-t szerette volna a kormányfői posztra, hosszú és feszültnek mondott egyeztetés után mégis őt nevezte ki Franciaország következő miniszterelnökének. Hogyan alakulhat egy ilyen döntés után a belpolitikai és a gazdasági helyzet Franciaországban? Az InfoRádió ezt is kérdezte Fejérdy Gergelytől, a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatójától.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.16. hétfő, 18:00
Freund Tamás
a Magyar Tudomány Akadémia elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. december 16. 09:41
×
×
×
×