eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Marco Rubio, republikánus szenátor.
Nyitókép: Facebook / Marco Rubio

Kiszivárgott, ki lehet az új amerikai külügyminiszter

A Reuters brit hírügynökség, illetve az amerikai The New York Times és NBC úgy értesült, hogy Donald Trump egy republikánus szenátort, Marco Rubiót szeretné látni a washingtoni diplomácia élén.

A hírrel kapcsolatban a Reuters megjegyzi, hogyha valóban Marco Rubio veszi át a diplomácia irányítását, akkor ő lesz az Egyesült Államok első, latin-amerikai származású külügyminisztere. A floridai születésű szenátort az egyik legszélsőségesebb nézeteket valló politikusnak tartják Washingtonban. Ezt bizonyítja, hogy az elmúlt években azt követelte: az USA a lehető legkeményebben lépjen fel Kínával, Iránnal és Kubával szemben.

A brit hírügynökség ugyanakkor megjegyzi: Rubio az utóbbi időben némileg finomított korábbi álláspontján, hogy nézetei a lehető legközelebb kerüljenek Donald Trump véleményéhez. A megválasztott elnök keményen bírálta a leköszönő Joe Biden külpolitikáját, amely szerinte költséges, hiábavaló háborúkba sodorta az Egyesült Államokat, és azt szorgalmazta, hogy a washingtoni diplomácia legyen jóval visszafogottabb. A Reuters megjegyzi, hogy a híresen kiszámíthatatlan Donald Trump akár még vissza is vonhatja Rubio külügyminiszteri jelölését, azonban most ez a döntése elég biztosnak látszik.

Az 53 éves floridai szenátor kubai gyökerekkel rendelkezik: nagyapja 1962-ben hagyta el a karibi országot és telepedett le az Egyesült Államokban. Marco Rubio ennek ellenére, vagy talán éppen ezért, hevesen ellenzi, hogy Washington lazítson a Havannával szembeni szigorú, szankciós politikáján. Ezzel a nézetével egyébként Donald Trump is egyetért.

Ellenben kettejük nézetei némileg eltérnek a NATO-val kapcsolatban, tette hozzá a hírügynökség. Míg Donald Trump többször is belengette, hogy ha kell, az USA kilép az Észak-Atlanti Szövetségből, Rubio egyike volt azoknak, akik egy törvénymódosítással alaposan megnehezítették ezt. A változás értelmében ugyanis az amerikai törvényhozás felső házának kétharmados többsége kell hogy támogassa a NATO-val való teljes szakítást.

Rubio véleménye az ukrajnai háborút illetően viszont némileg enyhébb, mint a többi külpolitikai kérdésben elfoglalt kemény álláspontja. Azt hangoztatta, hogy a háborút a tárgyalóasztalnál kell befejezni, és ez nem feltétlenül jelentené Ukrajna számára az összes elvesztett területének visszaszerzését. Szeptemberben, az NBC tévének nyilatkozva azt mondta: "Nem állok Oroszország oldalán, de sajnos a valóság az, hogy az ukrajnai háború tárgyalásos megegyezéssel fog véget érni."

A Kínával szembeni álláspontja azonban meglehetősen szélsőséges, ami miatt Peking korlátozó intézkedéseket vezetett be ellene. Rubio ugyanis keményen bírálta a kínai vezetést a hongkongi demokrácia tüntetések leverése miatt. A szenátor vizsgálatot kezdeményezett a TikTok ellen, és mint a felsőház hírszerzési bizottságának befolyásos tagja azt követelte, hogy a Biden kormányzat hozzon szankciókat a Huawei ellen.

A Reuters azt is megjegyzi, hogyha valóban Marco Rubio lesz az USA új külügyminisztere, akkor ezzel nagy valószínűséggel Latin-Amerika is felértékelődik majd az amerikai diplomácia szemében. Miniszteri kinevezése pedig gesztus lehet az Egyesült Államokban a demokratáktól egyre inkább elforduló latin-amerikai közösség felé jelezve, hogy közülük is bárki bekerülhet a legfelsőbb politikai vezetők sorába.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.22. vasárnap, 18:00
Prőhle Gergely
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×