Az újonnan megválasztott amerikai elnök az NBC Newsnak adott interjúban közölte: januári hivatalba lépésekor az egyik első feladata lesz, hogy megerősítse országa határait, azzal együtt, hogy továbbra is támogatják az országba való legális belépést. Amikor a tömeges deportálásra vonatkozó kampányígéretéről kérdezték, Trump kijelentette: kormányának egyszerűen "nincs más választása", mint végrehajtani a programot, függetlenül annak – várhatóan tetemes – költségétől. Más területen is kihívást támaszt majd az amerikai adminisztráció elé a program, ugyanis szakértők szerint igencsak erős együttműködést kíván majd számos szövetségi szervezettől, köztük az igazságügyi és a védelmi minisztériumtól.
Érdekesség egyébként, hogy Trump az elnökválasztáson rengeteg szavazatot szerzett a latin-amerikai férfiak köréből, a legnagyobb változást 2020-hoz képest az ő körükben érte el, abban a csoportban, amelyben egyébént magas az illegálisan az országban tartózkodók száma.
Mindenesetre Donald Trump, megerősítve a napok óta terjedő pletykákat, bejelentette, hogy Tom Homan, a szövetségi bevándorlási és vámügyi hatóság (ICE) Trump-elnökség alatti vezetője fog felelni az ország határvédelméért.
Donald Trump Truth-profilján azt írta: "Örömmel jelentem be, hogy az ICE korábbi igazgatója és a határellenőrzés megrögzött támogatója, Tom Homan csatlakozik a Trump-kormányzathoz, és a nemzetünk határaiért fog felelni, beleértve, de nem kizárólagosan, a déli határt, az északi határt, a tengeri és a légi közlekedés biztonságát." A leendő elnök hozzátette, "senki sem képes jobban felügyelni és ellenőrizni a határainkat", valamint hogy Homan "lesz a felelős az illegális bevándorlók visszatoloncolásáért a származási országukba".
A "határok urának", egész pontosan "a határok cárjának" titulált Tom Homan megtiszteltetésnek nevezte, hogy visszatérhet az új Trump-kormányzatban. Az utóbbi években erőteljesen kritizálta a Joe Biden-adminisztráció határvédelmi és bevándorlási intézkedéseit, számos helyen felemelve a hangját amellett, hogy sürgősen javítani kellene az intézkedéseken és azok szigorán. Most végre is hajtaná az általa követelt változásokat, azok között azonban drasztikusak is vannak.
Homan, akit többek között a Fox News Sunday Morning Futures című műsorában is faggattak, kijelentette, hogy a hadsereg nem fog összeszedni és letartóztatni illegális bevándorlókat az országban, és hogy az ICE "humánus módon" fogja Trump terveit megvalósítani. "Ez egy jól célzott, megtervezett művelet lesz, amelyet az ICE emberei hajtanak végre, akik naponta ezt csinálják, és jók benne" – fogalmazott.
Kérdés, mennyi emberről és így mekkora feladatról lehet szó. A Homeland Security honlapja szerint a illegális határátlépések száma a Biden-kormány idején megugrott, a 2024-es pénzügyi évben csaknem hárommillióval. A 2021-es pénzügyi év óta több mint 10,8 millió illegális bevándorlással kapcsolatos eljárás történt.
Hétfőn szintén a Fox Newsnak arról beszélt Tom Homan, hogy a kitoloncolási eljárások során azokra az illegális bevándorlókra koncentrálnak majd, akik közbiztonsági vagy nemzetbiztonsági fenyegetést jelentenek. Külön említette a drogkartellek tagjait és a szexuális kereskedelemben részt vevőket. Elszántan beszélt küldetéséről, amitől az sem tántorítja el, hogy amióta a kinevezéséről szóló pletykák elterjedtek, halálos fenyegetéseket is kapott. "Ezzel együtt kell élni, nem fognak elhallgattatni vagy eltántorítani. Ez a legnagyobb biztonsági fenyegetés a 2001. szeptember 11-i merényletek óta" – jelentette ki.
Az egyelőre nem ismert, hogy miként kívánja végrehajtani Donald Trump a kitoloncolási tervét, de a várakozások szerint főként a helyi rendőri erőket vonják majd be a munkába.
Hivatalos szervek becslése szerint 2022-ben körülbelül 11 millió olyan bevándorló élt az Egyesült Államokban, akinek nem voltak amerikai okmányai. Donald Trump első ciklusa alatt kormánya 1,5 millió deportálást hajtott végre. Az ICE akkoriban közzétett adatai szerint egy okmányok nélküli illegális bevándorló elfogásának, fogva tartásának, a vele szembeni eljárás lefolytatásának és a kitoloncolásának átlagos költsége 2016-ban 10 900 dollár volt (valamivel több mint négymillió forint).
Donald Trump további kampányígérete szerint hivatalban töltött első napján elnöki rendeletben akadályozza meg, hogy az illegális bevándorlók amerikai földön született gyermekei automatikusan állampolgársághoz jussanak. A születési jogon szerzett állampolgárság korlátozását azonban jelenleg az alkotmány XIV. kiegészítése garantálja. Mindemellett folytathatja a déli határfal Biden-kormányzat által leállított építését, illetve visszahozhatja a "Maradj Mexikóban" programot, amely eredményeként a menedékkérőknek Mexikóban kell kivárniuk, míg elbírálják a kérelmüket.