eur:
411.55
usd:
392.89
bux:
0
2024. november 25. hétfő Katalin
Mráz Ágoston, a Nézőpont Intézet igazgatója (b) és Hermann Binkert, az INSA-Consulere GmbH ügyvezető igazgatója ismerteti a Német-Magyar Barométer 2024 elnevezésű tanulmányt, a Konrad Adenauer Alapítvány és a Nézőpont Intézet rendezvényén a Budapest Marriott Hotelben 2024. november 21-én.  A tanulmányt, amelyik nyolcadik alkalommal vizsgálja a németek Magyarországról és a magyarok Németországról alkotott képét, Magyarországon a Nézőpont Intézet, Németországban pedig az INSA-Consulere készítette.
Nyitókép: MTI/Kovács Tamás

Mráz Ágoston Sámuel a német-magyar kapcsolatokról: nem lélekemelő a helyzet, de megvan az újrakezdés esélye

Idén is elkészítették a Német-Magyar Barométer elnevezésű tanulmányt. A hazai felmérést végző Nézőpont Intézet igazgatója az InfoRádióban elmondta: az elmúlt években sokat romlottak a kétoldalú kapcsolatok, társadalmi szinten azonban megmaradt az egymás iránti tisztelet. Mráz Ágoston Sámuel szerint új helyzetet teremthet, ha a várakozások szerinti eredmény születik a februári előre hozott német választáson.

Bemutatták a nyolcadik alkalommal elkészült Német-Magyar Barométer elnevezésű tanulmányt a Konrad Adenauer Alapítvány és a Nézőpont Intézet rendezvényén. A tanulmány a németek Magyarországról és a magyarok Németországról alkotott képét vizsgálta. A felmérést Magyarországon a Nézőpont Intézet, Németországban pedig az INSA-Consulere végezte.

Mráz Ágoston Sámuel az InfoRádióban elmondta: a közvélemény-kutatók immár hagyományos módon mindkét országban ezer-ezer embert kérdeztek meg arról, mit gondolnak Németországról, illetve Magyarországról. Mint fogalmazott, a vélemények és az eredmények „nem túl lélekemelők”, mert a válaszok alapján megromlottak a kétoldalú kapcsolatok Németország és Magyarország között. Ezzel együtt a Nézőpont Intézet igazgatója úgy véli,

„az egymás iránti tisztelet társadalmi szinten megmaradt”.

Hende Csaba, az Országgyűlés alelnöke az eseményen mondott köszöntőjében egyebek mellett kifejtette: a magyar–német kapcsolatok több mint ezer évre nyúlnak vissza, a Duna és a közös történelem összeköti a két népet, a jelenlegi tendenciák ugyanakkor kedvezőtlenek, ezért szerinte „újra kellene gombolni a mellényt”, és a gazdasági együttműködés mellett a politikai viszonyon is javítani kellene. Mráz Ágoston Sámuel ezzel kapcsolatban felhívta a figyelmet arra, hogy Németországban hamarosan előre hozott választások lehetnek, ami akár új helyzetet is teremthet. A magyarországi felmérés résztvevőinek 39 százaléka gondolja azt, hogy jók a kétoldali kapcsolatok, a németeknél viszont csak 26 százalék látja így. Az elemző megjegyezte:

itthon is nagy visszaesés tapasztalható ebben a tekintetben, ugyanis egy korábbi kutatásban még a magyarok 60 százaléka válaszolta azt, hogy jó a kapcsolat Németország és Magyarország között.

Kulcsterületnek nevezte a bevándorláspolitikát, ugyanis a német válaszadók 28 százaléka azt nyilatkozta, elégedett a magyar migrációs politikával, viszont a magyaroknak csak az egyötöde gondolja azt, hogy ezen a téren jól cselekszik a német kormányzat.

Mráz Ágoston Sámuel hozzátette: a tanulmány egy, a közvélemény-kutatáson kívüli statisztikával azt is kimutatta, hogy a médiának is van felelőssége abban, hogy a magyarok és a németek egymás iránti megértése rossz irányba változott. A Nézőpont Intézet által összegyűjtött adatok szerint 2023-ban a magyar sajtóban megjelent cikkek 12 százaléka volt negatív vagy kritikus a német kormány működésével kapcsolatban, míg ezzel szemben Németországban 66 százalék volt ez az arány a magyar kabinet intézkedéseit illetően. Az elemző szerint ez meglehetősen nagy eltérés, így „nem csoda, hogy ennyire kritikussá váltak” a németek a magyar politikával szemben.

A személyes kapcsolatokban korántsem ennyire rossz a helyzet, ugyanis a felmérés szerint

a magyarok és a németek egyaránt 70-80 százalékos arányban mondták azt, hogy örülnének neki, ha a másik ország állampolgára lenne a munkatársa, a szomszédja, a rokona vagy a barátja.

Mráz Ágoston Sámuel szerint „a figyelmeztető jelek mellett ez azért jó hír”, mert azt mutatja, hogy nem emberi, társadalmi szinten keresendők a problémák, hanem a politikai térben. „Ez nem jelent személyes felelősséget, hiszen bár a németek nagy arányban elutasítják a magyar kormány bizonyos intézkedéseit, a magyar emberek többsége viszont támogatja azokat, legyen szó például a már említett migrációs politikáról” – magyarázta a Nézőpont Intézet igazgatója.

Ukrajnát és Európa jövőjét illetően is nagy a kontraszt

A felmérésben megkérdezték az embereket arról is, hogyan vélekednek a két ország Ukrajnához fűződő viszonyáról. A magyarok fele szerint nem jó a németek Ukrajna-politikája, de fordítva ugyanez a helyzet, mert a megkérdezett németek ötven százaléka válaszolta azt, hogy nem tartja támogathatónak a magyarok Ukrajna-politikáját. Ugyanakkor Mráz Ágoston Sámuel kiemelte, hogy „a magyar Ukrajna-politika mögött ott áll a magyar társadalom többsége”. Szintén nagy az eltérés a két ország között az európai vízió tekintetében, ami a szakértő véleménye szerint „nem meglepő, ez egy régebbre visszavezethető adottság”. A kutatásból kiderült, hogy a németek többsége olyan föderális Európát képzel el, ami hasonlít a német föderális berendezkedéshez, és

50 százalékuk nem ért egyet a magyar Európa-vízióval, amely a nemzetek szövetségeként szeretné látni az Európai Unió jövőjét.

A magyarok egyébként ugyancsak 50 százalékban nem értenek egyet a németek Európa-víziójával, vagyis az említett föderalizmussal.

Ha minden az előzetes forgatókönyv szerint alakul, akkor február 23-án tarthatják az előre hozott választást Németországban, ami után akár hónapokig is elhúzódhat a kormányalakítás. Mráz Ágoston Sámuel azt tartja a legvalószínűbbnek, hogy egy nagykoalíció irányítja majd az országot és Friedrich Merz lesz az új kancellár. Mint fogalmazott,

„minden új kormányalakítás egy újrakezdési esélyt jelent”, ezért lehet bízni abban, hogy javulnak a kétoldalú kapcsolatok Magyarország és Németország között.

Különösen fontos lehet, hogy ki lesz az új német külügyminiszter, illetve ki felel majd a gazdasági kapcsolatokért, mert az elemző szerint „a politikai feszültségek és félreértések mellett a gazdasági kapcsolatok továbbra is kiválóak és erősek a két ország között”.

A külügyminisztérium szerepét pedig azért tartja lényegesnek, mert ez a tárca koordinálja a két ország diplomáciai együttműködését, az információcseréket, a közös kezdeményezéseket akár az európai csúcsokon, akár az egyéb nemzetközi szervezetekben. A Nézőpont Intézet igazgatója elmondta: jelenleg Annalena Baerbock személyében egy zöld politikát folytató külügyminisztere van Németországnak, és az ő tevékenysége „inkább rontotta a kooperációt” Magyarország és Németország között, az „új kormány azonban újrakezdési esély lehet a külügyek kapcsán is”.

(A nyitóképen: Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet igazgatója és Hermann Binkert, az INSA-Consulere GmbH ügyvezető igazgatója ismerteti a Német-Magyar Barométer 2024 elnevezésű tanulmányt a Konrad Adenauer Alapítvány és a Nézőpont Intézet rendezvényén a Budapest Marriott Hotelben 2024. november 21-én.)

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Maratoni, hatnapos ülésre készül az Országgyűlés

A képviselők megkezdik a jövő évi költségvetés vitáját, de több más fontos előterjesztés - például az alaptörvény újabb módosítása - is napirendre kerül. Csökkenhet Gyurcsány Ferenc parlamenti járandósága is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Menesztettek egy vezető orosz tábornokot, nagy kéréssel fordult Zelenszkij a Nyugathoz – Háborús híreink hétfőn

Menesztettek egy vezető orosz tábornokot, nagy kéréssel fordult Zelenszkij a Nyugathoz – Háborús híreink hétfőn

Az orosz hadsereg vezetésében jelentős változások történtek az ukrajnai fronton: a hírek szerint egy magas rangú tábornokot eltávolítottak pozíciójából, miután félrevezető jelentéseket adott a harcok alakulásáról. Az orosz média és háborús bloggerek beszámolói szerint Gennagyij Anascsin vezérezredest, a déli csoportosulás parancsnokát váltották le tisztségéből. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök vasárnap esti videóüzenetében hatékonyabb légvédelmi rendszereket kért szövetségeseitől. Megjegyezte, már elemzik az Ukrajnára néhány napja kilőtt Oresnyik orosz rakétát. Cikkünk folyamatosan frissül az ukrajnai háború legújabb eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×