eur:
416.02
usd:
399.73
bux:
0
2025. január 7. kedd Attila, Ramóna
iratok papírok dokumentumok
Nyitókép: Pixabay

Fontos hírszerzési jelentések titkosítását oldotta fel Görögország

A görög titkosszolgálat szerdán, ötven év után feloldotta az 1974-es ciprusi válsággal kapcsolatos 58 hírszerzési jelentés titkosítását, első alkalommal bennfentes betekintést engedve a történelmi eseményekbe.

A szerkesztett dokumentumok révén görög szemszögből lehet pillantást vetni 1974 júliusának és augusztusának történéseibe. A görög nemzeti hírszerző szolgálat (EYP) közlése szerint az iratok közzétételének célja az volt, hogy hozzájáruljanak az események átfogóbb megértéséhez.

Ciprus északi részére 1974-ben vonult be a török hadsereg, miután ciprusi görög puccsisták athéni támogatással az év július 15-én átvették a hatalmat Nicosiában, és egyesíteni akarták a szigetet Görögországgal. A ciprusi válság nyomán, július 24-én összeomlott a görögországi vezetés.

A sziget északi részén 1983-ban jött létre a csak Ankara által elismert Észak-ciprusi Török Köztársaság, megosztva a szigetet.

"Ötven év elég hosszú és ezzel elég biztonságos idő ahhoz, hogy kényszer nélkül az ember visszatekinthessen egy nemzeti, de szakmai öntudatosság keretében" - hangoztatta Temisztoklisz Demirisz, az EYP főigazgatója.

A vonatkozó - 1974 július elejei és közepi - jelentések szinte kivétel nélkül az 1967-ben hatalomra került görög - katonák irányította - vezetés és az akkori ciprusi vezetés közötti feszült helyzetre összpontosítottak.

Nicosia akkor úgy tartotta, hogy az athéni junta megpróbál beavatkozni belügyeibe és a ciprusi kormány ellen szervezkedő EOKA B nevű félkatonai csoport mögött áll.

Egy 1974. július 2-i jelentés a görög katonai jelenlét csökkentését sürgető ciprusi tisztségviselők éles hangvételű figyelmeztetéseiről számolt be. Egy másik dokumentum ugyanakkor kommunista hatalomátvétellel kapcsolatos aggályokra hívta fel a figyelmet, amennyiben a görög csapatok távoznának a szigetről.

"A görög tisztek kiebrudalásáról szóló viták aggályokat és nyugtalanságot keltettek a társadalom nacionalista érzületű rétegeiben a kommunista fenyegetés miatt, amelyről úgy tartották, hogy kézzelfoghatóvá válik a görög tisztek távozásával" - olvasható az egyik dokumentumban, amelyet 1974. július 4-én kelteztek.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Tálas Péter: az Egyesült Államok praktikus okokból nem fogja elengedni Ukrajna kezét

Tálas Péter: az Egyesült Államok praktikus okokból nem fogja elengedni Ukrajna kezét

"A fő kérdés az, hogy demokratikus országok lesznek-e a meghatározói a jövő világrendjének, vagy az autoriter rendszerek. Nagyon sokan azt gondolják, hogy az autoriter rendszerek lesznek, mert azt látjuk, hogy az autoriter rendszerek jobban megértik egymást" – vélte Tálas Péter, a Nemzet Kiszolgálati Egyetem John Lukács Intézet egyetemi docense az InfoRádió Aréna című műsorában egy új tanulmánykötet kapcsán. Beszélt a világrendváltozás okozta kilátásokról és arról is, hogy az ukrajnai háború tétje, hogy a világban az érdekszféra politika vagy a befolyási övezet politika lesz-e az uralkodó.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.07. kedd, 18:00
Aczél Petra
kommunikációs szakértő, a MOME rektorhelyettes
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×